1 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Hamilelik genellikle son adet kanamanızın ilk gününden başlayarak sayılır. İlk ay, vücudunuz rahminizi olası bir hamileliğe hazırlarken, hamile kalmadan önceki adet döneminizi de içine alır. Döllenme gerçekleştikten sonra, hormonlar rahminizin normal bir adet dönemindeki gibi iç yüzeyinin -endometrium- bozulmasını önler. Blastosist adlı döllenmiş yumurta bölünerek fallop tüplerinden aşağı doğru inerken, hormonlar endometriumun (rahmin iç yüzeyi) döllenmiş hücrenin yerleşmesine hazır olacak şekilde kalınlaşmasını sağlar. Yerleşme gerçekleştiğinde hormonlar yumurtlamayı durdurur..

Alınan Toplam Kilo

Bazı kadınlar hamilelikle birlikte kilo almaya başlar ve ilk üç ayın sonunda 1 kg’dan daha fazla alırlar (özellikle kalçalar, göğüsler ve uyluklardan). Vücudunuz sizi güçlendirmek için hamilelik ve emzirme süresince ekstra yağa gereksinim duyar.

Yapınıza bağlı olarak ve hamile kaldığınızda normal kilonuzun altındaysanız toplam olasılıkla 10-16 kg alırsınız. Bu kilonun büyük bir kısmı, son birkaç haftada 250 g.’dan daha fazla kilo almak ender olsa da hamileliğin ikinci yarısında yoğunlaşır.

Modern doğum öncesi bakım, önceki yıllara kıyasla hamilelikte kilo alma üzerinde daha az durmuştur. Önceden hamile kadınların kilolarını sıkı bir şekilde kontrol etmeleri gerektiği düşünülürdü. Şimdi biliyoruz ki bazı kadınlar diğerlerinden doğal olarak daha fazla kilo almaktadır. Düzenli ve kontrollü kilo alma, sağlıklı bir diyet ve iyi düzeyde egzersiz varis ve sırt ağrısı gibi bir çok rahatsızlığı önlemeye yardım edebilir.

Bebeğiniz İçin

Yumurta döllendikten beş ila yedi gün sonra, blastosist rahime ulaşır ve rahim yüzeyine yerleşir. Bu sırada embriyo olarak bilinir. Embriyo bağışıklık sisteminizin değişmesine yardımcı olacak kendi koruyucu maddelerini salgılar, böylece vücudunuz bebeği kabul edecektir. Bebeğin genetik yapısı -yarısı sizden, yarısı eşinizden- aksi taktirde sizin vücudunuzda antikor üretir.

Embriyonun dıştaki hücreleri, izleyen hafta içerisinde kendilerini sizin kan hücrelerinize iliştirip sizin sisteminizle ilk bağlantıları kurarak dışarıya ulaşmaya başlar. Bu, plasenta olacak chorionic villi’nin oluşumunu başlatır. Bedeninizin döllenmeye verdiği karşılık, kanınızda ve idrarınızda ortaya çıkarak vücudunuzu dolaşan human chroionic gonadotropin üretmektir.

Embriyonun daha içerilerdeki hücreleri daha sonra üç kat halinde bölünür – her biri bebeğinizin farklı bir kısmının başlangıcını içerir.