Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Hamileliğin 10. Haftasında bebeğinizin baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 3.1 ila 4.2 cm’dir. Bu dönemde, bebeğin kaç kilo olduğunu öğrenmeye başlayabiliriz. 8. Haftadan önce, bebeğin kilosu haftalık farklılıkları ölçebilmek için çok azdır. Artık bebek biraz kilo almaya başladığına göre, kilo da bu bölüme dahildir. Bebek artık yaklaşık 5 gramdır ve büyüklüğü küçük bir erik kadardır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

10. haftanın sonu, embriyonik dönemin de sonudur. Bu dönemde, fetal periyot başlar. Uç hücre tabakasının oluştuğu, cenininin hızla büyüdüğü dönem olarak tanımlanır. Embriyonik periyot boyunca, embriyo gelişimini engelleyebilecek şeylere karşı daha savunmasızdır. Konjenital (doğuştan) sakatlıkların çoğu, 10. haftadan önce ortaya çıkar.

Bebeğinizin gelişimindeki kritik dönemi güvenle geride bıraktığınızı bilmek size cesaret verir.

Sakatlıkların çok azı fetal periyotta ortaya çıkar. Yine de, uyuşturucu ve diğer zararlı durumlar, örneğin aşın stres veya radyasyon (x-ray), hamileliğin herhangi bir döneminde fetal hücrelere zarar verebilir. Bunlardan uzak durmaya devam edin.

10. haftanın sonuna kadar, fetal organ sistemlerinin gelişimi ve vücudu hazır olacak. Bebeğiniz, daha çok bir insan görünümünde olacak.

10 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
10 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 10 haftalık bebek kaç aylıktır?
2 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Mol Gebeliği

Çok hızlı bir şekilde fazla kilo almanıza neden olan bir durumdur, bazen gestasyonel trofoblastik neoplazi (GTN) veya hydatiform mol olarak adlandırılır. GTN’nin oluşumu, HCG düzeyleri kontrol edilerek kolayca anlaşılır. Mol gebeliği ameliyatla tedavi edilir.

Mol gebeliği durumunda, embriyo genellikle gelişmez. Anormal plasenta dokusu olan diğer doku büyür. En çok görülen belirtisi, ilk trimesterda olan kanamadır. Bir diğer belirtisi, anne adayının ve hamilelikte olması gerektiği noktanın birbiriyle uyumsuz olmasıdır. Henüz hamileliğin ortasında kadın çok kilo almış olur. Sürecin yüzde yirmi beşinde çok az kilo alır. Aşırı mide bulantısı ve kusma diğer semptomlardır. Yumurtalıklarda kist oluşabilir.

Molar bir hamileliğe teşhis koymanın en etkili yolu ultrasondur. Ultrason görüntüsü “kar yağdı manzarası” görünümündedir. Molar hamilelik, kanamanın ve rahimdeki hızlı büyümenin nedenini belirtmek için, hamileliğin başında” ultrason muayenesi yapıldığında ortaya çıkar.

Molar hamilelik teşhisi konulduğunda, genellikle en kısa sürede kürtaj yapılır. Molar hamilelik yaşandıktan sonra, tamamen sona erdiğine emin olana kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır. Doktorların çoğu, tekrar hamile kalmadan önce en az bir yıl güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanılmasını tavsiye eder.

Duygusal Değişimler

Hamileliğiniz bir muayene veya hamilelik testi ile doğrulandığında, birçok yönden etkilenebilirsiniz. Hamilelilik beklentilerinizin birçoğunu değiştirebilir. Bazı kadınlar, hamileliği kadınlığın bir simgesi olarak görürler. Bazıları da bir kutsama. Buna rağmen bazı kadınlar ise uğraşılması gereken bir problem olduğunu düşünürler.

Vücudunuzda pek çok değişim olacak. Hâlâ çekici olup olmadığınızı merak edebilirsiniz. Eşiniz sizi hâlâ cazibeli buluyor mu? (Birçok erkek hamile kadınların çok güzel olduğunu düşünür.) Eşiniz size yardım edecek mi? Kıyafet de ayrı bif sorun olabilir. Güzel görünecek misiniz? Adapte olmayı öğrenebilir misiniz?

Eğer hamilelik konusunda hemen heyecanlanmıyorsanız kendinizi yalnız hissetmeyin. Durumunuzu sorguluyor olabilirsiniz, bu normaldir. Bu reaksiyonun birazı da sizi nelerin beklediğinden emin olmadığınız içindir.

Bir cenini, birey olarak görmeye ne zaman ve nasıl başlandığı herkese göre değişir. Bazı kadınlar bunun, hamilelik testi pozitif çıktığında olduğunu söyler. Diğerleri, genellikle 12. haftada, fetal kalp atışlarını duydukları zaman bu duygunun oluştuğunu söylerler. Bazıları içinse, bu, 16. ve 20. hafta arasında bebeğin hareket ettiğini hissettiklerinde olur.

Birçok konu hakkında duygusallaştı-ğınızı fark edebilirsiniz. Karamsar olabilir, en ufacık bir şeyde ağlayabilir veya hayallere dalabilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar normaldir ve hamileliğiniz boyunca bir dereceye kadar devam eder.

Duygusal değişimlerle başa çıkmak için kendinize nasıl yardım edebilirsiniz? Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri iyi bir doğum öncesi bakımdır.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doğum öncesi randevularınızın hepsine gidin. Doktorunuz ve ofisindeki personelle iyi iletişim kurun. Sorular sorun. Eğer bir şey canınızı sıkarsa veya sizi üzerse bunu güvenilir birileriyle konuşun.