Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu haftaya kadar, bebeğinizin baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunluğu 4.4 ila 6 cm’dir. Ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır. Bebeğinizin boyutu hemen hemen küçük bir limon kadardır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Fetal büyüme artık hızlıdır. Gelecek hafta bebeğinizin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu iki katına çıkacaktır. Baş büyüdükçe (dikleştikçe veya omuriliğe doğru yaslandıkça), çene göğüsten aynlır ve boyun gelişip uzar. El parmaklarındaki tırnaklar oluşur.

Dış üreme organları, ayırt edici özellikler göstermeye başlıyor. Ceninin erkek veya dişi olmasıyla ilgili gelişimi 3 hafta içinde tamamlanacak. Eğer bu noktadan sonra düşük olursa, bebeğin erkek mi yoksa kız mı olduğunu söylemek mümkün olabilir.

Bütün embriyolar, dış görünümleri itibariyle aynı şekilde görünerek yaşama başlarlar. Embriyonun erkek mi dişi mi olacağı, embriyoda bulunan genetik bilgi ile belirlenir.

11 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
11 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 11 haftalık bebek kaç aylıktır?
2 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Bebeğinizde büyük değişimler olurken, sizdeki değişimler büyük olasılıkla daha yavaş ilerliyor. İlk trimesterin hemen hemen sonundasınız; rahminiz ceninle birlikte büyümesini sürdürüyor. Pelvisinizi kaplayacak kadar büyük ve karnınızın altında, kasık kemiğinizin üstünde hissediliyor olabilir.

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hissedemezsiniz. Eğer bu dönemde bebeğinizin hareket ettiğini hissettiğinizi düşünüyorsanız, ya gazınız vardır ya da hamilelikte düşündüğünüzden daha ileri bir aşamadasınızdır.

Bazı kadınlar, hamilelik döneminde saçlarında ve tırnaklarında değişimler fark ederler. Bu herkeste olmaz, ama eğer sizde olursa, endişelenmeyin. Bazı şanslı kadınlar hamilelik döneminde, saç ve tırnak büyümesinde bir artış görürler. Bazıları, bu dönemde saçlarının döküldüğünü fark eder.

Bazı doktorlar, hamilelikteki bu değişimlerin, vücudunuzda dolaşımın artması nedeniyle ortaya çıktığına inanır. Bazıları ise, bunun nedeninin sizde oluşan hormonal değişimler olduğunu düşünür.

Yine de bazı doktorlar, bu farklılıkların saçın ve tırnakların büyüme sürecindeki bir “aşama” olduğunu ifade ederler. Bu tür farklılıklar nadiren kalıcı olur. Bu değişimler için yapabileceğiniz çok az şey vardır ya da hiçbir şey yoktur.