Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin ağırlığı 8 ila 14 gram, baş bölümünden kalçaya kadar olan uzunluğu hemen hemen 6.1 cm’dir

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Hamileliğin bu haftasında, bebekteki birkaç yapı şekillenir. Ancak, yapılar zaten büyümeye ve gelişmeye devam eder. 12. haftadaki (ya da buna yakın bir zamanda) muayenenizde, büyük bir olasılıkla bebeğinizin kalp atışını duyabileceksiniz! Bu, özel bir dinleme makinesi (steteskop değil) olan doppler ile duyulabilir. Bu alet bebeğinizin kalp atışını duyabilmeniz için kalp atışlarının sesini artırır.

Artık iskelet sistemindeki birçok kemikte kemik oluşum merkezleri vardır. El ve ayak parmaklan ayrılmıştır ve tırnaklar büyümektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde ince tüyler belirir. Dış üreme organları, erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlar.

Sindirim sistemi (ince bağırsak), yiyecekleri bağırsaklara iten kasılmalar oluşturabilmektedir. Aynı zamanda glikozu (şeker) absorbe edebilir.

Bebeğinizin beyninin temelinde, hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlıyor. Hormonlar, vücudun bir bölümünde üretilen kimyasal maddelerdir ama etkileri vücudun başka bir yerinde kullanılır.

Aynı zamanda başka değişimler de oluyor. Fetal sinir sistemi daha çok gelişti. Bebeğiniz rahminizin içinde hareket ediyor ancak büyük olasılıkla siz henüz daha bir süre için bunu hissetmeyeceksiniz. Bebeği belli noktalarda uyarmak, ağzını açıp kapamasını ve el, ayak parmaklarını oynatmasına neden olur.

Amniyotik sıvı miktarı artmaktadır. Toplam hacim artık 50 ml’dir. Bu dönemde, sıvı annenin plazmasına benzer (kanınızın hücresiz bölümü), yalnızca daha az protein içerir.

12 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
12 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 12 haftalık bebek kaç aylıktır?
2 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

12. haftayla birlikte, rahminiz pelvisinizde tamamen aynı durumda kalamayacak kadar büyük, kasık kemiğinizin üzerinde onu hissedebilirsiniz (kasık kemiklerinin birleştiği yerde). Rahim, hamileyken dikkate değer bir büyüme gösterir. Hamilelik döneminde, pelvisi ve karnı doldurarak ileriye doğru büyür ve doğumdan sonraki birkaç hafta içinde normal, hamilelik öncesi boyutuna döner.

Hamilelikten önce, rahminiz hemen hemen tümüyle katı bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 10 ml veya daha az sıvı içerir. Rahim, hamilelik döneminde cenin, plasenta ve amniyotik sıvıyı taşıyabilmek için bir dereceye kadar ince duvarlı, güçlü bir taşıyıcı şeklinde değişir. Rahim, hamilelik sırasında kapasitesini 500 ila 1.000 kat artırır! Aynı zamanda rahmin ağırlığı da değişir.

Rahim duvarı, hamileliğin ilk birkaç ayında östrojen ve progesteron hormonlarının uyarısıyla büyür. Hamileliğin sonraki dönemlerinde bebeğin ve plasentanın büyümesi rahim duvarını gerer ve inceltir.

Büyük olasılıkla, kendinizi hamileliğinizin büyük bir bölümünde olduğundan daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz. Bu dönemde, sabah bulantısı iyileşmeye başlar. Aşırı derecede kilo almadınız ve muhtemelen hâlâ oldukça rahatsınız.

Eğer ilk hamileliğinizse, hâlâ normal kıyafetler giyiyor olabilirsiniz. Daha önce hamile olduysanız, hamile olduğunuz daha erken belli olmaya başlar ve hamilelik kıyafetleri gibi bol giysilerle daha rahat hissedersiniz.

Karnınızın yan taraflarından kilo almaya başlayabilirsiniz. Göğüsleriniz büyümeye başlıyor. Bir süre için daha hassas olabilirler. Ayrıca, kalçalarınızda, bacaklarınızda ve yan taraflarınızda kilo artışı fark edebilirsiniz.