Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor! Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 6.5 ila 7.8 cm’dir, kilosu 13 ila 20 gr’dır. Hemen hemen bir şeftali büyüklüğündedir.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Fetal büyüme özellikle bu haftadan itibaren 24. haftaya kadar hız kazanacak. Bebek 7. haftadan beri iki kat büyüdü. Fetal kilodaki değişimler de 8 ve 10. haftalarda oldukça arttı.

İlginç bir değişim, bebeğin vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında baş bölgesindeki büyümenin yavaşlamasıdır. 13. haftada baş, baş bölgesinden kalçaya kadar olan vücut uzunluğunun hemen hemen yarısı kadardır. 21. haftaya kadar, baş bölgesi bebeğin vücudu kadar olur. Fetal baş büyümesi yavaşlarken fetal vücut büyümesi hızlanır.

Bebeğin yüzü artık daha çok insan görünümündedir. Başın yan tarafında oluşmaya başlayan gözler artık birbirine daha çok yaklaşır. Kulaklarda başın yan tarafında normal pozisyonlarını alır. Dış üreme organları, muayene yapıldığında cinsiyet ayrımı yapılacak kadar gelişmiştir.

Bağırsak ilk önce, fetal vücudun dışında göbek kordonunda büyük bir şişlik biçiminde gelişir. Bu haftada, fetal karın boşluğuna doğru kayarlar. Eğer bu gerçekleşmezse ve bağırsaklar doğumda fetal karnın dışında kalırsa, omfalosel adı verilen durum ortaya çıkar. Ancak bu nadir görülür. (10.000 doğumda 1 ortaya çıkar.) Genellikle ameliyatla tedavi edilir ve bebeklerin durumu böylece düzelir.

13 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
13 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 13 haftalık bebek kaç aylıktır?
3 aylık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz biraz daha büyüdü. Büyük olasılıkla, kamınızın en alt bölümündeki kasık kemiğinizden, göbek deliğinizin yaklaşık 10 cm altında rahminizin kenarını hissediyorsunuz. 12. ile 13. haftalarda rahminiz leğen kemiğinizi doldurur ve karnınızda ileriye doğru büyümeye başlar. Yumuşak, düzgün bir top hissi verir.

Şimdiye kadar biraz kilo almış olmalısınız. Eğer sabah bulantısı sizin için hâlâ sorun oluyorsa ve yemek yemekte zorluk çekiyorsanız çok kilo almamış olabilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissettikçe ve bebeğiniz hızla kilo almaya başladıkça sizde kilo alacaksınız.

Çatlaklar

Stria olarak isimlendirilen çatlaklar hamilelikte sık sık ve değişik düzeylerde görülür. Hamileliğin başında veya daha sonra; karında, göğüslerde, kalçalarda ve baldırlarda oluşurlar. Hamilelikten sonra cildinizin diğer yerleriyle aynı renkte olabilirler ama geçmezler. Bundan sakınmak için yavaş ve istikrarlı bir biçimde kilo alın.

Kilodaki büyük artışlar, bu izlerin kolayca ortaya çıkmasına neden olur.

Gerilme izlerini tedavi etmek için hamilelik döneminde hidrokortizon veya topicort gibi steroid kremler kullanırsanız, steroidin bir kısmı karnınıza geçer. Bu durumda steroid gelişmekte olan bebeğinize ulaşabilir. Doktorunuza danışmadan hamilelik döneminde steroid kremleri kullanmayın!

Alınabilecek Bazı Önlemler

Hamilelikte gerilme izleri ortaya çıkmasına rağmen, bunların yoğunluğunu azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Aşağıdakileri deneyin.

Bol su için ve sağlıklı gıdalar yiyin. Antioksidan oranı yüksek olan gıdalar -parlak kırmızı, turuncu veya sarı meyve ve sebzeler- dokunun onarımı ve iyileşmesi için gerekli olan temel besinleri içerir.

– Yeterli miktarda protein ve az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini komyun. Keten tohumu, keten tohumu yağı, balık ve balık yağlan iyi kaynaklardır. Balık tüketiminize dikkat edin, – çok fazla yememeniz gerekiyor. 26. Hafta bölümünde balıkla ilgili konuya bakınız.

– Güneşten uzak durun!

– Egzersiz programınıza devam edin.

– Doktorunuza alfa-hidroksi asit, sitrik asit ve laktik asit içeren kremlerin kullanımı hakkında danışm. Bu krem ve losyonların bazılan cildin elastik lif kalitesini geliştirir.

Hamilelikten Sonra Tedavi

Birçok kadın, hamilelikte oluşan gerilme izleri konusunda ne yapabileceğini bilmek ister. Hamilelikten sonra, tedavi için birkaç seçeneğiniz vardır. Günümüzde kullanılan yeni tedavilerin bazıları oldukça işe yaramaktadır.

Retin-A veya Renova’yı glikolik asit karışımıyla kullanmanın çok etkili olduğu görülmüştür. Retin-A ve Renova için reçete gereklidir; glikolik asidi dermatologunuzdan alabilirsiniz. Glikolik asit ile Cellex-C de gerilme izlerinin görünümünü değiştirir. Ayrıca reçetesiz satılan bir krem de başarılı sonuçlar vermiştir.

Kremin adı StriVectin-SD’dir ve doğrudan imalatçıdan alınabilir.

En etkili tedavi lazer tedavisidir, ama bu çok pahalıya mal olabilir. Genellikle yukarıda bahsedilen iyileştirme yöntemleri ile birlikte uygulanır. Nd: YAG lazer tedavisi ile lazer ışınları kırışıklıkları hafifletmek için cildin ikinci tabakasındaki kolajen bölgeye uygulanır. Pulsed dye lazer tedavisi yeni ve eski gerilme izlerini iyileştirebilir. Ancak, lazerler herkeste aynı sonucu vermez.

Masajın da etkili olduğu kanıtlanmıştır – masaj, iyileşme sürecini başlatmak için bölgedeki kan akışını arttırır ve yüzeyi ölü hücrelerden arındırır. Ayrıca çeşitli kremler de yararlı olabilir. Eğer çatlaklarınız sizi rahatsız ediyorsa bu tedavi türlerini doktorunuzla konuşun.

Memelerdeki Değişimler

Büyük olasılıkla memelerinizin değiştiğini fark ettiniz. Meme dokunuz; bezeler, destek sağlayan bağ dokular ve koruma sağlayan yağlı dokudan oluşur. Süt üreten keseler göğüs ucuna giden kanallara bağlıdır.

Hamilelikten önce, ortalama meme dokusu ağırlığı 200 gr’dır. Hamileyken memelerin büyüklüğü ve ağırlığı artar. Hamileliğin sonlarına doğru, her bir göğüs 400 ila 800 gr ağırlığında olabilir. Emzirme döneminde, her bir göğüsün ağırlığı 800 gr veya daha fazladır.

Kadınların göğüslerinin büyüklüğü ve şekli oldukça değişir. Göğsü oluşturan bezler, göğüs ucunda bulunan kanallara açılır. Her bir göğüs ucunda sinir uçları, kas lifleri, yağlı bezeler, ter bezleri ve yaklaşık 20 süt kanalı vardır.

Göğüs ucu yuvarlak, renkli bir bölge olan areola ile çevrelenmiştir. Hamilelikte, areola büyür ve rengi koyulaşır. Koyu renkli areola, meme emen bir bebek için görsel bir işaret olarak rol oynar.

Göğüsler hamilelik sırasında birçok değişime uğrar. Hamileliğin ilk haftalarında, genel belirtilerden biri göğüslerin ağrıması ve hassaslaşmasıdır. Hamileliğin 8. haftasından sonra göğüsleriniz daha da büyüyebilir ve göğüslerin içinde bezler ve kanallar büyüyüp geliştikçe nodüler ve topak topak olabilirler. Hamilelikte göğüsleriniz değişirken cildinizin hemen altındaki damarların belirginleştiğini fark edebilirsiniz.

İkinci trimesterda kolostrum adı verilen hafif sarı renkli sıvı oluşmaya başlar. Hafif bir ovalama ile bazen göğüs ucundan akabilir. Eğer göğüsleriniz büyüdüyse kamınızdakilere benzeyen gerilme izlerini göğüslerinizde de fark edebilirsiniz.

Meme bezleri embriyo 6 haftalıkken gelişmeye başlar. Doğuma kadar süt kanalları hazır olur. Doğumdan sonra yenidoğan bir bebeğin göğüslerinden az miktarda süt gelebilir. Bu durum, hem erkek hem kız bebeklerde görülebilir ve östrojen hormonunun salgılanması nedeniyle oluşur.