Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluk 8 ila 9.3 cm’dir. Bebeğiniz hemen hemen yumruğunuz kadardır ve yaklaşık 25 gr’dır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bu haftaya kadar bebeğinizin kulakları boyundan başın yan taraflarına doğru gelerek yerleşti. Gözler başın yan taraflarından yüzün ortasına doğru yavaş yavaş ilerlemekte. Boyun, uzamaya devam ediyor ve çene artık gövdeye dayanmıyor.

Eğer bebeğinizin kalp atışlarını dinlemekten hoşlanıyorsanız, kalp atışlarını evde de dinleyebileceğiniz cihazlar bulunuyor! Bazı kişiler, bunun çiftlere, çocuklarıyla duygusal bağ kurmakta yardımcı olduğuna inanır. Eğer evde kullanacağınız bir doppler cihazı ile ilgileniyorsanız doktorunuzla bu konuyu görüşün. Veya bu cihazları internetten kontrol edin.

Cinsiyetle ilgili gelişim devam ediyor. Daha fazla gelişmiş olan dış üreme organlarına bakarak erkek mi kız mı olduğunu belirlemek daha da kolaylaşıyor.

14 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
14 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 14 haftalık bebek kaç aylıktır?
3 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Hamile kıyafetleri giymek artık bir “zorunluluk” olabilir. Bazı kadınlar, pantolonlarının düğmelerinin tamamını iliklemeyerek veya fermuarlarını tam çekmeyerek veya kemerlerinin ölçüsünü arttırmak için lastik kemerler ya da çengelli iğneler kullanarak bir süre idare etmeye çalışırlar. Bazıları, eşlerinin kıyafetlerini giyer ama bu genellikle kısa bir süre işe yarar. Daha da çok kilo alacaksınız. Rahatça üzerinize oturan ve alacağınız kilolar için yer sağlayan kıyafetlerle hamileliğinizden daha çok keyif alacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Vücudunuzun, bu büyümeye verdiği tepki daha önceki hamilelikler ve vücudunuzun o zaman geçirdiği değişimler tarafından etkilenir. Deriniz ve kaslarınız rahminizin, plasentanın ve bebeğin yerleşmesi için gerilir. Deri ve kaslar, büyümekte olan rahminizin ve bebeğinizin yerleşmesini hızlandırır. Bunun anlamı, yakında hamileliğinizin belli olacağı ve daha iyi hissedeceğinizde.

Et Benleri ve Benler

Hamilelik, et benlerinin ve benlerin değişmesine ve büyümesine neden olabilir. Et benleri ciltte ilk kez beliren küçük lekeler şeklinde olabilir veya daha önceden var olanlar hamilelikte büyüyebilir. Benler hamilelikte ilk kez belirebilir veya var olanlar daha büyük ve koyu renkli hale gelebilir. Eğer bir ben değişirse, kontrol edilmelidir. Herhangi bir değişim fark ederseniz doktorunuza gösterin!

Hemoroitiniz Var mı?

Anüsün çevresinde veya içinde genişleyen kan damarları olan hemoroitler, hamilelik sırasında veya hamilelik sonrasında sık karşılaşılan bir problemdir. Hamilelikte, rahmin genişlemesi nedeniyle etrafında kan toplanmasına veya dolaşım tıkanıklığına sebep olduğundan, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla oluşurlar. Hemoroitler, hamileliğin sonuna doğru daha da kötüleşebilirler. Ayrıca, doğumdan sonra daha kötü hale gelebilirler.

Hemoroit tedavisi, yeterli miktarda lifli gıdalar alarak ve bol sıvı içerek kabızlıktan sakınma yoluyla olur.

Laksatif (müshil) kullanarak hemoroitlerden korunabilirsiniz. Diğer önlemler, sıcak suya oturarak banyo yapmak ve fitil kullanmaktır. Fitilleri reçetesiz satın alabilirsiniz. Nadiren, hamilelik döneminde hemoroitler ameliyatla tedavi edilir.

Hamilelikten sonra, hemoroitler genellikle iyileşir ama tamamen geçmeyebilirler. Yukarıda belirtilen tedavi yöntemlerini hamilelik bittikten sonra da kullanabilirsiniz.

Hemoroitler size çok fazla rahatsızlık veriyorsa doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sizin için en iyi olan tedavi yöntemine karar verecektir.

Hemoroitlerin Verdiği Rahatsızlığı Hafifletmek

Eğer hemoroitler sorun oluşturuyorsa, rahatlama için aşağıdaki tavsiyelerden herhangi birini deneyin.

  • Ayaklarınızı ve kalçalarınızı yüksek bir yere dayayarak her gün en az 1 saat dinlenin.
  • Geceleri uyurken bacaklarınız biraz yüksekte ve dizleriniz hafif kıvrılmış biçimde (Sims pozisyonu) uzanın.
  • Yeterli miktarda lifli gıdalar yiyin ve bol sıvı alın.
  • Rahatlamak için ılık (sıcak değil) banyolar yapın.
  • Reçetesiz de satılan fitiller iyi gelebilir.
  • Güvercin ağacı suyunda ıslatılmış buz torbaları veya pamuklar uygulayın.
  • Uzun süre oturmayın veya ayakta kalmayın.