Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Fetusun baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 9.3 ila 10.3 cm. Cenin artık 50 gr. yani hemen hemen bir beysbol topu kadar.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğinizin hareketlerini hissetmek için hâlâ biraz erken, birkaç hafta sabredin.

Bebeğinizin hızlı gelişimi devam ediyor. Derisi inceldi. Gelişiminin bu noktasında deri altındaki kan damarlarını görebilirsiniz. Lanugo tüyü adı verilen ince tüyler bebeğin vücudunu kaplar.

Bu zamana kadar, bebeğiniz baş parmağını emiyor olmalı. Bu, ultrason muayenesinde görülebilir. Gözler yüzün orta kısmına doğru ilerlemeye devam eder ama hâlâ birbirlerinden oldukça ayrıdırlar.

Kulaklar dıştan gelişmeye devam eder. Artık daha çok normal bir kulak görünümündedirler. Aslında, her geçen gün bebek daha çok insan görünümünde olmaya başlamıştır. Daha önce oluşan kemikler güçleniyor ve hızla kalsiyum biriktiriyor (kemikleşiyor). Eğer bu dönemde röntgen çektirilseydi bebeğin iskeleti görülebilirdi.

15 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
15 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 15 haftalık bebek kaç aylıktır?
3 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Alfa-fetoprotein Testi

Bebeğiniz, içinizde geliştikçe alfa-fetoprotein üretir. Bu protein amniyotik sıvıda artan miktarda bulunur. Bu maddeler fetal zarlardan geçer ve sizin dolaşım sisteminize girer. Kan tahlili yaparak alfa-fetoprotein miktarını ölçmek mümkündür.

Bu protein seviyesi hamilelik sırasında birçok anlam taşıyabilir. Alfa-fetoprotein testi genellikle hamileliğin 16. ve 18. haftaları arasında yapılır. Testin zamanlaması önemlidir ve hamilelik süresine ve kilonuza uygun olmalıdır.

Yüksek alfa-fetoprotein düzeyi ceninde bazı problemler olabileceğine işaret eder, örneğin spina bifida (omurilik problemi) veya anensefali (ciddi merkezi sinir sistemi kusuru) gibi. Bazı araştırmacılar, alfa-fetoprotein seviyesinin düşük olması ve Down sendromu arasında bir bağlantı bulmuşlardır.

Alfa-fetoprotein seviyesi anormalse, spina bifida, anensefali ve Down sendromu olup olmadığını belirlemek için dikkatli bir ultrason incelemesi yapılır. Bu inceleme ayrıca hamilelikte ne kadar ilerlediğinizi saptamaya yardımcı olur.

Sizde Oluşan Değişimler

Kıyafetlerinizin üzerinizde duruş biçiminde fark oluşturan kamınızdaki değişimle artık rahatlıkla hamile olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Göbeğinizin altında 7.6 ila 10 cm’e ulaşan rahminizi belki hissedebilirsiniz.

Normal kıyafetler giydiğiniz zaman diğer insanlar hamile olduğunuzu fark etmeyebilirler. Ama hamile kıyafetleri giymeye başlarsanız veya üzerinizde mayo varken hamile olduğunuz açıkça belli olabilir.

Hamilelik Döneminde Pap Smear

İlk gebelik muayenenizde büyük olasılıkla Pap Smear testi yaptırmış olmalısınız; bu test genellikle hamileliğin başlangıcında yapılır. Şimdiye kadar sonucu alınmış olmalı ve doktorunuzla bu konuyu konuşmuş olmalısınız, özellikle de sonuç anormalse.

Pap Smear (Papanicolaou Smear kelimesinin kısaltılmışı), pelvik muayene sırasında yapılan bir tarama testidir. Vajinanın üst kısmında bulunan rahim ağzında gelen kanserli veya kanser öncüsü olan hücreleri saptar. Bu test, erken tanı ve tedavi sağladığı için rahim ağzı kanserinden kaynaklanan ölüm oranında belirgin bir azalma olmasına katkıda bulunmuştur.

Anormal Pap Smear

Pap Smearlar tarama testleridir. Eğer anormal Pap Smear sonucunuz varsa, doktorunuz bulgulan araştırmalı ve tedaviyi belirlemelidir. Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kontrollere devam edin.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan anormal bir Pap Smear kişiye göre ele alınmalıdır. Anormal hücreler “çok kötü durumda değilse” hamilelik sırasında kolposkopi veya Pap Smear ile gözlenebilirler; bu dönemde genellikle biyopsi yapılmaz. Rahim ağzı, dolaşımdaki değişimler yüzünden hamileyken kolayca kanar. Bu durum dikkatle ele alınmalıdır.

Normal yolla doğum yapan kadınlarda, anormal Pap Smear’da bir değişim görülebilir. Bir araştırma, doğum yapmadan önce Pap Smear testinde ciddi sorunu bulunan bir grup kadından % 60’mm, bebeğin doğumundan sonra normal Pap Smear sonucuna sahip olduklarını göstermiştir.

Bir Sonraki Adım Nedir?

Eğer doktorunuz böyle bir durumdan şüpheleniyorsa kolposkopi uygulayabilir. Kolposkopi, serviksi gözlemlemek için dürbüne veya mikroskoba benzeyen bir alet kullanılarak yapılan işlemdir. Doktorunuzun, anormal bölgelerin nerede olduğunu görmesini sağlar, böylece doğumdan sonra biyopsi yapılabilir. Birçok jinekolog bu işlemi muayenehanesinde yapabilir.

Biyopsi, problemin türü ve derecesi hakkında daha iyi fikir verir. Anormal hücrelerin vücudun diğer bölgelerine de yayılma riski varsa, konik biyopsi yapılması gerekir. Konik biyopsi, hastalık derecesini tam olarak belirler ve anormal doku temizlenir. Bu ameliyat anestezi ile yapılır ama genellikle hamilelik sırasında uygulanmaz.

Anormal Hücreleri Tedavi Etmek

Rahim ağzındaki anormal hücreleri tedavi etmenin birkaç yolu vardır, ama tedavi yöntemlerinin çoğu hamilelik döneminde uygulanamaz. Bu tedaviler; anormal bölgenin (görülebiliyorsa) ameliyatla alınması, küçük anormal noktaların alınması veya “yakılması” için elektrikli koter kullanılması, küçük lezyonlan dondurmak için knyoterapi, rahim ağzındaki anormal bölgeleri yok etmek için lazer tedavisi ve daha kapsamlı lezyonlar için konik biyopsi yapılması şeklindedir.