Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin baş bölgesinden kalçalarına kadar olan uzunluğu 10.8 ila 11.6 cm. kilosu yaklaşık 80 gram.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

İnce lanugo tüyleri bebeğinizin başını kaplar. Göbek kordonunun seviyesi ceninin vücudunda aşağıya doğru kaymaya başlamıştır.

El parmaklarındaki tırnaklar tamamen oluştu. Yan sayfadaki resim, lanugo adı verilen yumuşak tüylerin büyümeye başladığını gösteriyor. Bu aşamada, bacaklar kollardan daha uzundur ve kollar ve bacaklar hareket etmektedir. Bu hareketi ultrason incelemesinde görebilirsiniz. Ayrıca, hamileliğinizin bu döneminde bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz.

Birçok kadın, bebeğin hareket etmesinin verdiği hissi “gaz balonu” veya “bir kelebeğin kanat çırpması” gibi tanımlamaktadır. Genellikle, birkaç gün veya daha uzun süredir hissettiğiniz bir şeydir ama ne hissettiğinizi tam olarak fark edemezsiniz. Daha sonra bebeğin kamınızda hareket ettiğini anlarsınız!

16 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
16 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 16 haftalık bebek kaç aylıktır?
3 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Bebeğiniz büyüdükçe aynı zamanda rahminiz ve plasentanız da büyüyor. Altı hafta önce rahminizin ağırlığı 140 gramdı. Bugün yaklaşık 250 gram ağırlığında. Bebeğin etrafındaki amniyotik sıvının miktarı da artıyor. Artık hemen hemen 250 ml sıvı var. 7.6 cm olan rahminizi göbek deliğinizin altında rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Canlanma

Bebeğinizin hareket ettiğini henüz hissetmediyseniz üzülmeyin. Canlanma olarak da adlandırılan fetal hareket genellikle hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında hissedilir. Bu süre her kadın için farklıdır. Ayrıca bir hamilelikten diğerine göre de değişebilir. Bir bebek diğerinden daha hareketli olabilir ve daha fazla hareket edebilir. Bebeğin büyüklüğü veya ceninlerin sayısı da hissettiğiniz hareketi etkiler.

Üçlü Tarama Testi

Down sendromu olan bir çocuk taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için doktorunuza yardımcı olmak üzere, alfa-fetoproteinin testinin ötesinde olan testler bulunmaktadır. Üçlü tarama testinde, insan koryonik gonadotropin (HCG) ve konjuge olmamış estriol (plasenta tarafından üretilen bir tür östrojen) testi ile birlikte alfa-fetoprotein seviyeniz ölçülür.

Kanınızdaki bu üç kimyasal maddenin seviyesi bebeğinizin Down sendromu riskinin yüksek olup olmadığını gösterebilir. Daha ileri yaşlardaki anneler için, problemi saptama oranı, % 25’lik bir yanlış-pozitif oranla, % 60’dan daha fazladır.

Eğer üçlü tarama testinden anormal bir sonuç alırsanız amniyosentez yaptırmanız tavsiye edilecektir. Artan alfa-fetoprotein seviyesi nöral tüp kusuru (spina bifida gibi) riskinin arttığına işaret eder. HCG ve estriol bu durumda normaldir.

Bu kan testleri olası problemleri saptamak için kullanılır. Tarama testleri şeklindedir. Bir tanı testi genellikle herhangi bir teşhisin doğruluğundan emin olmak için yapılır.