Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 11 ila 12 cm. Ağırlığı 2 haftada 2 katına çıktı ve yaklaşık 100 gram. Bu hafta boyunca bebeğiniz hemen hemen bir elinizin tamamen açılmış boyutu kadar olacaktır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bu hafta ve daha sonraki haftalarda yağ oluşmaya başlıyor. Yağlı doku olarak da adlandırılan yağ, vücudun ısı üretimi ve metabolizması için önem taşır.

Gelişimin 17. haftasında, bebeğinizin vücudundaki su hemen hemen 89 gram olur. Hamileliğin sonunda bebekteki yağ, toplam ortalama 3.5 kiloda yaklaşık 2.4 kg. olur.

Bebeğinizin hareket ettiğini hissedersiniz ya da yalanda hissedeceksiniz. Bunu her gün hissetmeyebilirsiniz. Hamilelik ilerledikçe, hareketler daha kuvvetli olur ve büyük olasılıkla daha sık hissedilir.

17 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
17 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 17 haftalık bebek kaç aylıktır?
4 aylık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz göbek deliğinizin altında 3.8 ila 5 cm oldu. Artık hamile olduğunuz daha çok belli oluyor ve kamınızın alt kısmında belirgin bir şişlik var. Ayrıca bol kıyafetler veya hamile kıyafetleri rahatlık için şart. Eşiniz size sarıldığında karnınızdaki farkı hissedebilir.

Vücudunuzun geri kalanı hâlâ değişiyor. Hamileliğinizde şimdiye kadar toplam 2.25 ila 4-5 kilo alımı normaldir.

Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmek size hamileliğinizde her şeyin yolunda gittiğine dair güven verir. Bu, daha önce problemleriniz olduysa daha da önemlidir.

Hamileliğiniz ilerledikçe rahmin tepe noktası hemen hemen küre şeklinde olur. Uzunluğu, genişliğinden daha hızlı bir biçimde artar, o yüzden rahim yuvarlak değil oval olur. Rahim artık pelvisi doldurur ve kama doğru büyümeye başlar. Bağırsaklarınız yukarı ve yanlara doğru itilir. Rahim sonunda karaciğere kadar uzanır. Rahim hareket etmez ama bir noktaya da bağlı değildir.

Ayakta durduğunuz zaman rahminiz ön karın duvarınıza değer. Rahminizi en çok bu pozisyondayken kolayca hissedebilirsiniz. Uzandığınızda belkemiğinize ve kan damarlarınıza (vena kava ve aort) doğru geriye kayabilir.

Yuvarlak-Bağ Ağrısı

Yuvarlak bağlar rahmin üst kısmının her iki yanma ve yan pelvis duvarına bitişiktir. Hamilelik ve ceninin büyümesi sırasında, bu bağlar gerilir ve çekilir. Daha uzun ve daha ince hale gelirler.

Hareketleriniz bu bağları gerebilir ve çekebilir, bu da yuvarlak bağ ağrısı adı verilen ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir. Bu bir probleme işaret etmez, rahminizin büyüdüğünü gösterir. Ağrı sadece bir yanda veya her iki yanınızda olabilir ya da bir yanda diğer yandakinden daha fazla olabilir. Bu ağrı size veya bebeğinize zarar vermez.

Ağrınız olursa uzanıp dinlenirseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ağrı şiddetliyse ve başka belirtiler olursa doktorunuzla konuşun. Ciddi problemler için uyarı belirtileri, vajinadan gelen kanama, vajinadan sıvı kaybı veya şiddetli ağrıdır.