Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta bebeğinizin baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 12.5 ila 14 cm. ceninin ağırlığı yaklaşık 150 gramdır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye ve gelişmeye devam ediyor ama artık hızlı büyüme oranı biraz yavaşlar. Bebeğiniz artık tam bir insan görünümünde.

Kalbin ve Dolaşım Sisteminin Gelişimi

Fetal gelişmenin hemen hemen 3. haftasında, kalbi oluşturmak için iki tüp birleşir. Kalp, gelişimin 20. gününde veya hamileliğin 5. haftasının başlangıcında kasılmaya başlar. Kalp atışı, ultrason muayenesinde hamileliğin 5. ila 6. haftası kadar erken bir zamanda görülebilir.

Kalp tüpü kollara ayrılır. Bu kollar, kalp odacıklarında gelişirler ve kalp karıncığı (sol ve sağ) ve kulakçıklar (sol atriyum ve sağ atriyum) olarak adlandırılırlar. Bu bölünme, 6. ve 7. haftalar arasında olur. 7. hafta sırasında, sol ve sağ kulakçığı ayıran doku büyür ve kulakçıklar arasındaki foramen ovale (oval delik) adı verilen boşluk oluşur. Bu boşluk, kanın, ciğerlerde dolaşmasına izin vererek bir atriyumdan diğerine geçmesini sağlar. Doğumda, bu boşluk kapanır.

Kalp karıncıkları, kalbin alt odacıkları (kulakçıkların altında bulunan) şeklinde bir bölünme gerçekleştirir. Kalp karıncığı duvarları kaslıdır. Sol kalp karıncığı vücuda ve beyne kan pompalar, sağ kalp karıncığı ciğerlere kan pompalar.

Kalp kapakçıkları odacıklarla aynı zamanda gelişir. Bu kapakçıklar, kalbi doldurup boşaltır. Kalp sesleri ve üfürümleri kanın bu kapakçıklardan geçmesi nedeniyle oluşur.

Bebeğinizdeki kan, göbek kordonundan plasentaya doğru akar. Plasentada, oksijen ve besinler sizin kanınızdan bebeğin kanına taşınır.

Sizin ve bebeğinizin kan dolaşımı birleşmesine rağmen, doğrudan bağlantı yoktur. Bu dolaşım sistemleri tamamen birbirinden ayrıdır.

Doğumda, bebek, oksijen için tamamen size bağlı olmaktan çıkıp kendi kalp ve akciğerlerine bağlı olmaya hızla geçiş yapmak zorundadır. Kan, ilk kez oksijenleştirme için sağ kalp karıncığına, sağ atriyuma ve akciğerlere gider. Bu gerçekten mucizevi bir dönüşümdür.

Hamileliğin 18. haftasında ultrason ile kalpteki bazı anormallikler tespit edilebilir. Bu, bazı problemleri belirlemede, Down sendromu gibi, yardımcı olur. Ultrason konusunda tecrübeli bir doktor spesifik kalp kusurlarına bakar. Eğer bir anormallikten şüphelenilirse, hamilelik ilerledikçe bebeğin gelişimini izlemek için daha çok ultrason muayenesi yapılır.

18 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
18 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 18 haftalık bebek kaç aylıktır?
4 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Göbek deliğinizin hemen altında rahminizi hissedebilirsiniz. Parmaklarınızı yan taraflara koyarsanız ve ölçerseniz, göbek deliğinizin altında yaklaşık iki parmak genişliğinde olduğunu anlarsınız. Rahminiz artık bir kavun kadardır veya birazcık daha büyüktür.

Bu noktaya kadar toplam kilo alımınız 4.5 ila 5.8 kg. olmalıdır. Ancak bu değişir. Eğer bundan daha fazla kilo aldıysanız doktorunuzla konuşun. Bir beslenme uzmanı ile görüşmeniz gerekebilir. Hâlâ önünüzde hamileliğinizin yarısından fazlası var ve daha fazla kilo alacaksınız.

Önerilen miktardan daha fazla kilo almak, hamileliği ve doğumu sizin için zorlaştırabilir. Ayrıca alman fazla kiloları vermek daha sonra çok zor olabilir. Ne yediğinize dikkat etmeye devam edin. Size ve bebeğinize besin sağlayan gıdalar seçin.

Beliniz Ağrıyor mu?

Hemen hemen her kadında, hamileliğin bir döneminde bel ağrısı olur. Bel ağrısını şimdiden hissetmiş olabilirsiniz ya da daha çok kilo aldıkça sonradan hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar aşırı egzersiz, yürüme, eğilme, ağır kaldırma ve ayakta durmanın ardından şiddetli bel ağrısı çekerler. Ancak şiddetli ağrılardan çok, hafif bel ağrıları daha yaygındır. Bazı kadınların yataktan kalkarken veya oturdukları yerden kalkarken daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Şiddetli bel ağrılarında bazı kadınlar için yürümek güçleşir.

Eklem hareketliliğindeki bir değişim, bedeninizin duruşunda değişime neden olabilir ve sırtınızın alt kısmına rahatsızlık verebilir. Bu özellikle hamileliğin sonraki dönemine doğrudur.

18. Hafta İçin Tavsiye

Egzersiz boyunca, daha fazla oksijene ihtiyaç duyarsınız. Vücudunuz daha da ağırlaşır ve dengeniz değişebilir. Üstelik çabucak da yorulabilirsiniz. Sağlık programınızı değiştirirken bunları aklınızda tutun.

Rahminizin büyümesi, ağırlık merkezinizi bacaklarınıza verir ve bu pelvisin çevresindeki eklemleri etkileyebilir. Bütün eklemleriniz gevşer. Hormonsal değişimler potansiyel nedenlerdendir; ancak rahatsızlık duyma daha ciddi problemlerin işareti olabilir, örneğin piyelonefrit veya böbrek taşı gibi.

Eğer bel ağrısı sizin için kronik bir sorunsa doktorunuzla görüşün.

Ağrıyı önlemek veya azaltmak için ne yapabilirsiniz? Mümkün olduğu kadar hamileliğin başında aşağıdaki tavsiyelerden bazılarını deneyin, daha sonra hamileliğiniz ilerledikçe faydasını göreceksiniz.

  • Beslenmenize ve kilo alımınıza dikkat edin.
  • Hamilelik boyunca kurallara göre egzersiz yapmaya devam edin.
  • Uyurken yan yatmayı alışkanlık haline getirin.
  • Gün içinde ayaklarınızı dinlendirmeye ve 30 dakika yan yatarak uzanmaya vakit ayırın.
  • Başka çocuklarınız varsa, onlar uyurken siz de uyuyun.
  • Bel ağrısı için Parasetamol kullanmak uygundur.
  • Ağrılı bölgeyi sıcak tutun.
  • Eğer ağrı sürekli veya daha şiddetli olursa doktorunuzla bu konu hakkında görüşün.