Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta, büyümekte olan ceninin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 13 ila 15 cm’dir. Bebeğinizin kilosu 200 gramdır. Bebeğinizin kilosunun, şu andan itibaren doğuma kadar 15 kat artacağını düşünmek gerçekten inanılmaz!

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğinizin Sinir Sistemi

Bebeğin sinir sisteminin (beyin ve omurilik gibi diğer yapılar) oluşmaya başlaması, nöral tabakanın gelişmeye başladığı 4. hafta kadar erken bir dönemde olur. 6. haftaya kadar, merkezi sinir sistemindeki ana bölünmeler tamamlanmıştır.

Bu bölünmeler; ön beyin, orta beyin, arka beyin ve omurilikten oluşur. 7. haftada ön beyin, beyne ait iki yarıküreyi oluşturacak olan iki yarıküreye bölünür.

 Hidrosefali (Beyinde Su Toplanması)

Beynin organizasyonu ve gelişimi bu ilk başlangıçtan beri devam eder. Beynin ve omuriliğin etrafında dolaşan beyne ait omurilik sıvısı, koriyoid pleksus tarafından yapılır. Sıvı, sınırlama olmadan dolaşmalıdır. Eğer delikler tıkanırsa ve herhangi bir nedenle akış sınırlanırsa hidrosefaliye (beyinde su toplanması) neden olabilir.

Hidrosefali, başın büyümesine neden olur. 2.000 bebekte 1 oranında rastlanır, doğumda oluşan ciddi doğumsal kusurların yaklaşık % 12’sinden sorumludur.

Hidrosefali, genellikle spina bifida ile ilişkilidir ve bu vakaların % 33’ünde görülür. Ayrıca, meningomiyelosel ve omfalosel ile ilişkilendirilebilir. 500 ila 1.500 ml sıvı birikmesi olabilir, ama bundan fazla olan vakalar da görülmüştür. Beyin dokusu, bu sıvı nedeniyle sıkışır, bu da önemli bir konudur.

Ultrason, problemi teşhis etmek için en iyi yöntemdir. Hidrosefali genellikle hamileliğin 19. haftasında ultrasonda görülebilir. Bazen, rutin muayenelerde ve rahminize “dokunularak” veya rahminizin ölçüsüne göre anlaşılır. Geçmişte, hidrosefali konusunda doğuma kadar hiçbir şey yapılamazdı. Günümüzde, rahim içi tedavi (cenin hâlâ rahimdeyken yapılan tedavi) bazı vakalarda uygulanabilir.

Hidrosefaliyi rahim içinde tedavi etmenin iki yöntemi vardır. Bir yöntemde, annenin kamından, bebeğin beyninde su toplanan bölgeye bir iğne batırılır. Bebeğin beynindeki basıncı hafifletmek için sıvının birazı çekilir. Diğer yöntemde, bebeğin beyninde suyun toplandığı bölgeye plastik bir tüp yerleştirilir. Bu tüp, sıvıyı sürekli akıtmak için orada bırakılır.

Hidrosefali, yüksek risk taşıyan bir problemdir. Bu işlemler, oldukça ayrıntılıdır ve yalnız en son teknikler konusunda uzmanlaşmış biri tarafından yapılmalıdır. Bu durum, yüksek risk taşıyan hamilelikler konusunda uzman olan bir perinatoloğa danışılmasını gerektirir.

19 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
19 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 19 haftalık bebek kaç aylıktır?
4 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Göbeğinizin altında yaklaşık 1.3 cm olan rahminizi hissedebilirsiniz. Yandan bir görüntü, sizdeki değişimleri gerçekten gösterir!

Şimdiye kadar toplam kilo alımınız 3.6 ve 6.3 kg.’dır. Bu kilonun, sadece 200 gramı bebeğinize aittir! Plasenta hemen hemen 170 gram; amniyotik sıvı ise 320 gramdır: Rahminiz de 320 gramdır. Göğüslerinizin her birinin ağırlığı yaklaşık 180 gramdır.

Aldığınız kilonun geri kalanı artan kan hacminiz ve hamilelikle ilgili diğer stoklardır.

Baş Dönmesi Hissetmek

Baş dönmesi, hamilelik sırasında oldukça yaygın olarak rastlanan bir belirtidir, genellikle hipotansiyon (düşük kan basıncı) nedeniyle olur. Çoğunlukla ikinci trimestera kadar görülmez ama daha erken de oluşabilir.

Hamilelik döneminde hipotansiyonun iki genel nedeni vardır. Büyüyen rahminizin aorta ve vena cavaya basınç yapmasıyla oluşabilir. Bu, pasif hipotansiyon olarak adlandırılır ve yattığınız zaman olur. Sırtüstü uyumayarak ve yatmayarak bu durumu azaltabilir veya önleyebilirsiniz.

Hipotansiyonun ikinci nedeni, oturma, diz çökme ve çömelme pozisyonundan hızla ayağa kalkmadır. Buna postural hipotansiyon (vücudun duruş şekli ile ilgili) denir. Yerçekimi nedeniyle kan beyninizden ayrıldığı için, hızlıca kalktığınız zaman kan basıncınız düşer. Problem, yavaş yavaş ayağa kalkarak çözümlenebilir.

Kansızlığınız varsa, baş dönmesi, güçsüzlük veya yorgunluk hissedebilirsiniz ya da kolayca yorulabilirsiniz. Hamilelik döneminde kanınız düzenli olarak kontrol edilir. Doktorunuz, kansızlığınız varsa size söyleyecektir.

Hamilelik kan şekeri seviyenizi de etkiler. Yüksek kan şekeri (hiperglisemi) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) baş dönmesine veya yorgunluğa neden olabilir. Birçok doktor, kan şekeri ile ilgili problemler açısından hamile kadınlara düzenli olarak test yapar, özellikle de baş dönmesi ve ailede diyabet geçmişi varsa.

Kadınların çoğu, dengeli bir diyete göre beslenerek, öğünleri atlamayarak ve uzun süre bir şey yemeden durmayarak problemi önleyebilir veya iyileştirebilir. İhtiyacınız olduğunda kan şekerinde hızlı bir artış olması için yanınızda bir parça kuru meyve veya birkaç kraker bulundurun.

Öğün Sayınızı Sıklaştırın

Araştırmacılar, gün boyunca sık ve az öğünler yiyen hamile kadınların, üç büyük ana öğün yiyen kadınlara göre, büyümekte olan bebekleri için daha iyi beslendiklerini ortaya koymuşlardır. Aynı miktarda kalori alsalar bile bir fark görülür.

İncelemeler, annenin beslenmesi ile kan seviyesini sabit tutmanın (sık ve az öğünler yiyerek), fetal gelişim için, anne adayının büyük ana öğünler yeyip daha sonra uzun bir süre bir şey yememesinden daha iyi olduğunu göstermiştir. Üç büyük ana öğün, besin seviyelerinin gün içinde yükselip azalması anlamına gelir, bu büyümekte olan bir bebek için faydalı değildir. Sık sık az öğünlerle beslenmek, hamilelikle ilgili diğer problemleri azaltabilir veya önleyebilir, mide bulantısı, mide yanması veya hazımsızlık gibi.