2 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Plasenta tam olarak faaliyete geçtiğinde, ürettiği hormonlar sizde bulantıya yada kabızlığa neden olabilir. Hamilelik, 40 haftalık süre içinde fazladan 2 litre kan üreten dolaşım sisteminizin taleplerini arttırır. Bunun sonucunda kendinizi şişkin hissedebilir ve normalden daha sık idrara çıkmak istersiniz. Bulantı iştahınızı keserek yorgunluk hissini arttırabilir.

İyi beslendiğinizden ve bol bol dinlenmeyi bir öncelik haline getirdiğinizden emin olun.

Hamile olmaktan mutluysanız, bunu heralde herkese söylemek istersiniz. Ancak erken dönemlerdeki düşükler az rastlanan bir şey değildir (altı hamilelikten biri düşükle sonuçlanır). Düşük yaptığınızda tüm dünyanın sizin kaybınızdan haberdar olmasını istemezseniz, sadece eşinize ve birkaç yakınınıza söyleyin. Diğer yandan, bazı kadınlar acılarını başkalarıyla paylaşabilmeye minnet duyarak hamileliğin kaybında arkadaşlarının desteğine değer verirler. Üçüncü ayın sonunda haberlerinizi güven içinde duyurabilirsiniz.

Plasenta

Bebeğinizin hayat destek sistemi plasenta, hamileliğin ikinci ayı süresince gelişir. 10 ila 12. haftalarda kan dolaşımınızdan besin ve oksijen toplayıp, işleyerek ve bunu bebeğe geçirerek tamamıyla faaliyete geçer. Aynı zamanda zararlı maddeleri bebeğinize ulaşmadan süzerek filtre görevini de görür. Hastalıklar karşısındaki bağışıklıklarınızın bir kısmı bebeğinizi korumak için plasentadan içeri girer ve karbondioksit dahil bebeğinizin tüm atıklarını plasentadan vücudunuza atılması için geri döndürür.

Plasenta chorionic villi’den gelişir. Chorion embriyoyu tutan sac’in dış yüzeyidir; parmak şeklindeki villi chroionun dışında büyür. Bir yanda villi sizden besin alabilmek için rahim duvarının içine yerleşir. Chorion plasentanın dış yüzeyi haline gelir ve villi diğer yanda dışarıya doğru düzleşir. Yapı büyüdükçe daha karmaşık hale gelir. 2.5 cm lik tam kalınlığına 16. Haftada ulaşır ancak çap olarak büyümeye devam eder. Doğum sırasında yaklaşık olarak 500 g. ağırlığında ve 20 cm boyundadır.

Bebeğiniz İçin

Hamileliğin 7. ve 11.haftaları arasında minik embriyo insan şeklinde tanınabilir. Sekizinci haftada, vücudun kalan kısmından çok daha büyük, belirgin bir baş gelişir. Gövde düzleşir ancak baş hala göğse doğru eğilir. İlk ayda gözle görülebilir olan kuyruk kısalır ve yok olur.

Döllenmeden sonra 10. haftada embriyo periyodu tamamlanır; bebek daha sonra fetus adıyla anıldığı fetal döneme girer. İç organların şekillenmesi işinin çoğunluğu, beynin, sinir sisteminin ve iskeletin oluşması bu ay içinde olur.

Embriyo üç tabakalı hücreleri içerir. Bebeğin sinir sistemi en üstteki tabaka bir tüp oluşturmak için kendiliğinden büküldüğünde şekillenmeye başlar. Bu nöral tüpten bebeğin omuriliği ve beyni gelişir.

İkinci tabakadaki hücrelerde bebeğin iç organlarındaki esas gelişmeler yer alır; ikinci ayda akciğerler, karaciğer, böbrekler ve sindirim sistemi iyi oluşturulmuştur.

Embriyonik hücrelerin üçüncü tabakası kalp olur. Artık fetusun, rahim duvarında sizin kan sisteminize bağlı kendi kan damarları vardır ve bu damarlar göbek kordonunun içinde plasentaya ulaşır.

Bebeğinizin Büyüklüğü

Dokuz haftanın sonunda embriyo daha iki hafta önceki büyüklüğünün iki katına ulaşmıştır. Şimdi küçük bir üzüm büyüklüğünde, 16 mm uzunluğundadır.