Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişimin bu aşamasında bebeğinizin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 14 ila 16 cm’dir. Bebeğinizin kilosu yaklaşık 260 gramdır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğinizin cilt tabakası iki tabakanın gelişmesiyle başlar. Bu tabakalar yüzeyde bulunan epiderm (üst deri) ve daha derinde bulunan dermistir. Hamileliğinizde bu aşamaya kadar, epiderm, dört tabaka şeklinde düzenlenmiştir. Bu tabakalardan biri epidermal çatıları içerir, bunlar; yüzey tabakalarını, tırnak uçlarını, avuç içini ve ayak tabanlarını oluşturmakla sorumludur.

Dermis, epiderminin altında bulunur. Epiderme doğru ilerleyen izdüşümleri oluşturur. Her bir izdüşüm, küçük bir kan damarı (kılcal damar) veya bir sinir içerir. Daha derindeki bu tabakalar, aynı zamanda çok miktarda yağ içerirler.

Bebek doğduğunda, cildi kreme benzeyen beyaz bir madde ile kaplıdır. Verniks adı verilen bu madde, hamileliğin 20. haftasının başlangıcında ciltteki bezler tarafından salgılanır. Verniks, büyümekte olan bebeğinizin cildini amniyotik sıvıya karşı korur.

Tüyler, 12. ila 14. haftalarda belirmeye başlar. Epidermden çıkarlar; tüp kökleri (kıl papillaları) dermişe doğru ilerler. Ceninde ilk önce dudağın üstündeki tüyler ve kaşlar belirir. Genellikle, doğum yaklaştığı zaman dökülürler ve yeni foliküllerden çıkan daha kalın tüyler onların yerini alır.

20 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
20 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 20 haftalık bebek kaç aylıktır?
4 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Ultrason Görüntüleri

Hamileliğin bu aşamasında yapılan bir ultrason muayenesi doğum tarihinizin kesin olarak saptanmasında veya belirlenmesinde yararlıdır. Eğer ultrason çok erken veya çok geç yapılırsa (ilk ya da son 2 ay), hamileliği tarihlendirme tam olarak doğru olmayabilir. Eğer iki veya daha fazla cenin varsa, genellikle belirlenebilirler. Ayrıca bazı fetal problemler de bu aşamada görülebilir.

Herhangi bir tıbbi testin, eğlence için rastgele kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Bu eğlence amaçlı testleri doktorunuzun düzenli yaptığı tıbbi testlerin yerine koymak iyi bir fikir değildir.

Kordosentez Göbek Kordonu Kan Örneği

Göbek kordonu kan örneği Kordosentez, bebek rahminizde gelişmeye devam ederken yapılan bir testtir. Testin avantajı, sonuçların birkaç gün içinde belli olmasıdır. Dezavantajı ise, amniyosentez testinden biraz daha fazla düşük yapma riski taşımasıdır.

Ultrason yardımıyla, çok ince bir iğne annenin karnından göbek kordonundaki minik bir damara yerleştirilir. Bebeğin kanından az bir miktar analiz için alınır. Kordosentez, kanla ilgili kusurları, enfeksiyonları ve Rh- uyuşmazlıklarını saptar.

Bebeğin kanı, doğumdan önce kontrol edilebilir ve eğer gerekirse bebeğe kan nakli yapılabilir. Bu işlem, eğer anne Rh- negatifse ve bebeğin kanma zarar verebilecek antikorları varsa ortaya çıkabilecek, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan anemiyi önlemeye yardımcı olur. Rh- negatifseniz bu işlemden sonra RhoGAM yaptırmalısınız.

Sizde Oluşan Değişimler

Tebrikler – 20. hafta orta noktayı belirtir. Hamileliğinizin yarısına geldiniz! Eğer hamileliğinizin hepsini tamamlarsanız, tamamının en son âdet döneminizin başlangıcından itibaren 40 hafta sürdüğünü hatırlayın.

Rahminiz büyük olasılıkla göbek deliğinizin hizasına kadar büyümüştür. Doktorunuz sizin “büyümenizi” ve rahminizin genişlemesini takip etmektedir. Bu noktaya kadar olan büyüme düzensizdi ama genellikle 20. haftadan sonra daha düzenli bir hal alır.

Rahminizin Büyümesini Ölçmek

Rahminiz, bebeğinizin gelişimini takip etmek için sık sık ölçülür. Doktorunuz bir ölçüm bandı kullanabilir veya parmaklarını kullanarak parmak genişliği ile ölçüm yapar.

Doktorunuz, sizin “büyüklüğünüzü” ölçmek için bir referans noktasına ihtiyaç duyar. Bazı doktorlar, göbek deliğinizden itibaren ölçüm yaparlar. Birçoğu da pubik simfizden ölçüm yaparlar. Pubik simfiz, pubik kemiklerinin kamınızın orta- alt kısmında birleştikleri yerdir. Bu kemikli bölge, idrar torbanızın hemen üstünde bulunur, göbek deliğinden 15.2 ila 25.4 cm aşağıdadır, bu ne kadar uzun olduğunuza göre değişir. Pubik simfiz hizanızın altında 2.5 ila 5 cm büyüklüğünde hissedilebilir.

Ölçümler, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar yapılır. Hamileliğin 20. haftasından sonra, rahminiz hemen hemen her hafta 1 cm büyümelidir. Eğer 20. haftada büyüklüğü 20 cm ise, bir sonraki muayenenizde (4 hafta sonra), yaklaşık 24 cm olmalıdır.

Eğer hamileliğin bu aşamasında rahminiz 28 cm ise, ikiz taşıyıp taşımadığınız veya doğum tarihinizin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını belirlemek için ultrasonda detaylı bir değerlendirme yapılması gerekebilir. Eğer bu aşamada rahminizin büyüklüğü sadece 15 ila 16 cm ise ultrasonla daha iyi bir değerlendirme yapmak için bir neden olabilir. Doğum tarihiniz yanlış hesaplanmış olabilir veya rahim içi-gelişim geriliği veya diğer problemler söz konusu olabilir.

Her doktor aynı şekilde ölçüm yapmaz ve her kadının ölçüsü aynı olmaz. Bebeğin boyutu değişir. Eğer hamile arkadaşlarınız “Rahminin ölçüsü ne kadar?” diye sorduğunda, eğer onların ölçüsü farklıysa üzülmeyin. Ölçümler kadınlar arasında değişir ve genellikle bir kadında, bir hamilelikle bir diğeri arasında fark olur.

Eğer normalde gitmediğiniz bir doktora veya yeni bir doktora giderseniz ölçünüz farklı çıkabilir. Bu bir soruna ya da birisinin yanlış ölçüm yaptığına işaret etmez. Bunun nedeni herkesin biraz farklı ölçüm yapmasıdır.

20. Hafta İçin Tavsiye

Hamileliğin bu evresinde yapılan bir ultrason testi bebeğinizin cinsiyetinin belirlenmesini sağlayabilir. Cinsiyet dış üreme organlarının görünmesiyle anlaşılır. Cinsiyet açıkça belli olsa bile, ultrason operatörlerinin bir bebeğin cinsiyeti konusunda yanıldıkları bilinmektedir.

Düzenli olarak aynı kişinin ölçüm yapması, bebeğinizin büyümesini takip etmekte yararlı olabilir. Sınırlı olarak değişen ölçümler fetal sağlığın ve fetus büyümesinin bir işaretidir. Eğer anormal olurlarsa bu bir uyarı işareti olabilir. Eğer büyüklüğünüz ve hamileliğinizin gelişimi konusunda endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Karın Kaslarını Esnetme

Karın kaslarınız bebeğiniz büyüdükçe esner ve gerilir. Kaslar kaburga kemiğinizin alt bölümüne bitişiktir ve dikey olarak pelvisinize doğru uzanır.

Orta çizgide ayrılabilirler. Bu kaslar, düz kaslar olarak isimlendirilir; ayrıldıkları zaman diastasis recti adı verilen bir fıtık olurlar.

Bu ayrılmayı en çok yatarken ve kaslarınızı sıkıştırarak başınızı kaldırdığınızda fark edersiniz. Kamınızda şişlik hissi verir. Hatta bu şişliğin her iki yanında da kasın ucunu hissedebilirsiniz. Ağrı yapmaz ve bebeğinize zarar vermez. Kasların arasında hissettiğiniz boşluk rahminizdir. Bebeğin hareketlerini burada daha kolay hissedebilirsiniz.

Eğer bu ilk bebeğinizse, ayrılmayı hiç fark etmeyebilirsiniz. Her bir hamilelikte ayrım daha belirgindir. Egzersiz yapmak, kasları güçlendirebilir ama hâlâ şişlik veya boşluk vardır.

Doğumla birlikte bu kaslar sıkılaşır ve boşluğu kapatır. Ayrım eskisi kadar fark edilmez ama hâlâ vardır. Korse büyük olasılıkla şişlik veya boşluktan kurtulmaya yardım etmez.