Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin kilosu artık 350 gram. Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu yaklaşık 19 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz büyümeye devam eder; vücudu her gün biraz daha büyümektedir. Bebeğinizin gözkapakları gelişmiştir. Ayrıca el parmaklarındaki tırnaklar da görülebilir.

Karaciğer Fonksiyonu

Bebeğinizin organ sistemleri, özel fonksiyonları için uzmanlaşmaya başlıyor. Karaciğeri düşünün. Fetal karaciğerin fonksiyonu, bir yetişkininkinden farklıdır. Çeşitli vücut fonksiyonlarında önemli olan enzimler (kimyasal maddeler) bir yetişkinin karaciğerinde üretilir. Ceninde, bu enzimler vardır ama doğumdan öncekinden daha düşük seviyelerdedir.

Karaciğerin önemli bir fonksiyonu, bi-lirubini yıkmak ve işlemektir. Bilirubin kan hücrelerinin yıkılmasıyla üretilir. Bir fetal kırmızı kan hücresinin ömrü bir yetişkininkinden daha kısadır. Bu yüzden, bir cenin yetişkinin ürettiğinden daha fazla bilirubin üretir.

Fetal karaciğer, bilirubini değiştirmek ve daha sonra fetal kan dolaşımından çıkarmak için sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Bilirubin, plasenta yoluyla fetus kanından sizin kanınıza geçer. Karaciğeriniz fetal bilirubini atmaya yardımcı olur. Eğer bebek prematüre doğarsa bilirubini işlemekte zorluk çekebilir, çünkü kendi karaciğeri, bilirubini kan dolaşımından çıkarabilmek için tam olarak olgunlaşmamıştır.

Yüksek bilirubin seviyesi ile doğan bir bebek sarılık olabilir. Yenidoğan bir bebekte sanlık, genellikle, annenin sistemi tarafından kullanılan bilirubinin bebeğe geçmesi nedeniyle oluşur. Bebeğin karaciğeri bunu kaldıramaz. Sanlık çoğunlukla, olgunlaşmadan doğan bebeklerde, yani karaciğer bu fonksiyonu üstlenmeye hazır olmadığında ortaya çıkar.

Sarılık olan bir bebeğin cildi ve gözleri hafif sarıdır. Sanlık genellikle fototerapi ile tedavi edilir. Fototerapide, cildin içine nüfuz eden ve bilirubini yok eden bir ışık kullanılır.

22 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
22 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 22 haftalık bebek kaç aylıktır?
5 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz artık, göbek deliğinizin altında yaklaşık 2 cm ya da pubik simfizden hemen hemen 9 cm. “Kendinizi rahatça hamile” hissedebilirsiniz. Büyüyen karnınız henüz çok büyük değil ve size fazla engel olmaz. Hâlâ rahatça eğilebilir ve oturabilirsiniz. Yürümek çaba gerektirmez. Sabah bulantısı büyük olasılıkla geçti ve kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Artık hamile olmak çok keyifli!

Fetal Fibronektin

Bazı vakalarda, hamileliğin normal rahatsızlıkları, örneğin karnın alt bölgesinde ağrı, sırt ağrısı, rahimde kasılmalar (ağrılı veya ağrısız), kramplar ve vajinal akıntıdaki değişiklik erken doğum ile karıştınlabilir. Şimdiye kadar, bir kadının kesinlikle erken doğum riski taşıdığını saptamak için güvenli bir yöntemimiz yoktu. Artık doktorlann bu saptamayı yapmasına yardımcı olacak bir test var.

Fetal fıbronektin (fFN), amniyotik kesede ve fetal zarlarda bulunan bir proteindir. Ancak, hamileliğin 22. haftasından sonra, fFN, 38. haftaya kadar normal bir şekilde bulunmaz.

22. haftadan sonra (ve 38. haftadan önce) hamile bir kadının vajinal salgılarında bulunduğunda, prematüre doğum riskinin arttığını işaret eder. Eğer bulunmuyorsa prematüre doğum riski düşüktür ve kadın büyük olasılıkla gelecek 2 hafta içinde doğum yapmayacaktır.

22. Hafta İçin Tavsiye

Hamilelik boyunca, kan hacminizdeki artış nedeniyle vücudunuza yardımcı olması için bol bol sıvı (su en iyisidir) tüketin. İdrarınız hemen hemen temiz su gibi görününce yeterli miktarda sıvı aldığınızı anlarsınız.

Anemi (Kansızlık) Nedir?

Anemi hamilelikte sık rastlanan bir problemdir. Aneminiz varsa, tedavi siz ve bebeğiniz açısından önem taşır. Eğer anemiyseniz, hamilelik döneminde kendinizi iyi hissetmezsiniz. Çok kolay yorulursunuz. Baş dönmeleri yaşayabilirsiniz.

Vücudun geri kalanına oksijen taşıyan kan hücrelerinin üretimi ve bu hücrelerin yok edilmesi arasında vücudunuzda iyi bir denge vardır. Anemi, kırmızı kan hücrelerinin az olması durumudur. Anemiyseniz, kırmızı kan hücreleriniz yetersizdir.

Hamilelikte, kan dolaşımınızdaki kırmızı kan hücrelerinin sayısı artar. Plasma (kanın sıvı kısmı) miktarı daha yüksek bir oranda artar. Doktorunuz kanınızdaki bu değişimleri bir hematokrit okuması ile takip eder. Hematokritiniz, kırmızı kan hücrelerinin yüzdelik oranının ölçümüdür.

Aynı zamanda hemoglobin düzeyiniz test edilir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin protein içeriğidir. Eğer aneminiz varsa, hematokritiniz 37’den düşük ve hemoglobininiz 12’nin altındadır.

Bir hematokrit saptaması, genellikle ilk doğum öncesi muayenede diğer laboratuvar testleri ile birlikte yapılır. Hamilelik sırasında bir ya da iki kez tekrarlanabilir. Anemiyseniz daha sık yapılır.

Her zaman doğumda biraz kan kaybı olur. Eğer doğuma girdiğinizde anemiyseniz, bebeğiniz doğduktan sonra bir kan nakline ihtiyaç duyma riskiniz yüksektir. Anemiyseniz doktorunuzun beslenme ve takviye konusundaki tavsiyelerine uyun.