Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta, bebeğiniz hemen hemen 455 gram! Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 20 cm. Bebeğiniz küçük bir oyuncak bebek kadar.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebek büyümeye devam ediyor. Vücudu tombullaşıyor ama cildi hâlâ buruşuk; daha da fazla kilo alacak.

Vücuttaki lanugo tüyleri bu dönemde zaman zaman koyulaşır. Bebeğin yüzü ve vücudu doğumdaki bir bebek görünümünü almaya başlar.

Fetal Pankreas Fonksiyonu

Bebeğinizin pankreası gelişiyor. Bu organ, hormon üretimi, özellikle insülin üretimi için önemlidir; insülin vücudun şekeri parçalaması ve kullanması için gereklidir.

Cenin, yüksek kan seviyesine maruz kalırsa, fetal pankreas kandaki insülin seviyesinin artmasına tepki gösterir. Fetal pankreasdaki insülin hamileliğin 9. haftasında belirlenir. Fetal kanda bulunan insülin hamileliğin 12. haftasında saptanır.

Diyabetli annelerin bebeklerinde kandaki insülin düzeyleri genellikle yüksek olur. Doktorunuzun sizi diyabet açısından gözlemlemesinin bir nedeni de budur.

23 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
23 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 23 haftalık bebek kaç aylıktır?
5 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz, göbek deliğinizin üstünde yaklaşık 3.75 cm ve pubik simfizden hemen hemen 23 cm genişler. Karnınızdaki değişimler yavaş yavaş ilerliyor, ama artık kesinlikle yuvarlak bir görünümüz var. Toplam kilo aliminiz 5.5 ila 6.8 kg arasında olmalıdır.

Bu dönemde, arkadaşlarınız kilonuz üzerine yorumlar yapabilir. Çok kilo aldığınız için ikiz bebek taşıdığınızı söyleyebilirler veya düşündüğünüzden çok daha az kilo aldığınızı söyleyebilirler. Eğer bu yorumlar sizi endişelendiriyorsa, doktorunuza danışın.

Doktorunuz, bu noktadan sonra her muayenede kilonuzu kontrol edecektir. Kilo alımımzdaki değişimleri ve rahminizin büyüklüğünü takip etmektedir. Kadınların ve bebeklerin farklı boyutlarda olduğunu ve farklı oranlarda büyüdüğünü unutmayın. Sizin için önemli olan sürekli değişim ve sürekli büyümedir.

Bebeğiniz büyüdükçe, plasenta da büyür. Amniyotik sıvı miktarı da artar.

Sıvı Kaybı

Hamileliğiniz ilerledikçe, rahminiz daha da büyür ve ağırlaşır. Hamileliğin başında, doğrudan doğruya idrar torbasının arkasında, rektumun önünde ve kalın bağırsağın alt kısmında bulunur.

Hamileliğin sonraki dönemlerinde, rahim idrar torbasının üstündedir. Büyüklüğü arttıkça idrar torbanıza büyük ölçüde baskı yapabilir. Bazen iç çamaşırınızın ıslandığını fark edebilirsiniz.

İdrar mı kaybettiğiniz yoksa amniyotik sıvının mı sızdığı konusunda emin olmayabilirsiniz. İkisi arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Ancak, zarlarınız yırtıldıkça, genellikle sıvı fışkırması olabilir veya vajinadan sürekli sıvı gelebilir. Böyle bir durum olursa hemen doktorunuzu arayın!

Duygusal Değişimler Devam Ediyor

Ruhsal durumdaki değişimlerin kötüleştiğini mi fark ediyorsunuz? Hâlâ kolaylıkla ağlıyor musunuz? Kendinizi tekrar kontrol edip edemeyeceğiniz konusunda endişeli misiniz?

Üzülmeyin. Bu duygular, hamileliğinizin bu dönemindeki tipik özelliklerdir. Birçok uzman, bunun, hamilelik süresince devam eden hormonsal değişimlerden kaynaklandığına inanır.

Ruhsal değişim dönemleri konusunda yapabileceğiniz çok az şey vardır. Eğer eşinizin veya çevrenizdekilerin, duygusal patlamalarınızdan rahatsız olduklarını düşünüyorsanız bu konuyu onlarla konuşun. Bu duyguların hamile kadınlarda çok sık görüldüğünü anlatın. Anlayışlı olmalarını isteyin. Daha sonra gevşeyin ve bunun için üzülmemeye çalışın. Duygusal hissetmek hamileliğin normal bir bölümüdür.