Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta bebeğiniz yaklaşık 540 gram. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu hemen hemen 21 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz giderek şişmanlıyor. Yüzü ve vücudu doğumdaki bir bebeğe daha çok benziyor. 454 gramdan biraz fazla olmasına rağmen hâlâ çok minik.

Amniyotik Kese ve Amniyotik Sıvının Rolü

Döllenmeden sonraki 12. gün, amniyotik kesenin ilk oluşumu başlar. Bebek amniyotik kesenin içindeki amniyotik sıvıda büyür ve gelişir. Amniyotik sıvının birkaç önemli fonksiyonu vardır.

  • Bebeğin kolayca hareket edebileceği bir ortam oluşturur.
  • Bebeği yaralanmaya karşı korur.
  • Amniyotik sıvı, bebek için ısıyı düzenler.
  • Bebeğin sağlığını ve olgunlaşmasını değerlendirmeyi sağlar.

Amniyotik sıvı, hamileliğin 12. haftasına kadar ortalama 50 ml, hamileliğin yarısına kadar 400 ml hacimle hızla artar. Amniyotik sıvının hacmi doğum tarihiniz yaklaşıkça, 36 ila 38. haftalarda maksimum 1 litrelik bir hacime ulaşana kadar artar.

Amniyotik sıvının bileşimi hamilelik süresince değişir. Hamileliğin ilk yarısı boyunca, amniyotik sıvı annenin plazmasına benzer (kan hücrelerinin bulunmadığı kandaki sıvı), yalnız daha az protein içerir. Hamilelik ilerledikçe, fetal idrarı amniyotik sıvının miktarını önemli derecede artırır. Amniyotik sıvı ayrıca fetal kan hücrelerini, lanugo tüylerini ve vemiksi içerir.

Cenin, hamileliğin büyük bir bölümünde amniyotik sıvıyı yutar. Eğer amniyotik sıvıyı yutamazsa, sizde aşın amniyotik sıvı durumu gelişir, hidramniyos ya da polihidramniyos olarak isimlendirilir. Eğer cenin sıvıyı yutar ama idrannı yapmazsa (örneğin bebekte böbrek yetmezliği varsa) cenini saran amniyotik sıvının hacmi çok az olabilir. Bu durum ıligohidramrıios olarak isimlendirilir.

Amniyotik sıvı önemlidir. Bebeğe hareket etmek için alan sağlar ve büyümesine izin verir. Eğer amniyotik sıvı yetersizse genellikle bebekte büyümenin azaldığı görülür.

24 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
24 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 24 haftalık bebek kaç aylıktır?
5 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz artık göbek deliğinizin üstünde 3.8 ila 5.1 cm. pubik simfizden yaklaşık 24 cm olarak ölçülür.

Burunla İlgili Problemler

Bazı kadınlar, hamilelik döneminde burunlarında tıkanıklık olmasından ve sık burun kanamasından şikâyet ederler. Bazı araştırmacılar, bu belirtilerin, hamilelikteki hormonsal değişimler nedeniyle dolaşımda oluşan değişiklikler yüzünden ortaya çıktığına inanır. Bu durum, burnunuzdaki mukus zarlarının ve burundaki geçitlerin şişmesine ve daha kolay kanamasına neden olur.

Bazı dekonjestanların ve burun spreylerinin hamilelik döneminde kullanımı güvenlidir. Dikkat edilmesi gereken bazı markalar kısa etkili antistaminik (Chlor-Trimeton) dekonjestanlar ve oksimeta-zolin (Afrin, Dristan Long-Lasting) burun spreyleridir. Herhangi bir ürün kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Nemlendirici kullanmak, özellikle ısıtma sisteminin havayı kuruttuğu kış aylarında yararlı olabilir. Bazı kadınlar, sıvı alımlarım artırarak ve/veya burunları için yumuşak bir yağlı krem kullanarak, örneğin vazelin, kullanarak rahatlama sağlarlar.

24. Hafta İçin Tavsiye

Geceleri yatmadan önce çok yemek yemek, mide yanmasının iki önemli nedenidir. Günde beş ya da altı az, besleyici öğünlerle beslenmek ve yatmadan önceki ara öğünleri atlamak kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Depresyon

Birçok kişi doğum sonrası depresyonu duymuştur (üzgün hissetmek veya bebeğin doğumundan sonra depresyonda olmak). Son birkaç yıldır medyada bu konu hakkında geniş bilgi yer almıştır. Ancak, büyük olasılıkla hamilelik dönemindeki – depresyon konusunda çok fazla şey duy-mamışsmızdır, ama böyle bir durum vardır. İncelemeler, anne adaylarının % 25’inin bir dereceye kadar depresyon geçirdiğini ve neredeyse % 10’unun önemli bir depresyon geçirdiğini gösterir.

Hamileyken vücudunuzda pek çok değişim olur. Normal hamilelik değişimleri ve depresyon belirtileri arasında ayrım yapmak zor olabilir. Depresyonun birçok semptomu, hamilelikte görülen belirtilere benzer, halsizlik ve uykusuzluk buna dahildir.

Fark, belirtilerin yoğunluğu ve devam etme süreleri ile anlaşılır. Depresyonun bazı genel belirtileri aşağıdakileri içerir:

  • Belirli bir neden olmadan, günlerce süren çok etkili olan mutsuzluk.
  • Uyuma zorluğu veya çok erken kalkma.
  • Her zaman uyumayı isteme veya çok halsiz hissetme (bu hamileliğin başında normal olabilir ama genellikle birkaç hafta sonra düzelir).
  • İştahsızlık (mide bulantısı veya kusmadan ayrı olarak).
  • Konsantrasyon eksikliği.
  • Kendine zarar verme düşüncesi.

Eğer böyle belirtileriniz varsa ve birkaç hafta içinde iyileşmezse ya da her geçen gün kötüye gittiği görülürse doktorunuzla konuşun. Yardımcı olabilecek ilaçlar bulunmaktadır; örneğin antidepresanlar; bazılarının hamilelikte kullanımı güvenlidir. Eğer depresyonunuz şiddetliyse, sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için ilaçla tedavi gerekebilir. Bunun yanında bir uzmana danışmanız tavsiye edilebilir.

Depresyonla başa çıkmak için diğer öneriler, yeteri kadar egzersiz yapmak ve yeterli B vitamini, folik asit, Omega-3 yağ asitleri aldığınızdan emin olmaktır. İlave terapiler masaj ve refleksolojiyi içerir.

Bu tür depresyonu tedavi etmek için bir diğer öneri, ışık terapisidir, “mevsim değişikliği depresyonunu” tedavi etmede kullanılan yönteme benzer. Bir kişi depresyondayken, haftada beş kere, günde 60 dakika parlak beyaz flüoresan ışığına maruz tutulmasının yararlı olduğu görülmüştür. Yeni yapılan bir araştırma, tedavi görenlerin yaklaşık % 50’sinde duygu değişimlerinin iyileştiğini göstermiştir. Parlak ışığın biyo-ritmleri etkilediğine ve depresyonun üstesinden gelmeyi sağlayan bazı hormonların ortaya çıkmasına yardım ettiğine inanılır.

Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, doğum öncesi bir muayenede bundan bahsedin. Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmak için sizin ve doktorunuzun atması gereken adımlar vardır. Bunu kendiniz ve bebeğiniz için yapmanız büyük önem taşır!