Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğinizin kilosu artık 700 gram ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 22 cm. Bu rakamların ortalama uzunluklar ve ağırlıklar olduğunu ve bir bebekten diğerine ve bir hamilelikten diğerine değişebileceğini unutmayın.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Prematüre Bebeğin Yaşamını Sürdürebilmesi?

İnanması zor olabilir ama eğer bebeğiniz şimdi doğarsa yaşama şansı vardır. Tıptaki büyük gelişmelerden bazıları, prematüre bebeklerin bakımı alanında olmuştur. Hiç kimse bir bebeği bu kadar erken doğurmak istemez, ama yeni tedavi yöntemleri ile, örneğin vantilatörler, monitörler ve haçlar ile bebeğin yaşama şansı gerçekten vardır.

Bebek 1 kilodan azdır ve son derece küçüktür. Bu kadar erken doğan bir bebeğin hayatta kalması zordur. Bebek, büyük olasılıkla hastanede birkaç ay geçirir, enfeksiyon riski ve başka olası komplikasyonlar olabilir.

Erkek mi Yoksa Kız mı?

Anne-baba adaylarının en sık sordukları soru “Bebeğimizin cinsiyeti nedir?” sorusudur. Amniyosentez, kromozom incelemesi ile bebeğinizin cinsiyetini belirleyebilir. Ultrason muayenesi de bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarmak için kullanılabilir ama her zaman doğm olamayabilir. Birçok kişi için, bebeğin .cinsiyetini öğrenmemek hamileliğin zevkli olmasının bir parçasıdır.

Bazı insanlar bebeğin kalp atışlarının cinsiyetini gösterdiğine inanırlar. Bir bebek için normal kalp atışı oranı dakikada 120 ila 160 oranında değişir. Bazıları, hızlı kalp atışının bir kız bebeğe işaret ettiğini ve daha yavaş kalp atışının erkek bebeği işaret ettiğine inanır. Ne yazık ki, bununla ilgili bilimsel kanıt yoktur. Doktorunuza bu yöntemi kullanarak tahminde bulunması için baskı yapmayın çünkü bu sadece bir tahmin.

Daha güvenilir bir kaynak, bir anne, kayınvalide veya başka birinin size bakarak bebeğin erkek mi yoksa kız mı olacağını söylemeleridir. Bu ifadeyi çok ciddiye alarak söylemesek de birçok kişi bunun doğru olduğuna inanır. Bazı kişiler doğumdan önce bebeğin cinsiyetini tahmin etmekte veya önceden bilmekte hiçbir zaman yanılmadıklarını iddia ederler. Aynı şekilde, bu yöntem için de bilimsel temel yoktur.

Doktorunuz daha çok sizin ve bebeğinizin sağlığıyla ilgilidir.

Sizin ve bebeğinizin, ister erkek ister kız olsun, hamileliği güvenle geçirdiği ve doğum sürecindeki ve doğumdaki sağlık durumu ile ilgilenir.

25 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
25 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 25 haftalık bebek kaç aylıktır?
6 aylık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Pubik simfizden rahminizin tepe noktasına kadar ölçüsü 25 cm’dir. Hamileliğin 20 veya 21. haftalarında doktorunuza gittiyseniz, büyük olasılıkla yaklaşık 4 cm büyüdüğünüzü göreceksiniz. Bu noktada, rahminiz bir futbol topu kadardır.

Rahmin tepe noktası, göbek deliğiniz ve göğüs kemiğinizin alt kısmı arasında orta bölgededir. (Göğüs kemiği, omurga kemiklerinin bir araya geldiği göğüslerinizin arasındaki kemiktir.)

Kaşıntı

Kaşıntı (pruritus gravidarum), hamilelikte sık görülen bir belirtidir. Ciltte darbe veya yara yoktur; sadece kaşınır. Hemen hemen bütün hamile kadınların % 20’si hamileliğin son haftalarında kaşıntıdan şikâyet eder, ama bu herhangi bir zamanda oluşabilir. Her hamilelikte oluşabilir ve ağız yoluyla kullanılan doğum kontrol hapları aldığınızda da oluşabilir. Durum, sizin veya bebeğiniz için riskli değildir.

25. Hafta İçin Tavsiye

Hamilelik eşinizle iletişim ve kişisel gelişim için uygun bir dönem olabilir. Eşiniz konuşurken onu dinleyin. Sizin için duygusal desteğin önemli bir kaynağı olduğunu bilmesini sağlayın.

Rahminiz büyüdükçe ve pelvisinizi doldurdukça karnınızdaki deri ve kaslar gerilir. Kaşıntı bunun doğal bir sonucudur. Kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olması için losyonların kullanılması uygundur. Cildinizi tırmalamamaya ve tahriş etmemeye çalışın, bu durumu kötüleştirir! Doktorunuza antihistamin veya mentol içeren serinletici losyonların kullanımı konusunda danışmanız gerekebilir. Genellikle tedavi gerektirmez.

Stres Sizi Etkileyebilir

Yaşamınızdaki stresin hamileliğiniz üzerinde etkisi vardır. Araştırmalar anne adayındaki stres ve hamileliğe bağlı problemler arasında, örneğin preeklempsi, düşük veya prematüre doğum gibi, artan bir ilişki olduğunu gösterir.

Eğer yaşamınızda şu an önemli bir stres varsa -işinizi kaybettiyseniz veya değiştirdiyseniz, size yakın biri öldüyse- kendinize iyi bakmaya çalışın. Düzenli beslenin, yeteri kadar dinlenin ve stresi azaltmaya çalışın. Bu konuda konuşmak faydalı olabilir – doktorunuzdan bir destek grubu tavsiye etmesini isteyin.