Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz artık hemen hemen 910 gr’dır. Bu hafta, baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 23 cm. Bebeğiniz kilo almaya başlıyor.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Şimdiye kadar birkaç muayenede bebeğinizin kalp atışlarını duymuş olmalısınız. Gelişmekte olan bebeğinizin kalp atışlarını dinlemek güven vericidir.

Ceninin artık belirli uyuma ve uyanma dönemleri vardır. Bir düzen olduğunu fark edebilirsiniz; günün belli saatlerinde bebeğiniz çok aktifken diğer zamanlarda uykudadır. Ayrıca beş duyu organları tamamen gelişmiştir.

Kalp Aritmisi

Hamilelik döneminde bebeğinizin kalp atışlarım dinlerken bir kalp sekmesi duyunca korkabilirsiniz. Düzensiz kalp atışı aritmi olarak adlandırılır. Düzenli nabız veya bazen kalp sekmesi veya kalbin atmaması ile birlikte küt küt atması şeklinde tanımlanır. Ceninde aritmi görülmesi ender rastlanan bir durum değildir.

Fetal aritmilerinin birçok nedeni vardır. Aritmi, kalp büyüdükçe ve geliştikçe ortaya çıkabilir. Kalp olgunlaştıkça aritmi çoğunlukla kaybolur. Lupus hastalığı olan bir hamilenin bebeğinde ortaya çıkabilir.

Eğer doğum süreci ve doğumdan önce aritmi fark edilirse fetal kalp-hızı denetimi talep edebilirsiniz. Doğum sürecinde aritmi saptanırsa doğumda bir pediatrin bulunması istenebilir. Pediatr bebeğin durumunun iyi olduğundan emin olmak için veya bir problem çıkarsa hemen tedavi edildiğinden emin olmak için elinden geleni yapacaktır.

26 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
26 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 26 haftalık bebek kaç aylıktır?
6 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz, göbek deliğinizin üstünde 6 cm ve pubik simfizden yaklaşık 26 cm. Hamileliğin ikinci yarısında, her hafta neredeyse 1 cm büyüyecek. Eğer besleyici, dengeli bir yeme planını takip ediyorsanız, toplam kilo alımınız büyük olasılıkla 7. 2 ila 9. 9 kg arasında olmalıdır.

26. Hafta İçin Tavsiye

Dinlenirken yan yatmak (sol tarafa yatmak en iyisidir) bebeğiniz için en iyi dolaşımı sağlar. Gün içerisinde sol tarafınıza yatıp dinlenirseniz şişme problemlerini çok fazla yaşamazsınız.

Rahminiz, plasenta ve bebeğiniz büyüdükçe kilonuz artıyor. Sırt ağrısı, pelvisteki baskı, bacak krampları ve baş ağrıları gibi rahatsızlıklar daha sık ortaya çıkabilir.

Zaman çok çabuk geçiyor. İkinci trimesterin sonuna yaklaşıyorsunuz. Hamileliğin üçte ikisini arkanızda bıraktınız; bebeğinizin doğumuna uzun bir zaman kalmadı.

Davranışlarınız Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler

Başarılı Bir Doğum Süreci ve Doğum Nasıl Olur

Doğum süreci ve doğum hakkında düşünmeye başlamak için çok erken değil. Başarılı bir doğum süreci ve doğumun bir yolu hangi faktörlerin bu başarıya katkıda bulunduğunu anlamaktır. Aşağıda, hamileliğiniz ilerledikçe düşünmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır.

Hamilelik ve doğum deneyimi hakkında bilgili olun. Bilgi güçtür. Hamilelik döneminde nelerin oluşabileceğini ve oluşacağını anladığınız zaman daha rahat olabilirsiniz. Hamilelik konusunda yazdığımız diğer kitaplarımızı okuyun, sorulan ve konulan doktorunuzla ele alm ve öğrendiğiniz konuları ve bilginizi eşinizle paylaşın.

Doktorunuzla ve sağlık bakım ekibinizin diğer üyeleriyle aranızdaki iletişim oldukça önemlidir. Tıbbi önerilere uyarak, kilonuza dikkat ederek, sağlıklı beslenerek, doğum öncesi vitaminlerinizi alarak ve doğum öncesi randevu ve testlerinizi takip ederek iyi bir hasta olun. Tıbbi ekibinizin sizin için çok çalıştığını düşünün. Her biriniz diğerini desteklemelisiniz.

Tıbbi bakımınızı etkileyecek kararları almada yardım, örneğin doğum şekilleri, ağrı kesici yöntemler, bebek besleme ve eşinizin doğum süreci ve doğuma katılma düzeyi gibi konularda yardım alabilmek kendinizi daha çok kontrol altında hissetmenizi sağlar. Doğum öncesi randevularda sorularınızı ve çeşitli durumları doktorunuzla konuşun.

Bir Bilgisayar ile Çalışmak Bebeğinize Zarar Verir mi?

Birçok kadın bilgisayar ekranı karşısında çalışma konusunda endişelenir. Şu anda, bilgisayar ile çalışmanın anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu konusunda bir veri bulunmamaktadır.

Eğer bilgisayarda çalışıyorsanız, oturma şeklinize ve oturma sürenize dikkat edin (Bu, uzun süre oturarak çalışılan her iş için geçerlidir). Belinize ve bacaklarınıza iyi destek sağlayan bir sandalyede oturun. Kambur durmayın veya otururken bacak bacak üstüne atmayın. Bel yorgunluğunu azaltmak için ayaklarınızı alçak bir tabureye veya kutuya uzatarak dinlendirin. En azından her 15 dakikada bir ayağa kalkın ve yürüyün – bacaklarınızdaki dolaşımı korumanız gerekir.