Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta, 3. trimesterin başladığım gösterir. Kilo ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğa ek olarak bebeğinizin vücudunun baş bölgesinden ayak parmaklara kadar olan uzunluğunu da belirliyoruz. Hamileliğinizin son döneminde bu bebeğinizin büyüklüğü hakkında daha iyi bir fikir verecektir. Bebeğiniz artık 1 kilo ve baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 24 cm’dir. Toplam uzunluk yaklaşık 34 cm’dir.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Göz Gelişimi

Gözler ilk olarak, embriyonun gelişiminin 22. gününde ortaya çıkar (hamileliğin hemen hemen 5. haftasında). Başlangıçta gelişmekte olan beynin her iki yanında bulunan bir çift koyu renkli oyuğa benzerler. Bu oyuklar gelişmeye devam ederler ve sonunda optik gözecik adı verilen çukurlara dönüşürler. Her bir gözün merceği ektodermden oluşur.

Gelişimin ilk evresinde, gözler başın yan taraflarında bulunur. Hamileliğin 7. ve 10. haftaları arasında yüzün ortasına doğru hareket ederler.

Hamileliğin 8. haftasında, göze giden kan damarları oluşur. Hamileliğin 9. haftası boyunca, gözdeki yuvarlak bölge olan gözbebeği oluşur. Bu dönemde, optik sinir olarak isimlendirilen gözlerden beyne giden sinir bağlantısı oluşur.

11. ila 12. haftalarda gözleri örten gözkapakları birbirine yapışıktır (birbiriyle bağlantılıdır). Hamileliğin 27 ila 28. haftasında açılana kadar birbirlerine yapışık kalırlar.

Gözün arka bölümündeki retina ışığa duyarlıdır. Gözde, ışık görüntülerinin odaklandığı bölgedir. Normal tabakalar hamileliğin 27. haftasında oluşur. Bu tabakalar, ışık ve ışık bilgisini alır ve beyne iletir, biz bunu “görüntü” olarak adlandırırız.

Konjenital (Doğuştan) Katarakt

Konjenital katarakt, doğumda ortaya çıkabilecek bir göz problemidir. İnsanların çoğu, kataraktın sadece yaşlı kişilerde ortaya çıktığını düşünür ama bu yanlış bir düşüncedir. Yenidoğan bir bebekte de ortaya çıkabilir!

Saydam ya da net olması gerekirken, gözün arka kısmında ışığı yansıtan mercekler ışığı geçirmez ya da bulanıktır. Bu problem genellikle genetik yatkınlık (kalıtımsaldır) nedeniyle oluşur. Ancak, hamileliklerinin 6. veya 7. haftalarında kızamıkçık geçiren annelerin bebeklerinde de görülmüştür.

Mikroftalmi

Bir diğer konjenital göz problemidir, gözün boyutunun çok küçük olması durumudur. Göz yuvarlağı normal boyutunun yalnız üçte ikisi kadar olabilir. Bu anormallik genellikle gözdeki diğer anormalliklerle birlikte ortaya çıkar. Çoğunlukla, bebek rahmin içinde gelişirken, annedeki enfeksiyonlar sonucu oluşur, örneğin sitomegalovirüs (CMV) veya toksoplazma gibi.

27 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
27 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 27 haftalık bebek kaç aylıktır?
6 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz göbek deliğinizin üstünde yaklaşık 7 cm. Pubik simfizden ölçülürse, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar 27 cm olarak ölçülür.

Bebeğin Hareketlerini Hissetmek

Bebeğin hareketlerini hissetmek hamileliğin en özel bölümlerinden biridir. Bu hareket, bebeğinizle duygusal bağ kurmanızın başlangıcı olabilir. Birçok kadın, doğumdan önce bebeğin hareketlerini hissederek bebekle ve kişiliğiyle ilişki kurmaya başladığını hisseder. Bu hareketler genellikle güven vericidir ve birçok hamile kadının hoşuna giden bir duygudur. Eşiniz bebek hareket ederken karnınıza dokunarak bebeğin hareketlerini hissedebilir ve bundan keyif alabilir.

Bebeğinizin Hareketleri

Bebeğinizin hareketlerinin yoğunluğu değişebilir. Bazen bir kelebek hissi veya gaz balonu hissi verdiği söylenen hafif bir çırpınmadan, bebek büyüdükçe çok canlı hareketlere hatta ağrılı tekmelere ve basınca kadar değişebilir.

Kadınlar çoğunlukla, bir bebeğin ne sıklıkta hareket etmesi gerektiğini sorarlar. Bebek çok fazla hareket ederse veya yeteri kadar hareket etmezse endişelenmeleri gerekip gerekmediğini öğrenmek isterler. Bunlar yanıtlaması zor olan sorulardır, çünkü sizin duyumlarınız bir diğer kadınınkinden farklıdır. Genellikle sık hareket eden bir bebek güven vericidir. Ama, bebeğin çok fazla hareket etmediği, sakin zamanlar geçirmesi nadir bir durum değildir.

Eğer çok hareketliyseniz, aktif ve meşgul olduğunuz için bebeğin hareketini hissetmemiş olabilirsiniz. Yan yatmak, bebeğin hareketli mi hareketsiz mi olduğunu anlamak için yardımcı olabilir. Birçok kadın, bebeklerinin geceleri çok daha aktif olduğunu, onları uyanık tuttuğunu ve uyumayı güçleştirdiğini söylerler.

Bebeğiniz, durgun ve normaldeki kadar ya da beklediğiniz kadar aktif değilse doktorunuzla konuşun. Bebek genel düzenine göre hareket etmiyorsa, kalp atışlarını duymak için her zaman doktorun muayenehanesine gidebilirsiniz. Birçok örnekte, endişe gerektiren bir durum yoktur.

Tekme Sayısı

Hamileliğin sonuna doğru, bebeğin hareketlerini hangi sıklıkta duyduğunuzu kaydetmeniz istenebilir. Bu test evde yapılır ve tekme sayımı olarak adlandırılır. Fetalin sağlık durumu hakkında güven verir.

Doktorunuz, iki genel yöntemden birini değerlendirebilir. Birincisi, bebeğin bir saat içinde kaç kez hareket ettiğini saymak, diğeri ise, bebeğin 10 ayrı hareketinin ne kadar sürede gerçekleştiğini not etmektir. Genellikle testi yapmak istediğinizde bu yöntemlerden birini seçebilirsiniz. Yemek yedikten sonra bebeğiniz daha aktif olduğundan testi yapmak için uygun bir zamandır. Bu test çoğunlukla evde yapılır.

Bebek Hareket Ettiğinde Kaburga Kemiğinde Ağrı

Bazı kadınlar, bebek hareket ettiğinde kaburga kemiklerinin altında veya karınlarının alt kısmında ağrıdan şikâyet ederler. Bu tür ağrılara sık rastlanır, bu sizi endişelendirmeye yetecek kadar rahatsızlık verebilir. Bebeğin hareketi her gün hissedebileceğiniz bir noktaya kadar artar ve hareketler gittikçe daha güçlü ve daha sert olur. Aynı zamanda, rahminiz büyümekte ve organlarınıza daha fazla baskı yapmaktadır. Büyüyen, genişleyen rahminiz ince-bağırsağa, idrar kesesine ve rektuma baskı yapar.

Eğer baskı gerçekten ağrı veriyorsa, bu durumu ihmal etmeyin. Doktorunuzla konuşmanız gerekir. Birçok vakada, bu durum ciddi bir problem değildir.

Memede Bir Kitle Fark Etmek

Hamilelik döneminde veya herhangi bir dönemde memede bir kitle fark etmek önem taşır. Mümkün olduğu kadar erken yaşta bir göğüs muayenesinin nasıl yapılacağını öğrenmeniz ve bunu düzenli bir şekilde yapmanız (genellikle âdet döneminden sonra) oldukça önemlidir. Meme kitlelerinin 10 tanesinden dokuzu kadınların kendi yaptıkları muayeneler sonucu bulunmaktadır.

Doktorunuz büyük olasılıkla düzenli aralıklarla meme muayeneleri yapacaktır, genellikle yıllık Pap Smearınızı yaptırdığınız zaman. Eğer her yıl muayene oluyorsanız ve kitle çıkmıyorsa, bu size hamilelik öncesinde hiçbir kitle olmadığı konusunda güven verir.

Bir meme kitlesini fark etmek hamileyken memelerinizde oluşan değişimler nedeniyle bu dönemde biraz gecikebilir. Bir kitle varsa bunu hissetmek daha zor olur. Memelerin hamileyken büyümesi ve emzirme, göğüs dokusundaki kitle veya kütleleri saklama eğilimi gösterir.

Hamileyken, hamile olmadığınız dönemde yaptığınız şekilde memelerinizi muayene edin. Bunu her 4-5 haftada bir yapın, her ayın ilk günü bunun için iyi bir zamandır.

Meme Kitleleri İçin Testler

Meme kitleleri için rutin test kendi kendinize veya doktorunuz tarafından yapılan bir muayenedir. Diğer testler, mamografi adı verilen röntgen muayenesi ve ultrason muayenesidir.

Bir kitle bulunursa, mamografi veya ultrason muayenesi gerekebilir. Mamografi röntgen ışınlarından yararlandığı için, hamileyken bu işlem sırasında genellikle kamınız kurşun bir örtü ile kapatılarak korunmalıdır.

Hamileliğin bir meme kitlesinin oluşumunu veya büyümesini hızlandırdığı görülmemiştir. Ancak memelerde değişim olduğu için bir meme kitlesini bulmak bazen daha zor olabilir.

Hamilelik Döneminde Tedavi

Çoğunlukla memedeki bir kitle kurutulabilir veya alınabilir. Kistten alman sıvı, anormal hücreler olup olmadığının değerlendirilmesi için laboratuvara gönderilir. Eğer bir kitle ya da kist iğne ile çekilemezse, kistin veya kitlenin biyopsisi gerekebilir. Eğer sıvı temizse bu iyi bir işarettir. Kanlı sıvıya dikkat edilmeli ve laboratuvarda mikroskop altında incelenmelidir.

Kitlenin muayene sonuçları meme kanserini gösteriyorsa tedavi, hamilelik döneminde başlayabilir. Hamilelikteki tedavi komplikasyonları; kemoterapi, radyasyon veya ilaç tedavisiyle, örneğin anestezi veya biyopsi için ağrı kesiciyle, cenin için risk taşımasıdır. Eğer kitle kanserliyse radyasyon terapisi ve kemoterapi, hamileliğin ihtiyaçları ile birlikte düşünülmelidir.