Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta ile bebeğiniz 1.25 kg. baş bölgesinden kalçalara olan uzunluk 26 cm ve toplam uzunluk 37 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Hamilelik sırasında büyüme hızlı olduğundan, prematüre doğan bebekler küçücük olabilirler. Rahimde birkaç hafta bile olsa daha az süre kalmak, bebeğinizin büyüklüğünde çarpıcı bir etki yapabilir. Bebek, hamileliğin 36. haftasından sonra da büyümeye devam eder ama daha yavaş bir oranda büyür.

Doğum kilosu konusunda bir çift ilginç faktör belirlenmiştir.

“Erkek bebekler kızlardan daha kiloludur.”

“Bir bebeğin doğum kilosu, geçirdiğiniz hamilelik sayısı veya doğurduğunuz diğer bebeklerin sayısına göre artar.”

Bunlar genel yargılardır ve herkes için geçerli değildir ama birçok vakada geçerli oldukları görülür. Tam olarak gelişimini tamamlayıp vaktinde doğan bir bebeğin doğum kilosu ortalama 3.28 ila 3.4 kg.’dır.

29 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
29 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 29 haftalık bebek kaç aylıktır?
7 aylık hamilesiniz.

Bebeğiniz Ne Kadar Gelişmiş?

Hamileliğin 38. ve 42. haftaları arasında doğan bir bebek olgunlaşmış veya tam olgunlaşmış bir bebektir. 38. haftadan önce, bir bebek için olgunlaşmamış terimi kullanılabilir. Hamileliğin 42. haftasından sonra bebeğinizin rahimde geçireceği süre dolmuştur ve geç doğum terimi kullanılır.

Bir bebek hamilelik tamamlanmadan önce doğduğunda birçok insan prematüre ve olgunlaşmamış terimlerini değiştirebilir şekilde kullanır. Ama bir fark vardır.

Hamileliğin 32. haftasında olan ancak olgunlaşmış akciğer organları veya akciğer fonksiyonuna sahip bir bebek prematüre bebekten daha uygun olarak “olgunlaşmamış bebek” olarak adlandırılır. “Prematüre”, en iyi, doğum zamanında olgunlaşmamış akciğerlere sahip olan bebek olarak isimlendirilir.

Prematüre Bebekler

Prematüre doğum bebekteki problem risklerini artırır. Ayrıca, fetal ölümü riskini de arttırır. Prematüre doğan bebekler genellikle 2.5 kilodan az olurlar.

1950 yılında, neonatal (yaşamın ilk dört haftasına ait) ölüm oranı 1000 canlı doğum başına 20 adetti. Günümüzde, bu oran 1000 doğum başına 10 adetten azdır. Bugün, 50 yıl öncesine göre hemen hemen iki kat fazla oranda olgunlaşmamış bebek yaşamını sürdürebilmektedir.

Azalan ölüm oranı, ilk olarak en az 1 kg. olan ve doğumsal kusuru olmadan hamileliğin 3. trimesterinde (27. haftasında ya da sonra) doğan bebekler için geçerlidir. Hamilelik haftası ve doğum kilosu bu seviyelerin altındaysa ölüm oranı artar.

Prematüre bebeklerin bakımı için daha iyi yöntemlerin bulunması, hayatta kalma istatistiklerine büyük katkıda bulunmuştur. Günümüzde, bu bebekler için uzun süreli yaşam ve yaşam kalitesi konuları onlar büyüdükçe takip edilir.

Prematüre bebekler için hayatta kalma oranı nedir? Son zamanlarda elde edilen bilgiler, 500 g ila 700 g arası doğan bebeklerin hayatta kalma oranının % 43 olduğunu göstermiştir. 750 g ila 1 kg arasında olan bebeklerin hayatta kalma oranı ise % 72’dir. Bu oranlar hastaneden hastaneye değişir.

Prematüre bebeklerin hastanede kalma süreleri ortalama, 600 ve 700 g bebekler için 125 gün ve 900 g ila 1 kg bebekler için 76 gün arasında değişir.

Hayatta kalma oranları ile ilgili herhangi bir tartışma, bu prematüre bebeklerde görülen sakatlık oranını da kapsamalıdır. Doğum kilosu daha düşük olduğunda hayatta kalan birçok bebeğin sakatlığı vardı. Daha yüksek kilolu bebeklerde de sakatlık görülebilir, ancak bu grup için istatistikler daha azdır.

Genellikle bebek için en iyisi mümkün olduğunca uzun süre rahimde kalmaktır, böylece tam olarak büyüyebilir ve gelişebilir. Bazen, bebeğin erken doğması bebek için en iyisidir, örneğin cenin yeterli besini alamadığı durumlarda.

Erken Doğum Sancılarının ve Prematüre Doğumun Nedenleri

Vakaların çoğunda, erken doğum sancılan ve prematüre doğum nedenleri bilinmemektedir. Açıklayabildiğimiz nedenler, rahmin şeklinin anormal olması, çoğul cenin, polihidramniyos plasentanın erken aynlması veya önde gelen plasenta zarlann erken yırtılması, rahim ağzı yetmezliği, cenindeki anormallikler, fetal ölümü, yerinde bırakılan bir RIA (spiral rahimiçi araç), annedeki ciddi hastalık veya hamilelik haftasının yanlış hesaplanmasıdır.

Erken doğum sancılarının ve doğumun nedenlerini bulmak zor olabilir. Aktif doğum sancıları başlamadan önce erken doğum sancılarının nedenini bulmak için her zaman çalışma yapılır. Bu şekilde, tedavi daha etkili olabilir.

Doktorunuzun Uygulayabileceği Testler

SalEst adı verilen bir test bir kadının doğum sancılarına çok erken başlayıp başlamayacağının saptanmasına yardım eder. Test, hamile bir kadının tükürüğünde bulunan estriol hormonu seviyesini ölçer. Araştırmalar, erken doğum sancılarından birkaç hafta önce bu kimyasalda çoğunlukla ani bir artış olduğunu gösterir. Sonuç olumlu çıkarsa, bu, bir kadının hamileliğin 37. haftasından önce doğum yapma şansının 7 kat arttığını gösterir.

Erken doğum sancıları başladığında yanıtlanması gereken bazı zor sorular aşağıdakileri de içerir.

Bebek için rahimde olması mı yoksa doğması mı daha iyidir?

Hamilelikle ilgili tarihler doğru mudur?

Bu gerçekten sancı mı?