3 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Hamilelik bulantılarından yakınmaktaysanız, bu ay belirtilerinizde gözle görülür bir iyileşme fark etmelisiniz. Hamileliğin 14. haftasında plasenta hormon üretimini tamamıyla üzerine alır ve HCG seviyeleri düşer. Göğüsleriniz öncesine kıyasla daha büyük ve hassas hale gelir ve yüzünüzde ve vücudunuzda bazı renk değişiklikleri fark edebilirsiniz. Bazı kadınların karın bölgesinde şimdiden küçük ancak fark edilebilir bir şişkinliği olacaktır, ancak ortaya çıkma zamanı ve büyüklüğü değişiklik gösterir. Bu çıkıntı bu sırada rahim büyümekte olduğu için değil, rahim hafifçe yukarı çıkarken pelvis bölgesindeki bir çok iç organ yer değiştirdiği için göze çarpar.

Hafif yuvarlak bir ‘çıkıntı’ hamileliğinizin bu aşamasından itibaren daha belirgin olmaya başlar.

Bebeğiniz İçin

Bebeğin tüm organlarıyla kol ve bacakları 12. haftanın sonunda, bebeğin rahim dışında yaşamaya hazır olması için daha aylar olsa da tamamıyla şekillenmiştir. Hamileliğinizin geri kalan kısmı bebeğin büyüyüp olgunlaşması için geçirilecektir.

Tam olarak çalışmakta olan plasenta ürettiği hormonlar ile, daha önce korpus luteum tarafından yapılan işleri devralır. Göbek kordonu plasentadan bebeğe besin taşıyarak bebekten gelen atıkları da ortadan kaldırır.

Bebek hala onu çevreleyen ve 100 ml. amniyorik sıvı içeren zarımsı amniyotik kese içerisinde rahatça hareket edebilecek yere sahiptir. Bu sıvı bebeğe besin taşır, aynı derece sıcaklıkta steril bir ortam yaratır ve bebeği darbelerden korur. Bebek, içinde bulunduğu sıvıda yüzmekten veya vücudunuzun hareketlerine karşılık vermekten çok etrafta dolaşır ancak siz henüz bu hareketleri hissetmezsiniz.

Bu aşamada bebek emme refleksindeki gelişmenin ilk evresi olan üst dudağını oynatmaya başlar ve amniyotik sıvının bir kısmını yutar. Bebek aynı zamanda düzenli bir kaç damla steril idrar çıkartır ve amniyotik sıvının yenilenmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin Büyüklüğü

14. haftanın sonunda, bebek 80 mm uzunluğunda ve küçük bir armut büyüklüğündedir.

Baş ve Yüz

Bebeğin yüzü minik bir burun ve çeneye sahiptir. Gözlerin üzerinde göz kapakları gelişmiştir. Dişler damağın içinde mevcuttur. Kulaklar son şeklini almıştır.

İskelet

Yapı olarak tamamlanan iskelet bu sırada yumuşak kıkırdaktan oluşmuştur.

Cinsel Organlar

Dış cinsel organlar, (eğer bebeğin pozisyonu izin verirse) bebeğin cinsiyetini ultrason taramasında gösterecek kadar gelişmiştir.