Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

İçinizde büyümekte olan embriyo çok küçüktür. Bu dönemde sadece bir grup hücreden oluşmaktadır ancak bu hücreler çoğalmakta ve hızla büyümektedirler. Embriyo bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir ve eğer içinizde olmasaydı çıplak gözle görülebilirdi. Hücre grubu bir cenin veya bebek görünümünde değildir. Bu ilk hafta boyunca embriyo yaklaşık 0.150 mm uzunluğundadır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Hamileliğin bu üçüncü haftasında hiçbir değişim fark etmeyeceksiniz. Daha çok erken! Az sayıda kadın hamile kaldığının farkındadır. Unutmayın, henüz bir âdet döneminiz bile gecikmedi.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Hamileliğiniz en erken aşamasında olsa bile çok fazla şey oluyor. Yumurtalıklarınız pelvisinizde (veya peritoneal boşluk) serbestçe durmaktadır ve rahminize ve fallop tüpüne (döl yatağı borusu) yakındırlar. Yumurtlama döneminde tüpün ucu (fimbria veya saçak adı verilir) yumurtalığa yakın bulunur. Bazı araştırmacılar, bu tüpün, yumurtlama döneminde yumurta hücresinin açığa çıktığı yerde alanın kapaklarını açtığını düşünmektedirler. Yumurtalıkta açığa çıkan alan stigma olarak adlandırılır.

Cinsel ilişki sırasında, ortalama 2 ila 5 ml meni vajinada birikir. Her mililitre ortalama 70 milyon sperm içerir; her bir cinsel boşalma 140 ila 350 milyon sperm içermektedir. Yalnız yaklaşık 200 sperm gerçekten tüpteki yumurtaya ulaşır. Döllenme, sperm ve yumurtanın bir araya gelmesidir.

3 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri

Yumurtanın Döllenmesi

Döllenmenin rahmin içinde değil, ampulla adı verilen tüpün orta kısmında ortaya çıktığına inanılır. Sperm, rahim boşluğuna doğru yolculuk yapar ve daha sonra yumurtayla birleşmek için dışarı tüpün içine gider.

Sperm ve yumurta birleştiğinde, sperm, corona radiata denilen yumurtanın dış tabakasını geçmek zorundadır. Sperm daha sonra zona pellucida adı verilen yumurtanın başka bir tabakasını geçer. Birkaç spermin yumurtanın dış tabakalarından geçmesine rağmen genellikle yalnız bir sperm yumurtaya girer ve yumurtayı döller.

Sperm yumurtaya girdikten sonra sperm başı yumurtanın yüzeyine yapışır. Sperm ve yumurtanın zarları, aynı zar veya kesenin çevresini sararak birleşir. Yumurta, başka spermlerin içeri girmemesi için dış tabakalarında değişimler yaparak spermle olan bu temasa tepki gösterir.

Kız mı, Erkek mi?

Bebeğinizin cinsiyeti, yumurtayı dölleyen sperm tipine göre (erkek veya dişi) döllenme sırasında belirlenir. Bir Y-kromozomlu spermden erkek çocuk ve X-kromozomlu spermden kız çocuk ortaya çıkar.

Sperm yumurtanın içine girdikten sonra kuyruğunu kaybeder. Spermin başı genişler ve bu haline erkek çekirdeği adı verilir; yumurta dişi çekirdeği olarak adlandırılır. Erkek ve dişi çekirdeklerinin kromozomları birbirine karışır. Bu olay sırasında, her bir eşten, son derece küçük bilgi parçaları ve özellikleri birleşir.

Bu kromozomla ilgili bilgiler her birimize belirli özelliklerimizi verir. Her insanda genel kromozom sayısı 46’dır. Her bir eş 23 kromozom sağlar. Bebeğiniz, siz ve eşinizden aldığı kromozomla ilgili bir kombinasyondur.