Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Hamileliğinizin bu döneminde bebeğiniz yaklaşık 1.35 kg.’dır. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 27 cm’den uzundur ve toplam uzunluğu 38 cm’dir.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Göbek Kordonunun Düğümlenmesi

Aşağıdaki örnek resimler 30 haftalık gebelikte bir cenini ve göbek kordonunu gösterir. Kordondaki düğümü görebiliyor musunuz? Bunun gibi bir düğümün nasıl oluşabileceğini merak edebilirsiniz. Kordonun bir düğümde büyüdüğünü düşünmüyoruz.

Bir bebek genellikle anne karnındayken oldukça aktiftir. Bu düğümlerin, hamileliğin başında bebek hareket ederken oluştuğunu düşünüyoruz. Kordonda bir halka oluşur; bebek hareket ederken halkadan geçince de düğümle sonuçlanır. Sizin davranışlarınız bu tür ciddiyet taşıyan bir komplikasyona neden olmaz veya bunu önleyemez. Kordon düğümlenmesi çok sık görülmez.

30 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
30 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 30 haftalık bebek kaç aylıktır?
7 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Göbek deliğinizden ölçüldüğünde rahminiz, deliğin 10 cm. üzerindedir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü 30 cm’dir.

Hâlâ 10 haftanızın olduğuna inanmak zor olabilir! Kaburga kemiğinizin altında rahminiz büyüdükçe sanki oraya sığmıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak, cenin, plasenta ve rahim amniyotik sıvı ile birlikte büyümeye devam edecektir.

Hamilelik süresince ortalama sağlıklı kilo alımı 11.4 ila 15.9’dur. Bu kilonun hemen hemen yarısı rahmin, bebeğin ve plasentanın ile amniyotik sıvının hacminin büyümesiyle ilgilidir. Bu büyümeyi en çok kamınızda ve pelvisinizde fark edebilirsiniz.

Hamilelik ilerledikçe pelvisinizdeki ve kamınızdaki rahatsızlık artabilir. Bu dönemde her hafta yaklaşık 500 gram kilo alıyor olmalısınız.

Zarlardaki Yırtılma

Amniyotik sıvıyı içeren bebeğin etrafındaki zarlar su keseleri olarak adlandırılır. Genellikle doğum sancıları başlamadan önce patlamazlar, sancılar ve doğum sırasında patlarlar. Ama durum her zaman böyle olmaz; bazen erken de patlayabilirler.

Suyunuz geldikten sonra, bazı önlemler almanız gerekir. Hamilelik zarları bebeği enfeksiyondan korurlar. Suyunuz geldiğinde ve sıvı kaybettiğinizde enfeksiyon riskiniz artar.

Herhangi bir enfeksiyon bebeğinize zarar verebilir. Suyunuz geldiğinde hemen doktorunuzu arayın.