Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz büyümeye devam ediyor. Yaklaşık 1.6 kg ve baş bölgesinden kalçalara olan uzunluğu 28 cm, toplam uzunluğu ise hemen hemen 40 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Rahim İçi Gelişim Geriliği (IUGG)

Rahim içi gelişim geriliği (IUGG), yenidoğan bir bebeğin hamilelik haftasına göre küçük olduğunu belirtir. Tanımlamak gerekirse, doğum kilosu bebeğin hamilelik haftasına göre % 10’luk dilimin altındadır (en düşük % 10’da). Bunun anlamı, normal büyüklükteki 10 bebekten 9’unun büyük olmasıdır.

Hamilelik haftası doğru olduğunda yani tarihler doğru olduğunda ve hamilelik tahmin edildiği kadar sürdüğünde-ve kilo yüzde 10’luk dilimin altına düştüğünde endişelenmek için bir neden vardır. Büyüme geriliği olan bebeklerde normal kilo aralığındaki bebeklere göre ölüm ve hasar görme oranı yüksektir.

IUGG Teşhisi ve Tedavisi

IUGG teşhisi zor olabilir. Her muayenede doktorunuzun rahminizi ölçme nedenlerinden biri rahminizin ve bebeğinizin ne kadar büyüdüğünü görmektir. Belli periyotlarla ölçülen ve hiçbir değişim olmadığı görülen rahimde genellikle bir problem bulunur. Hamileliğin 27. haftasında rahminiz 27 cm ise ve 31. haftasında ölçüldüğünde yalnızca 28 cm çıkıyorsa doktorunuz IUGG konusunda endişeli olabilir ve test yapılmasını isteyebilir.

Bu tür bir probleme tanı konması, bütün doğum öncesi randevularınıza gitmeniz için önemli nedenlerden biridir. Her muayenede tartılmak istemeyebilirsiniz ama bu doktorunuzun hamileliğinizin geliştiğini ve bebeğin büyüdüğünü görmesine yardım eder.

Rahim içi gelişme geriliği ultrasonla teşhis edilebilir ya da onaylanabilir. Ultrason, bebeğin sağlıklı olduğundan ve doğumda dikkat edilmesi gereken hiçbir sakatlığının bulunmadığından emin olmanız için kullanılır.

IUGG teşhisi konduğunda, durumu kötüleştirecek herhangi bir şey yapmaktan kaçının. Sigarayı bırakın. Beslenmenize dikkat edin. Uyuşturucu ve alkol almayı bırakın.

Yatak istirahatı bir diğer tedavi yöntemidir. Yan yatmak bebeğin daha iyi kan akışı almasını sağlar ve daha iyi kan akışı büyümesinin iyileşmesi için en iyi şanstır. IUGG’ye anneyle ilgili bir hastalık neden olursa tedavi annenin genel sağlığını iyileştirmeyi kapsar.

Rahim içi gelişme geriliği olan bir bebek doğumdan önce ölme riski altındadır. Bundan kaçınmak için bebek hamilelik süresini tamamlamadan doğurulabilir. IUGG olan bebekler doğum sancılarını kaldıramayabilirler; fetal tehlike nedeniyle sezaryen doğum olasıdır. Bazı vakalarda, bebek dışarıda, rahimde olduğundan daha çok güvendedir.

31 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
31 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 31 haftalık bebek kaç aylıktır?
7 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

IUGG’nin Nedenleri

Rahim içi büyüme geriliğine ne neden olur? Aşağıda rahim içi büyüme geriliği veya küçük bir cenin şansını artıran bazı durumlar bulunmaktadır.

Sigara ve diğer tütünleri içmek, bebeğin büyümesini engelleyebilir. Ne kadar çok sigara içilirse bebek o kadar zayıf ve küçük olur.

Yeterli kiloyu almayan ortalama kiloda veya daha zayıf olan bir kadında büyüme geriliği olan bir bebek olabilir. Hamileyken iyi beslenme ve sağlıklı bir diyetin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri budur. Hamileyken normal kilo alimim sınırlamaya çalışmayın. Araştırmalar uzun süre için, günlük kalori aliminin 1.500’ün altına düşürüldüğünde fetal büyümenin de sınırlandığını gösterir.

Preeklampsi ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon) fetal büyüme üzerinde çarpıcı bir etki yapabilir. Sitomegalovirüs, kızamıkçık ve diğer enfeksiyonlar da fetal büyümeyi sınırlayabilir.

Annedeki anemi hastalığı, rahim içi büyüme geriliğinin bir nedeni olabilir. Hamilelikte bebek daha az besin aldığı için anormallikler büyüme geriliğine neden olabilirler. Büyüme geriliği olan bebek sahibi olan bir kadının büyük bir olasılıkla sonraki hamileliklerinde de aynı durum görülebilir.

Yüksek rakımlı yerlerde yaşayan kadınların, alçak rakımlı yerlerde yaşayan kadınlara göre daha az kiloya sahip bebekler doğurma olasılığı fazladır. Alkoliklik ve uyuşturucu kullanımı, böbrek hastalığı ve birden fazla bebek taşımak da bebeğin normalden küçük olmasına yol açabilir.

Bebeğin normalden küçük olmasıyla ilgili, IUGG ile bağlantılı olmayan diğer nedenler minyon olan bir kadının küçük bir bebek sahibi olmasını da kapsar. Ayrıca, uzun süren bir hamilelik iyi beslenmemiş, küçük bir bebek doğmasına neden olabilir.

Şekil bozukluğu gösteren veya anormal bir cenin, özellikle de kromozomla ilgili anormallikler varsa daha küçük olabilir.

Sizde Oluşan Değişimler

Pubik simfizden ölçüldüğünde artık rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluk 31 cm’dir. Göbek deliğinizden yaklaşık 11 cm’dir. Bu dönemde toplam hamilelik kilo alımınız 9.45 ve 12.15 arasında olmalıdır.

Hamilelikte Bacaklarda ve Ayaklarda Oluşan Şişlikler

Özellikle hamileliğin sonuna yaklaştıkça, ayakkabılarınızı çıkarıp bir süre öyle durduğunuzda, daha sonra tekrar giyemediğinizi fark edebilirsiniz. Bu problem şişlikle bağlantılıdır.

Ayrıca, dizinizi sıkan naylon çoraplar (veya dar çoraplar) giymenin bacaklarınızda iz bıraktığını fark edebilirsiniz. Sanki çorap hâlâ üzerinizdeymiş gibi görünebilir. Şişlik oluyorsa dar, hareketi sınırlayıcı kıyafetlerden sakının.

Vücudunuz, hamilelik döneminde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için % 50 oranında daha çok kan ve vücut sıvısı üretir. Bu ekstra sıvılardan bazıları sizin vücut dokularınıza sızar. Büyüyen rahminiz pelvik damarları itmeye başladığında vücudunuzun alt kısmındaki kan akışı kısmen engellenir. Bu, sıvıyı bacaklarınıza ve ayaklarınıza iter ve şişmeye neden olur.

Aynı zamanda oturma şekliniz bu vücut sıvılarının dolaşımını etkiler. Bacak bacak üstüne atmak, ister dizlerinizden ister bileklerden olsun, bacaklarınıza giden kan akışını sınırlar. Dolaşımı iyileştirmek için bacak bacak üstüne atmayın.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, ön kol ve omuzlara kadar genişleyebilecek el ve bilek ağrısı şeklinde tanımlanır. Ağrmın nedeni bilekte bulunan medyan sinirdeki sıkışmadır. Belirtiler; uyuşukluk, titreme veya bir ya da her iki elin iç kısmının yansında yanma hissi şeklindedir. Aynı zamanda, parmaklarda uyuşukluk ve kullanamama hissi olabilir.

Problem, hamilelik döneminde sıvı tutma ve bilekte ve kol bölgesinde şişlik yüzünden ortaya çıkabilir. Kadmlann % 25’i hamilelik döneminde hafif belirtiler yaşarlar ama tedaviye ihtiyaç yoktur. Bütün semptomlann bir arada olması tedavi gerektirir ama buna nadir rastlanır; bütün hamile kadmlann yalnız % 1 ila 2’sinde görülür.

Tedavi belirtilere göre değişir. Karpal tünel sendromu ameliyatla tedavi edilebilir; ancak hamilelik sırasında nadiren uygulanır. Hamile kadınlarda, uyurken veya dinlenirken bileğin düz durmasını sağlamak için çoğunlukla atel kullanılır. Genellikle belirtiler doğumdan sonra ortadan kalkar.

Hamileyken karpal tünel sendromunun ortaya çıkması bebeğin doğumundan sonra da bu problem yüzünden acı çekeceğiniz anlamına gelmez. Nadir örneklerde, semptomlar hamilelikten çok uzun süre sonra yinelenebilir. Bu vakalarda ameliyat gerekebilir.