Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu hafta ile bebeğiniz yaklaşık 1.8 kg. baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 29 cm. ve toplam uzunluğu neredeyse 42 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

İkiz mi? Üçüz mü? Yoksa Daha mı Fazla?

Birden fazla bebek bulunan hamilelikler hakkında konuşurken birkaç vakada ikizlerden söz ederiz. İkiz gebelik şansı, üçüz, dördüz, beşiz gebeliklerden daha fazladır.

Siz ve eşiniz birden fazla bebeğin yolda olduğunu öğrendiğinizde şok olabilirsiniz. Bu normal bir tepkidir. Sonuç olarak birden fazla bebek beklemenin mutluluğu, hissettiğiniz endişe ve sorumluluğun dengelenmesine yardımcı olabilir.

İki ya da daha fazla bebek bekliyorsanız, doktora daha sık gidersiniz. Doğum için ve bebeklerin evde bakımı için dikkatle plan yapmanız gerekecek. Çoğul gebeliklerle ilgili birçok farklı konu hakkında bilgi için sonraki sayfaları okuyunuz.

32 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
32 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 32 haftalık bebek kaç aylıktır?
7 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Tek Yumurta İkizleri ve Çift Yumurta İkizleri

İkiz ceninler genellikle (% 65’in üzerinde) iki ayrı yumurtanın döllenmesi ile oluşur. Dizigotik ya da çift yumurta ikizleri olarak adlandırılırlar. Çift yumurta ikizlerinde bir kız bir de erkek bebeğiniz olabilir.

Yaklaşık % 33 oranında, ikizler iki benzer yapıya bölünen tek bir yumurtadan oluşurlar. Her birinin ayrı bir birey olarak gelişme potansiyeli vardır. Bunlar, monozigotik ya da tek yumurta ikizleri olarak isimlendirilir. Tek yumurta ikizleri her zaman birbirlerine benzemezler. Çift yumurta ikizlerinin, tek yumurta ikizlerinden daha çok birbirlerine benzemesi mümkündür!

İkiden fazla cenin oluştuğunda bu işlemlerden biri ya da her ikisi olabilir. Örneğin dördüzler, bir, iki, üç ya da dört yumurtanın döllenmesinden meydana gelebilirler.

Döllenmiş yumurtaların bölünmesi ilk birkaç gün ile 8. gün arasında olur. Yumurtanın bölünmesi 8 günden sonra olursa, sonuç yapışık ikizler olabilir. (Yapışık ikizler ayrıca Siyam ikizleri olarak da isimlendirilir.) Bu bebekler önemli iç organları, örneğin kalbi, akciğerleri ve karaciğeri paylaşabilirler. Neyse ki bu, nadir rastlanan bir durumdur.

Çoğul Gebelik Sıklığı

Çoğul gebelik sıklığı ikiz türlerine bağlıdır. Tek yumurta ikizleri bütün dünyada her 250 doğumda 1 ortaya çıkar. Bu tür ikiz oluşum, yaş, ırk, kalıtım, gebelik sayısı veya kısırlık için alman ilaçlar tarafından etkilenmez. Bunun yanında, çift yumurta ikizleri, ırk, kalıtım, annenin yaşı, daha önceki gebeliklerin sayısı ve kısırlık için kullanılan ilaçlar tarafından etkilenir.

Çoğul ceninlerin sıklığı farklı ırklar arasında değişir. Siyah kadınlarda her 79 hamilelikte 1 görülürken beyaz kadınlarda 100 hamilelikte 1 rastlanır. Afrika’daki belli bölgelerde inanılmaz derecede ikiz görülür. Bazı yerlerde ikizler 20 doğumda 1 ortaya çıkar! İspanyol kadınlarda da beyaz kadınlardan daha çok ikiz doğum vardır. Asyalılarda daha az görülür, hemen hemen 150 doğumda 1’dir.

Kalıtımda ikizlerin oluşmasında bir rol oynar. Çift yumurta ikizleri konusunda bir araştırmaya göre, ikizlerden kız olanının kendisinin de ikiz doğurma olasılığı 58 doğumda 1’dir.

İkizlerin oluşması büyük olasılıkla bizim bildiğimizden daha yaygındır. Erken yapılan ultrason muayenesi çoğunlukla iki kese ve iki gebeliği ortaya çıkarır. Aynı kadında daha sonraki ultrasonlar bir kesenin (ya da bir gebelik) yok olduğunu ve diğer gebeliğin normal bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini gösterebilir. Bazı araştırmacılar, bu ultrason sonuçlarının hamileliğin ilk 8 ila 10 haftasında söylenmemesi gerektiğine inanırlar. Bu dönemde ikizleri olacağı söylenen ebeveynler, daha sonra bebeklerden birinin doğmayacağını öğrendiklerinde hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Doğurganlık Tedavisi, Tüp Bebek ve Çoğul Gebelikler

Uzun bir süredir doğurganlık ilaçlarının çoğul gebelik şansını artırdığını biliyoruz. Kısırlık tedavisi için birkaç farklı ilaç kullanılmaktadır. Her biri, bir kadının birden fazla cenine hamile kalmasını farklı bir derecede etkiler. En çok kullanılan ilaçlardan biri Klomifen’dir.

Çoğul gebelik olasılığını diğer ilaçlardan daha az etkiler. Ama yinede bu şansı artırır.

Doğurganlık ilaçlarının kullanımı veya tüp bebek yöntemiyle birden fazla embriyo yerleştirilmesi ile oluşan hamiliklerde ikizlere daha çok rastlanır. Erkek cenin yüzdesi, her hamilelik başına cenin sayısı arttıkça azalır. Bu, çoğul gebeliklerde daha çok kız bebeklerin olduğu anlamına gelir.

Birden Fazla Bebek Taşıdığınızı Öğrenmek

Sadece iki kalp atışı duyarak ikiz gebelikleri keşfetmek yaygın olmayan bir yöntemdir. Birçok kişi, sadece bir kalp atışı duyulduğunda ikiz ihtimalinin olamayacağını düşünür. Böyle bir şey söz konusu değildir. İki hızlı kalp atışı benzer ya da hemen hemen aynı hıza sahip olabilir. Bu iki bebek olup olmadığını belirlemeyi zorlaştırabilir.

Hamilelik sırasında karnınızı ölçmek ve muayene etmek önem taşır. Genellikle, ikiz gebelik hamileliğin ikinci trimesterinde dışarıdan fark edilebilir, çünkü çok kilo alırsınız ve büyüme tek bir gebeliğe göre oldukça hızlıdır.

Ultrason muayenesi, birden fazla bebek taşıyıp taşımadığınızı belirlemek için en iyi yoldur. Ayrıca hamileliğin 16. ila 18. haftasından sonra, fetal iskeleti görünür olduğu zaman röntgen ışınlarıyla da tanı koyulabilir. Ancak, bu metot günümüzde sık kullanılmamaktadır.