Davranışlarınız Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler

Doğum Öncesi Vitaminlerinizi Almaya Devam Edin

Doğum öncesi vitaminlerdeki vitamin ve demir sağlığınız ve bebeğinizin ya da bebeklerinizin sağlığı için temel oluşturur. Doğum zamanında anemi olursanız, düşük kan sayımı, her ikiniz ya da hepiniz için olumsuz bir etki yapabilir. Kan nakline ihtiyaç duyma olasılığınız yükselebilir. Doğum öncesi vitaminlerinizi her gün almaya devam edin!

Beslenme Düzeniniz

Birden fazla bebek bekliyorsanız, beslenme düzeniniz ve kilo aliminiz hamilelik döneminde son derece önemlidir. Besin ve kalori için en iyi kaynağınız gıdalardır, ama her gün doğum öncesi vitaminleri almanız önem taşır. Eğer hamileliğin başında kilo almazsanız preeklampsi gelişme şansınız daha çoktur. Bebekleriniz de küçücük olabilir.

İkiz bekliyorsanız, hedef kilo alımı (normal kilolu bir kadın için) 22.5’tur. Doktorunuz almanızı istediği kilodan bahsederken panik olmayın. İncelemeler, çoğul gebelik yaşayan bir kadının hedef kiloyu alırsa bebeklerinin çoğunlukla daha sağlıklı olduğunu göstermiştir.

Almanız gereken kiloyu nasıl alabilirsiniz? Sadece ekstra kalori eklemek size ve gelişmekte olan bebeğinize fayda sağlamaz. Boş kaloriyle dolu gereksiz gıdalar çok fazla yararlı değildir. Kalorilerinizi belirli kaynaklardan alın. Örneğin, her gün bir süt ürünü veya protein için ekstra bir porsiyon yemek önemlidir. Bu iki porsiyon, büyümekte olan bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için gereken ekstra kalsiyum, protein ve demiri verir.

Bu durumu doktorunuzla ele alın; bir beslenme uzmanına gitmenizi önerebilir.

Ayrıca Bilmeniz Gerekenler

Doğumdan Sonra Kanama

Doğum süreci ve doğum sırasında kan kaybetmek normaldir. Ancak, yoğun olan doğum sonrası kanama farklı ve belirgindir. Doğum sonrası kanama bebeğin doğumundan sonraki ilk 24 saat içinde 500 ml kan kaybetmektir.

Doğum sonrası hemoraj için birçok neden olabilir. En çok görülen nedenler, küçülmeyen bir rahim ve doğum işlemi sırasında vajina ya da rahim ağzında yaralanma veya yırtılmalardır.

Diğer nedenler, genital organlardaki travma, örneğin büyük veya kanayan bir epizyotomi veya rahimde bir yırtılma, delik ya da parçalanmadır. Kan kaybı, kan damarlarının rahmin içinde (plasentanın bağlı olduğu yer) kanamayı durdurmak için kompres yapamamasından kaynaklanabilir. Hızlı doğum süreci, uzun doğum süreci, daha önceki birkaç doğum, rahim içi enfeksiyon, çok genişleyen bir rahim (çoğul ceninler nedeniyle) ya da genel anestezi için kullanılan belli ajanlar yüzünden rahim küçülmeyi başaramadığında ortaya çıkabilir.

Yoğun kanama, yerinde kalan plasenta dokusundan da kaynaklanabilir. Bu durumda, plasentanın çoğu gider ama bir kısmı rahmin içinde kalır. Burada kalan plasenta dokusu hemen kanamaya neden olabilir ya da kanama haftalar hatta aylar sonra bile oluşabilir.

Kan pıhtılaşması ile ilgili problemler kanamaya neden olabilirler. Bu, hamilelikle bağlantılı olabilir ya da doğuştan gelen tıbbi bir sorun olabilir. Doğumun ardından kanama, doktorunuzun ve hemşirelerin sürekli size dikkat etmesini gerektirir.