Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz bu hafta 2 kg. Baş bölgesinden kalçalara olan uzunluğu yaklaşık 30 cm ve toplam uzunluğu neredeyse 43 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Plasentanın Erken Ayrılması

Normal olarak, plasenta bebeğin doğumuna kadar rahimden ayrılmaz. Doğumdan önce ayrılma ciddi bir durum olabilir. Plasentanın erken ayrılma sıklığının her 80 doğumda 1 olduğu tahmin edilmektedir. Ayrılma zamanı, cenin için risk oranını değiştirerek, farklı farklı olduğu için kesin bir istatistik yoktur. Plasenta doğum zamanında ayrılırsa ve bebek olaysız doğarsa, bu plasentanın hamilelik döneminde ayrılması kadar belirgin değildir.

Plasentanın erken ayrılma nedeni bilinmemektedir. Bazı durumlar ortaya çıkma şansını artırabilir, örneğin:

 • Annenin bir araba kazası veya kötü bir düşme sonucu fiziksel açıdan yaralanması.
 • Göbek kordonunun kısa olması.
 • Rahmin boyutundaki ani değişim (zarların yırtılmasından).
 • Hipertansiyon.
 • Beslenme yetersizliği.
 • Rahimle ilgili anormallik, örneğin plasentanın rahatça birleşemediği bir doku veya yara.
 • Rahimde önceden yapılan ameliyat (miyomlann çıkarılması) veya düşük için yapılan kürtajlar.

Araştırmalar folik asit yetersizliğinin plasenta erken ayrılmasında bir rol oynayabileceğini gösterir. Bazıları annenin sigara içmesinin ve alkol kullanmasının plasentanın erken ayrılmasını arttıracağını ileri sürer.

Geçmişte plasentanın erken ayrılması olan bir kadında bunun yinelenme riski artar. Yeniden ortaya çıkma oranı % 10 kadar yüksektir. Bu, hamileliğin plasentanın erken ayrılmasının ardından yüksek risk taşımasına yol açar.

Plasentanın ayrılması, rahim duvarından kısmen ya da tamamen ayrılmayı kapsayabilir. Bu durum, plasenta tamamen rahim duvarından ayrıldığında daha ciddi olur. Cenin, tamamen plasentadaki dolaşıma bağlıdır. Ayrılma ile plasentaya bağlı olan göbek kordonundan kan alamaz.

33 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
33 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 33 haftalık bebek kaç aylıktır?
8 aylık hamilesiniz.

Plasentanın Erken Ayrılmasını İşaret Eden Belirtiler

Plasentadaki erken ayrılma ile ilgili semptomlar geniş ölçüde değişebilir. Vajinada yoğun kanama olabilir ya da hiç kanama olmayabilir. Her zaman kesin olarak teşhis sağlamasa da, ultrason bu problemin teşhisinde yardımcı olabilir.

Diğer belirtiler sırt ağrısı, rahimde ve karında duyarlılık ve rahimde sancı ya da kasılmadır. Plasentanın erken ayrılması ile ilgili çeşitli belirtilerden aşağıda bulunan en çok rastlananlardır.

 • Bütün vakaların yaklaşık % 75’inde görülen vajinal kanama
 • % 60 oranında görülen rahimde duyarlılık
 • % 60 oranında fetal tehlike veya kalp atışı ile ilgili roblemler
 • % 34 oranında görülen rahmin kasılması veya küçülmesi
 • Bütün vakaların % 20’sinde görülen erken doğum sancısı

Şok gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Şok, birden çok fazla miktarda kan kaybetme nedeniyle oluşur. Büyük bir kan pıhtısının gelişebileceği damar içi pıhtılaşma ciddi bir sorun olabilir.

Plasentanın Erken Ayrılması Tedavi Edilebilir mi?

Plasentanın erken ayrılması için tedavi yöntemleri problemin teşhisine ve anne ve bebeğin durumuna göre değişir. Yoğun kanama sebebiyle bebeğin doğurtulması gerekebilir. Kanama yoğun olmadığında problem, koruyucu bir yaklaşımla tedavi edilebilir. Bu ceninin tehlikede olup olmadığına ve acil tehlike olup olmadığına bağlıdır.

Plasentanın erken ayrılması hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlarıyla ilgili en ciddi problemlerden biridir. Herhangi bir belirtiniz varsa hemen doktorunuzu arayın!

Sizde Oluşan Değişimler

Pubik simfizden ölçüldüğünde rahmin tepe noktasına kadar ölçü yaklaşık 33 cm’dir. Göbek deliğinizden rahmin tepe noktasına kadar olan uzunluk 13 cm’dir. Toplam kilo alımınız 9.9 ve 12.6 kg. arasında olmalıdır.

Zarlarınızın Yırtıldığını Nasıl Anlayacaksınız?

Suyunuzun geldiğini nasıl anlayacaksınız? Bu genellikle sadece bir su fışkırması değildir. Çoğunlukla amniyotik sıvıdan bir fışkırma olur ve genellikle az miktarda sıvı sızıntısı tarafından takip edilir. Kadınlar bu durumu, ayaktayken sürekli bir ıslaklık ve bacaklarından su akması olarak tanımlarlar. Sürekli su sızıntısı suyunuzun geldiğine dair iyi bir ipucudur.

Amniyotik sıvı genellikle temiz ve su gibidir. Bazen kanlı bir görüntüsü olabilir ya da sarı veya yeşil olabilir.

Bebeğiniz idrar torbanıza baskı yaptıkça vajinal akıntıda ya da idrar kaybında az miktarda bir artış sık rastlanan bir durumdur. Ama doktorunuzun suyunuzun geldiğini söylemesi için bazı yöntemler vardır. Amniyotik sıvı üzerinde iki test yapılabilir.

Biri nitrazin testidir. Amniyotik sıvı küçük bir kâğıt şeride konduğunda kâğıdın rengini değiştirir. Bu test, amniyotik sıvıdaki asidite veya pH oranına dayanır. Ancak, kan da suyun gelmemiş olsa bile nitrazin kâğıdının rengini değiştirebilir.

Yapılabilecek bir diğer test ferning testidir. Amniyotik sıvı veya vajinanın arkasındaki sıvı bir sünger parçası ile alınır ve incelenmek üzere mikroskop altına konur. Kuruyan amniyotik sıvı bir çam ağacının dallarının görüntüsüne benzer. Ferning çoğunlukla yırtılan zarların teşhisinde, nitrazin kâğıdındaki değişime bakmaktan daha yararlıdır.

Suyunuz Geldiğinde Ne Yaparsınız?

Zarlarınız hamileliğin harhangi bir döneminde yırtılabilir. Bunun sadece doğum sürecinde olacağını zannetmeyin.

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız doktorunuza bildirin. Bu dönemde cinsel ilişkiden sakının. Cinsel birleşme rahminizde ve bebeğinizde enfeksiyon riskini artırır.