Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz bu hafta 2.28 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu yaklaşık 32 cm. Toplam uzunluğu 44 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğinizin Doğumdan Önce Test Edilmesi

Ceninin sağlıklı olup olmadığını belirlemek için ideal bir test yapılabilir. Önemli fetal sakatlıklarını ya da olası problemleri belirtebilecek olan fetal gerginliğin saptanmasını sağlayabilir.

Ultrason, doktorların rahmin içindeki bebeği gözlemlemelerini ve beynini, kalbini ve diğer organlarını değerlendirmelerini sağlayarak bu amaçlardan bazılarına ulaşılmasını sağlar. Ultrason muayenesi sayesinde, fetal sağlık durumunu veya problemleri gösterebilecek kontraksi-yon stres testi yapılabilir.

34 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
34 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 34 haftalık bebek kaç aylıktır?
8 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Göbek deliğinizden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde yaklaşık 14 cm çıkar. Pubik simfizden hemen hemen 34 cm’dir.

Ölçülerinizin sizinle hamilelikte aynı dönemlerde olan arkadaşlarınızla uyup uymaması önemli değildir. Önemli olan uygun bir şekilde kilo almanız ve rahminizin uygun olarak büyümesi ve genişlemesidir. Bunlar, rahminizin içindeki bebeğinizin normal büyüdüğünü gösteren işaretlerdir.

34. Hafta İçin Tavsiye

Hassas ya da göze hoş görünmeyen (kıyafetlerinizden belli olan) bir göbek deliğini kapatmak için kâğıttan bir şerit, bir bant ya da bandaj kullanılabilir.

Bebeğiniz Doğum Kanalına Girecek mi?

Doğum süreci başlamadan birkaç gün önce ya da doğum sürecinin başlangıcında kamınızda bir değişim fark edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından muayene edildiğinde göbek deliğinizden ya da pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü biraz azalmış olabilir. Bu olay, bebeğinizin başı doğum kanalına girdiğinde oluşur ve genellikle angajman olarak isimlendirilir.

Eğer angajman ya da ceninin inişini fark etmezseniz endişelenmeyin. Bu her kadında veya her hamilelikte oluşmaz. Ayrıca, bebeğinizin doğum sürecinden hemen önce ya da doğum süreci sırasında doğum kanalına inmesi de yaygındır.

Angajman ile birlikte avantajlar ve problemler görebilirsiniz. Bir avantajı, karnmızn üst bölümünde yer açılmasıdır. Bu size akciğerlerinizin genişlemesi ve nefes alabilmek için daha çok yer verir. Ancak, bebeğinizin doğum kanalına inmesiyle pelvisinizde, idrar torbanızda ve rektumunuzda daha fazla baskı olabilir ve sizi rahatsız edebilir.

Bazı örneklerde, doktorunuz sizi muayene edebilir ve bebeğinizin “pelviste olmadığını” veya “yüksekte olduğunu” söyler. Bununla, bebeğinizin henüz doğum kanalına inmediğini ifade etmektedir.

Bununla birlikte bu durum çabucak değişebilir.

Doktorunuz bebeğinizin “yüzen” ya da “balote eder” bir durumda olduğunu söylüyorsa, doğum kanalında bebeğin hissedilen kısmının yüksekte olduğunu ifade eder. Ama bebek bu aşamada doğum kanalına girmemiştir. Hatta muayene olurken, doktorunuzun parmaklarından kaçabilir.

Rahatsız Edici Duygular

Hamileliğin bu noktasında bazı kadınlar bebeğin “aşağı düşme” hissinden rahatsızlık duyabilirler. Bu his, bebek doğum kanalının alt kısmına doğru ilerlediği için baskı yapmasıyla ilgilidir. Bazı kadınlar bu hissi baskıda artış olarak tanımlar.

Bu konu hakkında endişeleniyor ya da üzülüyorsanız doktorunuza danışın. Bebeğin başının ne kadar aşağıda olduğunu görmek için pelvik muayene yapılması gerekebilir.

Baskının artması ile ilgili bir diğer duygu bu hafta oluşur. Bazı hamileler bunu “toplu iğne ucu batması” şeklinde anlatır. Bu his, pelvik bölgede bebeğin yaptığı baskıdan dolayı titreme, baskı veya uyuşukluk hissidir. Sık görülen bir belirtidir ve sizi endişelendirmemelidir.

Bu hisler doğum olmadıkça hafiflemeyebilir. Pelvisinizdeki, pelvik bölgede bulunan sinirlerdeki, damarlardaki ve atardamarlardaki baskıyı azaltmak için yan yatabilirsiniz. Problem ciddi boyuttaysa doktorunuzla bu konuyu konuşun.

Braxton-Hicks Sancıları ve Yalancı Doğum Sancıları

Doktorunuza doğum süreci sancılarının işaretlerinin neler olduğunu sorun; genellikle düzenli sancılardır. Sürekli artar ve şiddetlenirler. Gerçek doğum sancılarında düzenli bir ritim fark edersiniz. Hangi sıklıkta oluştuklarını ve ne kadar sürdüklerini bilmek için bunları saymanız gerekir. Hastaneye gitmeniz sancılarınıza bağlıdır.

Braxton-Hicks sancıları ağrısızdır, elinizle kamınıza dokunduğunuzda hissedebileceğiniz ritmik olmayan sancılardır.

Bu sancılar genellikle hamileliğin ilk zamanlarında başlar ve düzensiz aralıklarla hissedilir. Rahme hafifçe dokunulduğunda sayıları ve şiddeti artabilir.

Yalancı doğum sancıları çoğunlukla gerçek doğum sancılarından önce ortaya çıkar. Yalancı doğum sancılan ağnlı olabilir ve size gerçek doğum sancılan gibi gelebilir.

Çoğu durumda, yalancı doğum sancıları düzensizdir. Genellikle kısa sürerler (45 saniyeden daha az). Sancılar vücudun birçok yerine rahatsızlık verebilir, örneğin kasıklar, karnın alt bölgesi ya da sırt. Gerçek doğum sancılarında, rahim içi sancılar rahmin tepe noktasından başlayan ve pelvisin alt kısmına doğru tüm rahime yayılan bir ağrı oluşturur.

Yalancı doğum sancıları genellikle hamileliğin sonlarında görülür. Daha önce hamile olmuş veya daha çok bebek doğurmuş kadınlarda daha sık görülmektedir. Çoğunlukla başlar başlamaz biter. Bebeğinize bir zararı yoktur.