Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz artık 2.5 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu bu hafta yaklaşık 33 cm. Toplam uzunluğu ise 45 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz Kaç Kilo?

Büyük olasılıkla birkaç kez doktorunuza bebeğinizin ne kadar olduğunu veya doğduğunda kaç kilo olacağını sormuşsunuzdur. Bir sonraki soru bebeğin cinsiyeti hakkındadır, bu, en çok sorulan sorudur.

Rahminiz gittikçe büyüyor. Rahminizin boyutundaki artış bebeğin ve plasentanın büyümesi ve amniyotik sıvının artmasındandır. Bütün bu etmenler fetal kiloyu tahmin etmeyi zorlaştırır.

Fetal Kiloyu Tahmin Etmek İçin Ultrason Kullanmak

Fetal kiloyu tahmin etmek için ultrason kullanılabilir ama kilo tahminlerinde hatalar olabilir. Ultrason kullanarak fetal kiloyu önceden tespit etmenin kesinliği gelişmiştir. Doğru bir tahmin yapmak yararlı olabilir.

Bebeğin kilosunu tahmin etmek için bir formül veya bilgisayar programında birkaç ölçü kullanılır. Bu, bebeğin başınm çapı, başının çevresi, kamının çevresi, uyluk kemiğinin uzunluğu ve bazı durumlarda diğer fetal ölçüler kullanılarak hesaplanır.

Birçok kişi fetal kiloyu tahmin etmek için ultrason kullanılmasınin bir tercih olduğunu düşünür. Ancak ultrasonla bile tahminler 225 gr. ya da daha fazla oranda değişebilir.

35 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
35 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 35 haftalık bebek kaç aylıktır?
8 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Bebeğiniz Doğum Kanalı için Uygun mu?

Fetal kilonun doktorunuz veya ultrason ile tahmin edilmesiyle bile bebeğin sizin için çok iri olup olmadığını veya sezaryen operasyonuna ihtiyacınız olup olmadığını söyleyemeyiz. Genellikle, bebeğinizin pelvisinize uygun olup olmadığını ve doğum kanalından geçmesi için alan olup olmadığını görmek için doğum sürecine girmeniz gerekir.

Ortalama veya ortalamanın üstünde büyüklüğü olan kadınların bazılarında 2.7 ila 2.9 kg arasındaki bir bebek pelvise uymayabilir. Benzer bir şekilde minyon kadınların bazen 3.4 kg ağırlığında ya da daha iri bebekleri hiçbir zorluk çekmeden doğurabildiklerini göstermiştir.

Bebeğinizin pelvisinizden geçip geçemeyeceğini değerlendirmenin en iyi testi ya da yöntemi doğum sürecidir.

Sizde Oluşan Değişimler

Göbek deliğinizden rahminizin tepe noktasına kadar ölçü yaklaşık 15 cm. Pubik simfizden ise 35 cm. bu haftaya kadar toplam kilo alımınız 10.8 ila 13 kg arasında olmalıdır.

Hamileliğin Sonlarında Duygusal Değişimler

Doğuma yaklaştıkça, siz ve eşiniz daha heyecanlı olursunuz. Hatta belirli bir neden olmadan daha fazla duygu dalgalanmaları yaşarsınız. İlişkinize önemli bir gerginlik getirecek şekilde daha sinirli olabilirsiniz. Anlamsız ya da önemli olmayan konular hakkında endişelenebilirsiniz. Ayrıca kendi sağlığınız ve bebeğinizin durumu hakkmdaki endişeniz hamileliğin son haftalarında artabilir. Bu, doğum sürecini ve doğumu nasıl geçireceğiniz konusundaki endişeleri de kapsar. İyi bir anne olup olmayacağınız veya bir bebeği uygun bir biçimde büyütüp büyülemeyeceğiniz konusunda endişelenebilirsiniz.

Bu duygular içinizde yoğunlaşırken daha çok kilo aldığınızı ve alışkın olduğunuz şeyleri yapamadığınızı fark edeceksiniz. Kendinizi daha rahatsız hissedebilirsiniz ve iyi uyuyamayabilirsiniz. Bunların hepsi bir araya gelebilir ve duygu dalgalanmalarınız birdenbire yükselip alçalabilir.

Bu Değişimlerle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Duygusal değişimler normaldir; yalnız olduğunuzu zannetmeyin. Diğer hamile kadınlar ve eşleri de aynı endişeleri duyarlar.

Eşinizle endişeleriniz hakkında konuşun. Nasıl hissettiğinizi ve neler yaşadığınızı anlatın. Eşinizin, siz, bebek ve doğum süreci ve doğum sırasında kendi rolü konusundaki endişelerini duyunca şaşırabilirsiniz. Bu konular hakkında konuşarak, eşiniz, duygu dalgalanmaları ve ağlama krizleri dahil neler yaşadığınızı daha kolay anlayabilir.

Duygusal problemleri doktorunuzla ele alın. O size yaşadıklarınızın normal olduğunu anlatacaktır. Doğum öncesi kurslar ve hamilelik ile doğum konusunda bilgilerinizi kullanın.

Duygusal değişimler genellikle her kadında olur, bu yüzden bunlara hazır olun. Eşinizden, doktorun muayenehanesindeki hemşireden ve doktorunuzdan neyin normal olduğu ve duygu dalgalanmaları konusunda ne yapılabileceğini daha iyi anlamanıza yardım etmelerini isteyin.