Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz hemen hemen 2.95 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 35 cm. Toplam uzunluğu yaklaşık 47 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz hamileliğin bu son birkaç haftasında bile büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bebeğin başı genellikle bu dönemde pelviste aşağıya doğru döner. Ancak, hamileliklerin % 3’ünde pelvise ilk önce bebeğin kalçaları veya bacakları gelir.

37 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
37 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 37 haftalık bebek kaç aylıktır?
9 aylık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Rahminiz geçen hafta veya iki hafta önceki ölçüyle aynı olabilir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü 37 cm. Göbek deliğinden 16 ila 17 cm. Toplam kilo alımınız yaklaşık 11.3 ila 15.9 kg olmalıdır.

Hamileliğin Sonlarında Pelvik Muayene

Hamileliğinizin bu döneminde doktorunuz pelvik muayene yapabilir. Bu pelvik muayene doktorunuzun hamileliğinizin gidişatını değerlendirmesine yardım eder. İlk olarak dikkat edeceği şeylerden biri amniyotik sıvı sızıntısı olup olmadığıdır. Eğer olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza söylemeniz önem taşır.

Doktorunuz pelvik muayene sırasında rahim ağzını kontrol eder. Doğum sürecinde rahim ağzı genellikle daha yumuşak olur ve incelir. Bu süreç efasman (silinme) olarak isimlendirilir. Doktorunuz serviksin yumuşaklığını veya sertliğini ve incelme miktarını değerlendirir.

Doğum süreci başlamadan önce serviks kalındır. Aktif doğum sürecindeyken rahim ağzı incelir; yarı yarıya inceldiğinde “% 50 silinmiştir”. Doğumdan hemen önce silinmiştir “% 100 silinmiştir” veya “tamamen incelir.”

Rahim ağzının genişlemesi (açılma oranı) da önemlidir. Bu genellikle santimetrelerle ölçülür. Rahim ağzının çapı 10 cm’e ulaştığında rahim ağzı tamamen açılmıştır. Amaç 10 cm’e ulaşmasıdır! Doğum süreci başlamadan önce rahim ağzı kapalı olabilir ya da çok az açılabilir, örneğin 1 cm. doğum süreci, bebeğin geçebilmesi ve rahimden çıkabilmesi için rahim ağzı esnemesi ve açılmasıdır.

Doktorunuz bebeğin başının, kalçalarının veya bacaklarının önce gelip gelmediğini değerlendirir. Pelvik kemiğinizin şekline de dikkat edilir.

Pozisyon daha sonra belirlenir. Pozisyon, bebeğin doğum kanalına girme derecesini tanımlar. Eğer bebeğin başı -2 pozisyonundaysa, başın +2 pozisyonunda olduğundan daha yüksekte olduğu anlamına gelir. 0 noktası pelviste kemikli sınır çizgisi, doğum kanalının başlangıç yeridir.

Doğum kanalını, pelvik kuşaktan pelvise ve vajinanın dışına giden bir tüp olarak düşünün. Bebek rahimden bu tüpe doğru seyahat eder. Doğum süreci sırasında genişlemesi ama bebeğin pelvis-ten aşağı doğru hareket etmemesi mümkündür. Bu durumda, sezaryen operasyonu gerekebilir, çünkü bebeğin başı pelvik kuşağa sığmaz.

Doktorunuzun Edindiği Bilgiler

Doktorunuz sizi muayene ettiğinde durumunuzu tıbbi terimlerle anlatabilir. “2 cm, % 50 ve bir -2 pozisyonunda” olduğunuzu duyabilirsiniz. Bu, rahim ağzı 2 cm açıldığını, yarı yarıya inceldiğini (% 50) ve bebeğin pozisyonunun (başı, ayaklar, kalçalar) bir -2 pozisyonu olduğu anlamına gelir.

Bu bilgiyi hatırlamaya çalışın. Hastaneye gittiğinizde kontrol ettirmeniz önemlidir. Doğum sürecinde ve doğumda tıbbi personele son muayenenizde genişleme ve çekilmenin ne kadar olduğunu söyleyebilirsiniz, böylece durumun değişip değişmediğini anlayabilirler.