Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu dönemde bebeğiniz yaklaşık 3.1 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu çok fazla değişmedi; hâlâ 35 cm. Toplam boyu 47 cm. civarında.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Doktorunuzun bebeğinizin iyi olduğunu söylemesini ne kadar çok heyecanla beklersiniz, özellikle de doğum süreci sırasında. Birçok hastanede bebeğin kalp hızı doğum süreci boyunca denetlenir.

Problemleri çözebilmek için erken tespit edebilmek çok önemlidir.

Doğum sürecinde rahim her kasıldığında plasentaya giden kandaki oksijen azalır. Bebeklerin çoğu bu zorluğu hiçbir problem yaşamadan atlatır. Ancak, bazı bebekler etkilenir; buna fetal stresi ya da fetal gerilim denir.

Doğum sürecinde bebeğin kalp hızını denetlenemin iki yolu vardır. Zarlar yırtılmadan önce harici fetal monitor kullanılabilir. Alıcısı olan bir kemer kamınıza bant-lanır. Bebeğin kalp atışlarını saptamak için ultrasonunkine benzer bir prensip kullanır.

Dahili fetal monitör bebeğin kalp hızını tam olarak denetler. Bebeğin kafatasındaki deriye bir elektrot yerleştirilir ve kablolarla fetal kalp hızını kaydeden bir makineye bağlanır. Sadece zarları patlayan ve en azından 1 cm genişleyen kadınlara dahili fetal monitörü bağlanabilir.

38 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
38 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 38 haftalık bebek kaç aylıktır?
9 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Fetal Kan Örneği

Doktorlar ayrıca, bebeğin doğum süreci gerilimini nasıl karşıladığını görmek için bebeğinizin kanındaki pH oranına bakmak için test yaparlar. Bu testin yapılabilmesi için zarlar yırtılmış olmalı ve rahim ağzınız en az 2 cm genişlemiş olmalıdır.

Bebeğin derisinde küçük bir çentik yapmak için kafatasına bir aletle dokunulur. Bebeğin kanı küçük bir tüpe veya pipete alınır ve pH (asidite) kontrol edilir. Eğer bebek doğum süreci yüzünden sıkıntı çekiyorsa ve stres altındaysa pH düzeyi bunu belirlemeye yardımcı olabilir. Bu test, doğum sürecinin devam edip etmemesi ya da bir sezaryen operasyonun yapılması gerekip gerekmediği konusunda karar verirken yararlı olur.

Sizde Oluşan Değişimler

Birçok kadın hamileliğin son birkaç haftasında çok fazla kilo almaz ama kendilerini çok rahatsız hissederler. Rahminiz ve pubik simfiz arasındaki mesafe yaklaşık 36-38 cm. Göbek deliğinizden rahmin tepe noktasına kadar olan ölçü hemen hemen 16-18 cm.

Doğum Sonrası Gerginlik Sendromu

Bebeğiniz doğduktan sonra kendinizi çok duygusal hissedebilirsiniz. Buna doğum sonrası gerginlik sendromu denir. (PPDS) Kadınların çoğu doğum sonrası gerginlik sendromunu bir derece yaşarlar. Birçok uzman doğum sonrası gerginliğin bir dereceye kadar normal olduğunu düşünür.

Kadınların % 80’i “bebek depresyonu” yaşar. Genellikle bebek doğduktan sonra 2 gün ve 2 hafta arasında ortaya çıkar. Bebek depresyonları geçicidir ve çoğu zaman başladıkları kadar çabuk biterler.

Ancak, doğum sonrası depresyonun semptomları doğumdan sonra birkaç ay geçene kadar belirmeyebilir. Kadın tekrar âdet görmeye başlayınca ve hormonsal değişimler yaşarken ortaya çıkabilir.

Doğum sonrası gerginlik sendromu kendi kendine çözümlenebilir ama bir yıl kadar uzun sürebilir. Daha ciddi problemlerde tedavi semptomları bir haftada hafifletebilir ve gelişme 6 ila 8 ay içinde belirgin olmalıdır. Çoğunlukla, tam iyileşme için ilaç tedavisi gerekir.

Depresyonun Farklı Dereceleri

Doğum sonrası gerginliğin en hafif şekli bebek depresyonudur. Bu durum sadece birkaç hafta sürer ve semptomlar kötüye gitmez.

Doğum sonrası gerginliğin daha ciddi bir versiyonu doğum sonrası depresyondur (PPD). Yeni annelerin yaklaşık % 10’unu etkiler. Bebek depresyonu ile doğum sonrası depresyon arasındaki fark semptomların sıklığı, yoğunluğu ve süresi ile ilgilidir. PDD doğumdan sonra 2 hafta ila 1 yılda ortaya çıkar. Bir annede sinir, karmaşa, panik ve umutsuzluk duyguları olabilir. Yeme ve uyuma düzenlerinde değişimler yaşayabilir. Bebeğini incitmekten ya da delirmeye başladığını hissetmekten korkar. Anksiyete PPD’nin majör semptomlarından biridir.

Doğum sonrası gerginliğin en ciddi şekli doğum sonrası psikozdur. Kadın halüsinasyonlar görebilir, intihan düşünebilir ve bebeğe zarar vermek isteyebilir. Doğum sonrası psikoz gelişen kadınların çoğu, doğumla ilgili olmayan iki kutuplu ruhsal bozukluk işaretleri gösterirler. Endişeleniyorsanız bu konuyu doktorunuzla tartışın.

Doğumdan sonra, doğum sonrası gerginliğin bir türünü yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla iletişim kurun. Her doğum sonrası reaksiyon, hafif ya da şiddetli olsun, genellikle geçici ve tedavi edilebilir.

Ayrıca, anneliğin 2. haftasında doğumdan hemen sonraki kadar bitkinseniz doğum sonrası depresyon gelişmesi riski altındasınız demektir.

Kendinizi son derece yorgun hissetmek normaldir, özellikle doğum süreci ve doğumun zorluğundan ve yeni bir anne olmanın getirdiği talepleri karşılamaya çalıştıktan sonra. Ancak, Eğer yorgunluğunuz 2 hafta içinde iyiye gitmezse doktorunuzla görüşün.

Doğum Sonrası Gerginlik Sendromunun Nedenleri

Yeni bir anne birçok düzenleme yapmalı ve kendisinden beklenen pek çok talebi karşılamalıdır. Bu durumlardan biri ya da ikisi birden gerginliğe neden olabilir. Doğum sonrası gerginliğe neyin sebep olduğundan emin değiliz; her kadm bu durumu yaşamaz. Bir kadının hormonsal değişimlere karşı kişisel duyarlılığının nedenlerin bir bölümünü oluşturabileceğini düşünüyoruz; doğumdan sonra östrojen ve progesteron hormonlarındaki azalma doğum sonrası gerginlik sendromuna katkıda bulunabilir.

Olası diğer etmenler; ailedeki depresyon geçmişi, doğumdan sonra aile desteğinin olmayışı, yalnızlık ve kronik yorgunluktur. Ayrıca doğum sonrası gerginlik sendromuna karşı yüksek risk altında olabilirsiniz, eğer:

 • Anneniz ya da kız kardeşiniz bu problemi yaşamışsa – aile içinde görülmektedir.
 • Daha önceki hamileliğinizden sonra PPD yaşamışsanız- yeniden aynı problemi yaşama riskiniz vardır.
 • Bu hamilelik için kısırlık tedavisi gördüyseniz hormon değişimleri daha ciddi boyutta olabilir.
 • Hamilelikten önce aşırı PMS yaşadıy-sanız hormonsal dengesizlikler doğumdan sonra artabilir.
 • Kişisel olarak depresyon geçmişiniz varsa.
 • Yakın zamanlarda yaşamınızda önemli değişiklikler olduysa bunun sonucu olarak hormonsal bir düşüş yaşayabilirsiniz.

Bebek Sonrası Depresyonun Üstesinden Gelme

Bebek sonrası depresyonun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri iyi bir destek sisteminizin olmasıdır. Aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Annenizden veya eşinizin annesinden bir süre sizinle birlikte kalmalarını isteyin. Eşinizden, işinden bir süre için izin almasını isteyin ya da her gün gelip yardımcı olacak birini işe alın.

Semptomlan hafifletmek için yapabileceğiniz başka şeyler de var. Aşağıdakilerden herhangi birini ya da hepsini deneyebilirsiniz.

 • Bebeğiniz uyurken dinlenin.
 • Aynı durumda olan başka anneleri bulun; duygularınızı ve deneyimlerinizi paylaşmak size yardımcı olur.
 • Mükemmel olmaya çalışmayın.
 • Kendinizi şımartın.
 • Her gün ılımlı biçimde egzersiz yapın.
 • İyi beslenin ve bol sıvı alın.
 • Her gün dışarı çıkın.

Eğer yukarıdaki adımlar sizde olumlu sonuçlar vermezse geçici olarak antidep-resan kullanma konusunda doktorunuza danışın. Doğum sonrası depresyon yaşayan kadınların hemen hemen % 85’i 1 yıla kadar ilaç tedavisi görür.

PPDS’nin Daha Ciddi Türlerinin Üstesinden Gelmek

Bebek depresyonunun göreceli olarak hafif semptomlarının yanında doğum sonrası gerginlik sendromu iki şekilde belli olabilir. Bazı kadınlar haftalar veya aylarca süren akut depresyon yaşarlar; uyuyamazlar ya da yemek yiyemezler, kendilerini değersiz ve yalnız hissederler, mutsuzdurlar ve sık sık ağlarlar. Bazı kadınlar ise, son derece heyecanlı, huzursuz ve telaşlı olurlar. Kalp hızlan artar. Bazı şanssız kadınlar ise aynı dönemde her iki semptom grubunu birden yaşarlar.

Eğer bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Büyük olasılıkla sizinle ofisinde görüşecek ve bir ilaç tedavisi verecektir. Bunu kendiniz ve aileniz için mutlaka uygulayın.