Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz 3.25 kg’dan biraz daha fazla. Hamileliğinizin bu noktasına kadar baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 36 cm. Bebeğin toplam uzunluğu 48 cm.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz kilo almaya devam eder, hatta hamileliğin son bir ya da iki haftasına kadar kilo alır. Bu aşamada, bütün organ sistemleri gelişmiş ve yerli yerindedir. Olgunlaşması gereken son organ akciğerlerdir.

Bebeğiniz Göbek Kordonuna Dolaşabilir mi?

Arkadaşlarınız tarafından ellerinizi başınızın üstünde kaldırmamanız ya da yüksek yerlere uzanmamanız, çünkü bunun göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına neden olabileceği söylenmiş olabilir. Bu eski kocakarı hikâyesinin herhangi bir doğruluğu yoktur.

Bazı bebekler göbek kordonuna dolaşabilir ve kordonu düğüm yapıp boyunlarına dolayabilirler. Ancak, hamilelik sırasında yaptığınız hiçbir şey bu olaya neden olmaz ya da bunun oluşmasını önlemez.

Dolaşmış bir kordon doğum sürecinde mutlaka problem olmaz. Yalnız kordon, bebeğin boynuna dolanırsa ya da düğüm olursa problem çıkar.

39 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
39 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 39 haftalık bebek kaç aylıktır?
9 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan mesafe 36 ila 40 cm’dir. Göbek deliğinizden ölçülürse mesafe yaklaşık 16 ila 20 cm’dir.

Hemen hemen hamileliğin sonundasınız. Kilonuz bu noktadan sonra artmamalı. Doğuma kadar 11.4 ila 15.9 kg arasında kalmalı.

Bu dönemde kendinizi rahatsız ve dev gibi hissetmezseniz gerçekten tuhaf olurdu. Rahminiz pelvisinizi ve karnınızın büyük bölümünü doldurdu. Yoluna çıkan her şeyi itti.

Hamileliğin bu noktasında kendinizi çok rahatsız hissettiğiniz için bir daha asla hamile olmak istemediğinizi düşünebilirsiniz ya da ailenizin artık tamamlandığından emin olabilirsiniz. Bu aşamada bazı kadınlar tüplerin bağlanması gibi kalıcı kısırlaştırma konusunda düşünürler.

Doğumdan Sonra Tüplerin Bağlanması

Bazı kadınlar, bebeklerini dünyaya getirdikten sonra henüz hastanedeyken tüplerin bağlanmasını tercih ederler. Eğer daha önce bu konuyu ciddi anlamda düşünmediyseniz şimdi bu kararı vermeniz iyi olur.

Bir bebeğin doğumunun ardından kısırlaştırma işlemini yaptırmanın bazı avantajları vardır. Hastanedesinizdir ve tekrar hastaneye yatmanıza gerek kalmaz. Ancak, bu dönemde kısırlaştırma yaptırmanın dezavantajları da vardır. İşlemin kalıcı olduğu ve geri dönüşü olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra birkaç saat ya da bir gün içinde tüplerinizi bağlatırsanız, daha sonra fikrinizi değiştirirseniz pişman olabilirsiniz.

Epidural anestezi yaptırdıysanız tüplerin bağlanması işleminde anestezi için epiduralı kullanmak mümkündür. Eğer epidural olmadıysanız, anestezi yapılması gerekebilir. Bu işlem genellikle bebeğinizin doğumundan sonra ki sabah yapılır. Çoğunlukla hastanede kaldığınız süreyi uzatmaz.

Kalıcı kısırlaştırma için farklı işlemler uygulanmaktadır. En yaygın olanı göbek deliğinizin altından küçük bir yarık açılarak yapılır. Fallop tüpleri bu yarıktan görünebilir.

Tüpün bir parçası alınabilir ya da tüpü kapatmak için bir halka ya da klips yerleştirilebilir. Bu tür bir ameliyatın yapılması genellikle 30- 40 dakika alır.

Başka düşünceleriniz varsa veya emin değilseniz ameliyatı yaptırmayın. Tüp bağlamanın geri dönüşümü olabilir ama çok pahalıdır ve 3-4 gün hastanede kalmayı gerektirir. Geri dönüşler % 50 etkilidir ama hamilelik garanti edilemez.