4 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Bu ay, ilk üç ayın rahatsızlıkları azalırken büyük olasılıkla enerjinizin yenilendiğini tecrübe edersiniz. Rahminiz giysilerinizin bel kısmını sıkıştırarak pelvisin dışına yükselir. Rahim, hamilelik süresince normal ölçüsünün yinni katı kadar büyür ve bu büyümenin çoğunluğu dördüncü ay bitmeden gerçekleşir.

Bazı kadınlar bu haftalar süresince ve daha sonrasında yüzlerinde şişkinlik fark ederler. Bu, en sıklıkla sıvı tutulmasıyla sonuçlanan dolaşım sisteminizdeki değişikliklerin sonucudur. Bu değişiklikler aynı zamanda bir çok kadının gösterdiği ‘çiçek açma’yı da yaratır.

Siz daha fazla vücut sıvısı ve kan hücresi üretirken, kan miktarınız da artar. Sıklıkla susadığınızı ve daha çok terlediğinizi fark edebilirsiniz.

Kalbiniz, vücudunuza daha büyük miktarda kan gönderebilmek için hafifçe büyüyecek ve daha güçlü şekilde atacaktır (daha hızlı değil).

Bu süre zarfında, bebeğinizin sağlığını kontrol etmek için bir takım testlere tabi tutulabilirsiniz. Tüm seçenekleri doktorunuzla ve eşinizle konuşun.

Cildinizdeki Değişiklikler

16. veya 17. haftalarda özellikle buğday yada açık tenli iseniz, cildinizin renginde bir koyulaşma fark etmeye başlayabilirsiniz. Kumral renk yada kızıl renk saçlı kadınlar bunu daha az fark ederler. Derideki renk değişikliğinin artması normaldir ve hamilelik sırasında vücudunuzu dolaşan hormonlara bağlanabilir. Benler, çiller ve koyu renkleşmenin bulunduğu diğer yerler daha da belirginleşir, ancak en belirgin değişiklik ‘linea nigra’ denilen göbek deliğinizden başlayıp karnınızın ortasından aşağı doğru pubik kemiğe dek inen siyah çizgidir. Meme başlarınız koyulaşabilir ve meme başını çevreleyen koyu renkli deri göğüslerinize doğru genişleyebilir.

Bu artan renk değişiklikleri bebeğinizin doğumundan sonra kaybolacaktır.

Bazen yüz rengi de değişir.

Koyu renkli kadınlarda alın, burun ve yanak bölgesinde bir tür ‘maske’ oluşturarak daha açık renkli bölgeler gelişebilir (Açık tenli kadınlar koyu bölgeler geliştirebilir). Bu maske doğumdan sonra kaybolur.

Karın deriniz gerilirken küçük çizgiler yada çatlaklar meydana gelebilir. Adına gerilme izleri denilen bu çatlaklar açık tenli kadınlarda kırmızı ya da pembe, koyu tenlilerde ise daha koyu renkte olur. Cildinizin normalden daha kuru olduğunu da fark edebilirsiniz.

Bebeğiniz İçin

Bu aşamada bebeğiniz kolları, bacakları, başı ve gövdesiyle enerjik ve kuvvetli hareket ederek tekme atar ve döner. Bu hareketleri hissetme olasılığınız düşüktür, zira ‘su’ da denilen amniyotik sıvı tampon görevini yapar. Bu ilk bebeğinizse karnınızdaki çırpınma hissinin bebeğinizin hareketi olduğunu anlamayabilirsiniz. Bir bebeğiniz olduktan sonra karnınızdaki kaslar daha gevşek olmaya meyillidir. Bu yumuşama doğacak bebeğin her hangi bir hareketini daha belirgin yapar.

Bebeğinizin Büyüklüğü

Bebek şimdi 17 cm uzunluğunda ve 140 gr kadar ağırlıktadır.

Gözler ve Kulaklar

Henüz tamamıyla olmasa da bebeğin gözleri ve kulakları görev yapar. Rahimden soluk, kırmızımsı bir huzme gibi algılanan ışığın ve sesin farkındadır. Duyabildiği diğer seslerin arasında sizin kalp atışınız da vardır.

Başlıca Organlar

Bebeğinizin başlıca tüm organları çalışmakta, kalbi dakikada 120 ila 160 arasında atmaktadır.

Cinsel Organlar

Cinsel organlar daha açıkça tanımlanır ve bebeğinizin cinsiyeti ultrasonda görünebilir.

Göz Çevresi

Bu aşamada kaşlar ve kirpikler büyümeye başlar.

Saç

16. haftadan itibaren bebeğinizin saçları büyümeye başlar. Lanugo adıyla bilinen yumuşak, ince saç aynı zamanda bebeğin tüm vücudunda da çıkmıştır. İşlevi tam olarak anlaşılmasa da bebeğin cildini korumada ve düzenli bir vücut sıcaklığı sağlamada rolü olduğu sanılmaktadır.