Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğiniz hâlâ minicik. Büyüklüğü 0.36 mm ile yaklaşık 1 mm arasında değişir. Bir milimetre bu sayfadaki bir “o” harfinin yarısı kadardır.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Bu dönemde, hamile olduğunuz hiç belli değildir. Henüz kilo almadınız ve dış görünüşünüz henüz değişmedi.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişmesi

Fetal gelişim hâlâ çok erken aşamalardadır ancak birçok önemli değişim olmaktadır! Yerleşen blastokist rahmin yüzeyine doğru daha sıkıca tutunur ve amniyotik sıvı ile dolacak olan amniyotik boşluk şekillenmeye başlar. Plasenta oluşmaktadır; plasenta hormon üretiminde ve oksijen ile besin taşınmasında önemli bir rol oynar. Anneye ait kanı içeren damarlarla ilgili bağlantılar kurulmaktadır.

Embriyo Tabakaları

Değişik hücre katmanları gelişmektedir. Bunlar germinal tabakalar olarak adlandırılır ve çeşitli organlar şeklinde bebeğinizin bazı bölümlerinde gelişir. Üç adet tabaka bulunmaktadır – ektoderm, endoderm ve mesoderm.

Ektoderm tabaka sinir sistemi (beyin dahil), deri ve saçı oluşturacaktır. Endoderm tabaka gastrointestinal bölge, karaciğer, pankreas ve tiroit bölümünde gelişecektir. Metodermden ise iskelet, bağ dokuları, kan sistemi, urogenital sistem ve kasların çoğu oluşacaktır.

4 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri

Sizde Oluşan Değişimler

Büyük bir olasılıkla bu haftanın sonunda âdet döneminizin başlamasını bekleyeceksiniz. Başlamadığında da hamilelik aklınıza gelebilecek ilk şeylerden biri olabilir!

Corpus Luteum (Sarı Cisim)

Yumurtlama döneminde yumurta hücresi yumurtalıktan ayrılır. Yumurtalıkta yumurtanın geldiği bölgeye corpus luteum adı verilir. Hamile kalırsanız hamileliğin corpus luteumu olarak isimlendirilir. Corpus luteum, yumurtlamalar hemen sonra yumurtanın serbest kaldığı yerde kopan folikülün yerinde oluşur. Yumurtalıkta bulunan küçük bir sıvı kesesi gibi görünür.

Plasenta oluşmadan önce hamileliğe yardım etmek için progesteron gibi hormonları üretmek için hızlı kan damarı gelişimine uğrar.

Corpus luteumun önemi çok fazla tartışma konusu olmuştur. Hamileliğin ilk haftalarında çok önemli olduğuna inanılmaktadır, çünkü progesteron üretir. Plasenta bu fonksiyonu hamileliğin 8. ve 12. haftalarında üstlenir. Normal corpus luteum bütün hamilelik boyunca sürmesine rağmen corpus luteum azaldığı dönem olan hamileliğin 6. ayına kadar devam eder.