Davranışlarınız Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında, hemen hemen her anne-baba bebeğinin kusursuz olup olmayacağını merak eder. Anne-babaların çoğu gereksiz yere endişelenir. Önemli doğumsal kusurlar yalnız yeni-doğanların % 3’ünde belirgindir. Bu % 3’lük doğumsal kusur bilinen anormalliklerin nedenleri midir? Önlenebilirler mi?

Anormal Fetal Gelişim

Teratoloji anormal fetal gelişimini inceleyen bilimdir. Bütün vakaların yarısından az bir bölümünde doğumsal kusurun nedeni veya kanıtı bulunabilir. Hamile kadınların bakımıyla ilgilenen doğum uzmanlarına ve diğer doktorlara genellikle zararlı olabilecek faktörler (teratojenler) hakkında sorular sorulur. Bir teratojen majör ve minör yapısal sakatlıklar ve organların fonksiyonlarındaki anormallikler dahil, doğumsal kusurlar oluşturabilecek faktördür. Araştırmacılar, zararlı olduklarına inandığımız bazı etmenlerin tehlikesini henüz kanıtlayamamışlardır. Diğer etmenlerin zararını ispatlamışlardır.

Bazı etmenler, eğer fetal gelişimin belli, kritik bir zamanında etkili olurlarsa majör kusurlara neden olabilirler. Ama diğer zamanlarda zararlı olmayabilirler. Cenin en büyük gelişimini tamamladıktan sonra genellikle 13. Hafta’dan itibaren belli bir faktörün etkisi, büyük yapısal kusurların yerine sadece gelişim azlığı veya daha küçük organ büyüklüğüne sebep olabilir. Bunun bir örneği kızamıkçıktır. Eğer hamileliğin ilk trimesterında cenine hastalık bulaşırsa, kalp anormallikleri gibi birçok anatomik kusura neden olabilir.

Daha sonra ortaya çıkan bir kızamıkçık enfeksiyonu daha az ciddiyet taşır.

Zararlı Etmenlere Maruz Kalmaya Karşı Bireysel Tepkiler

Belirli etmenlere ve farklı dozlardaki etmenlere karşı bireysel tepkiler büyük ölçüde değişir. Alkol buna iyi bir örnektir. Bazı ceninler çok az miktarda alkolden zarar görürken, bazı ceninlerde çok miktarda alkol hiçbir etki göstermez.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, olası zararlı etmenler konusunda edindiğimiz bilgilerin çoğunu sağlamaktadır. Bu bilgiler yararlı olabilir ama her zaman doğrudan insanlar üzerinde uygulanamaz. Diğer bilgiler, hamile olduklarını bilmediklerinde veya belli bir maddenin zararlı olduğunu bilmeyen kadınların karşılaştığı durumlardan elde edilmiştir. Bu örneklerden bir araya getirilen bilgileri doğrudan belirli bir hamileliğe uygulamak zordur.

4. Hafta İçin Tavsiye

Pasif içicilik sigara içmeyen bir kadını ve gelişmekte olan bebeğini etkileyebilir. Sigara içen kişilerden, hamileliğiniz süresince yanınızda sigara içmemelerini isteyin.

Uyuşturucu Kullanımı

Hamile bir insanda belirli bir uyuşturucunun etkileri konusundaki bilgiler, hamilelik anlaşılmadan önce uyuşturucu kullanan vakalardan gelmektedir. Bu “vaka raporları” araştırmacıların olası zararlı etkileri anlamasına yardım eder ama yine de bilgilerimizde boşluklar bırakır. Bu nedenle, belirli uyuşturucular ve onların etkileri konusunda kesin ifadeler kullanmak zor veya imkânsız olabilmektedir.

Eğer uyuşturucu kullanıyorsanız doktorunuza karşı dürüst olun. Uyuşturucular ve uyuşturucu kullanımı hakkında sorular sorun. Bebeğinizi etkileyebilecek olan kullanmakta olduğunuz veya kullandığınız herhangi bir maddeyi doktorunuza söyleyin. Uyuşturucu kullanımının kurbanı bebeğinizdir.

Bir uyuşturucu probleminin ciddi sonuçları olabilir, doktorunuz uyuşturucu madde kullandığınızı önceden bilirse bu konuyu en iyi şekilde ele alabilir.