Beslenme Düzeniniz

Hamileliğiniz döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız. Bu, sizin ve büyümekte olan bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Tartılmak ve kilonuzun arttığını görmek sizin için zor olabilir. Kendinizi bırakıvermeniz gerekmez; dikkatli ve sağlıklı bir biçimde beslenerek kilonuzu kontrol edebilirsiniz. Ama hamileliğinizin gereksinimlerini karşılamak için yeterince kilo almanız gerekmektedir.

Uzun yıllar önce, kadınların çok fazla kilo almasına izin verilmezdi bazen bütün hamilelik boyunca sadece 6 ile 8 kilo! Günümüzde, kilo alımını bu derece sınırlamanın bebek veya anne adayı için sağlıklı olmadığını biliyoruz. Bununla birlikte, Amerikan Kanser Araştırmaları Kurumu, hamilelik döneminde kilo alınlınıza dikkat etmeniz için önemli bir neden göstermiştir. Tek bebek beklenen bir hamilelik boyunca 19 kilodan fazla kilo alan normal kilolu kadınların, menopozdan sonra meme kanseri olma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu fazla kiloları hamilelikten sonra verememek de riskin artmasına katkıda bulunur.

Yavaş yavaş kilo alın. Hamile olduğunuz için kendinizi bırakmayın. İki kişi için yemek yiyor olabilirsiniz ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz! İlk trimesterda aldığınız kilo miktarı önem taşır. İlk 13 haftada aldığınız kilonun, sizin hamileliğin daha sonraki dönemlerinde alacağınız kilodan çok bebeğinizin doğum kilosuyla yakından ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Eğer ilk trimesterda çok kilo alırsanız bebeğiniz iri olur. Tersine, hamileliğin başlarında çok kilo almazsanız bebeğinizin doğum kilosu daha düşük olabilir.

Kalorilerle sorunu olmayan şanslı bir kadın olmadığınız sürece büyük bir olasılıkla hamilelikte her istediğinizi yiyemeyeceksiniz. Öyle olsa bile, seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz. Besleyici gıdalar alın. Boş kalorili gıdalardan sakının (çok şekerli ve yağlı olanlardan). Taze meyve ve sebzeleri seçin. Mümkünse kafeinden sakının.

Ayrıca Bilmeniz Gerekenler

Çevresel Atıklar ve Hamilelik

Bazı çevresel atıklar gelişmekte olan bir bebek için zararlı olabilirler. Bu kirleticilere maruz kalmaktan sakınmak bir anne adayı için önem taşır. Yan sayfada belirli atıklar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Ne Yapabilirsiniz?

Çevremizde bulunan pek çok kimyasal maddenin güvenliği konusunda net bilgi yetersizliği vardır. En güvenli davranış biçimi, ister ağız yoluyla ister soluk aldığınız hava yoluyla olsun bu maddelere maruz kalmamaya çalışmaktır. Her olası kimyasal maddeyle bütün teması ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Eğer çevrenizde çeşitli kimyasal maddeler olduğunu biliyorsanız, yemek yemeden önce ellerinizi iyice yıkayın. Sigara içmemek de bu konuda yardımcı olur.

Bu konuda güven verici olan bir gerçek; test edilen kimyasal maddelerin çoğunun büyümekte olan bebeğe zarar vermeden önce anne adayında hastalık oluşturduğu gerçeğidir. Sizin için sağlıklı olan bir çevre gelişmekte olan bebeğiniz için de sağlıklı olacaktır.

Bebeğin Babasının Sağlığı

Babanın sağlığı ve uyuşturucu veya alkol kullanımı gelişmekte olan bebeğin sağlığını etkileyebilir mi?

Son yıllarda, hamilelikte babanın katkısı konusuna daha çok dikkat edilmektedir. Artık biliyoruz ki bir baba 40 yaşın üstündeyse, bu teoriyi destekleyecek çok fazla kanıt olmasa da Down sendromu riski artabilir. Bir babanın uyuşturucu alışkanlığı bir hamileliğin sonucunu etkileyebilir. Kanıtlar yetersizdir ama bir etkisi olduğu açıktır. Neden riske giresiniz?

Paxil Kullanıyor musunuz?

Eğer antidepresan ilacı olan Paxil kullanıyorsanız, bu konuyu doktorunuzla görüşün. İncelemeler, üçüncü trimesterda ilacı kullanmanın, bebeğinizde solunum sıkıntısı, sanlık ve düşük kan şekeri dahil bazı potansiyel problemlere neden olabileceğini göstermiştir.

Bu sorunlar genellikle geçici olsa da neden riske giresiniz? Başka tedavi seçenekleri olabilir, doktorunuzla görüşün. Başka tedavi seçeneklerine hamileliğin başında başlamanız gerekir.