Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz yaklaşık 3.4 kg. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 37 ila 38 cm. Toplam uzunluğu 48 cm. Bebeğiniz rahminizi kaplıyor ve hareket edecek çok az yeri var.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin bozulmasıyla oluşan üründür. Bebeğiniz doğmadan önce, bilirubin kolayca plasenta yoluyla ceninden annenin kan dolaşımına geçer. Bu süreç boyunca, vücudunuz bebekten gelen bilirubini yok eder. Bebek doğup göbek kordonu kesilince, bebeğiniz kendi vücudunda üretilen bilirubini kendisi idare etmek zorundadır.

Yeni Doğan Bir Bebekte Sarılık

Doğumdan sonra, eğer bebeğiniz bilirubin ile ilgili poblemler yaşarsa, kanda yüksek derecede bilirubin oluşur. Bebeğiniz sarılık olabilir, cilt ve göz akı sarılaşır. Bilirubin düzeyleri tipik olarak bebeğin doğumundan sonra 3 ila 4 gün yükselir daha sonra azalır.

Pediatriniz ve hemşireler bebeğin rengini gözlemleyerek sanlık olup olmadığını kontrol ederler. Bebeğinize, hastanede veya pediatrinizin ofisinde bilirubin düzeyinin ölçülmesi için test uygulanabilir.

Sarılık olan bir bebek fototerapi yöntemiyle tedavi edilir, tedavi, bağımsız bir cihaz ya da fiber optik bir battaniye ile hastanede veya evde yapılabilir. Özel cihazdan gelen ışık cilde nüfuz eder ve bilirubini yok eder. Eğer yüksek düzeyde bilirubin varsa bebeğe kan nakli yapılması gerekebilir.

Yeni Doğan Bir Bebekte Kernikterus

Yenidoğan bir bebekte son derece yüksek düzeyde bilirubin doktorlann endişelenmesine neden olur, çünkü kernikterus olarak isimlendirilen ciddi bir durum oluşabilir. Kernikterus, prematüre bebeklerde, zamanında doğan bebeklere göre daha sık görülür. Bebek kernikterus olursa nörolojik problemleri olabilir, spastisite, kas koordinasyonunun olmaması ve zihinsel geriliğin değişik seviyeleri. Ancak, kernikterus nadiren görülür.

40 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri

Sizde Oluşan Değişimler

Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar 36 ila 40 cm. Göbek deliğinizden rahmin tepe noktasına kadar 16 ila 20 cm.

Bu zamana kadar, büyük bir olasılıkla ölçüleriniz konusunda hayrete düşmüşsünüzdür. Kendinizi olabileceğiniz kadar büyük hissedersiniz ve bebeğinizi dünyaya getirmeye hazırsınız. Bebeğiniz büyümeye ve hatta siz bebeğinizi doğurana kadar biraz daha kilo almaya devam eder.

Ama cesaretiniz kırılmasın, bebeğinizi yakında dünyaya getireceksiniz.

Hastaneye Gitmeyi Beklerken

Hastaneye gitmeyi bekliyorsanız ve ağrınız varsa evde yapabileceğiniz birkaç şey var. Aşağıdakiler size bu konuda yardımcı olabilir.

  • Her kasılmanın başlangıcında derin bir nefes alın. Yavaş yavaş nefes verin. Sancının sonunda tekrar derin nefes alın.
  • Ayağa kalkın ve hareket edin! Bu dikkatinizi başka yöne çekmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Eşinizden omuzlarınıza, boynunuza, sırtınıza ve ayaklarınıza masaj yapmasını isteyin. Bu, tansiyonu rahatlatmaya ve iyi hissetmeye yardımcı olur.
  • Sıcak ve/veya soğuk kompresler krampların ve çeşitli ağrıların azalmasına yardımcı olurlar. Ilık bir duş ya da banyo da çok iyi gelebilir.
  • Bir sancı başladığında zihninizde hoş resimler ve sakinleştirici görüntüler canlandırmaya çalışın.