5 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Bu ayın sonuna doğru, açıkça hamile gibi gözükeceksiniz. Kendinizi enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz ve cildiniz berrak olacaktır. Hayat boyunca herkesin yaşadığı saç kaybı hamile bir kadında yavaşlar ve ekstra hormonal aktivite saçlarınızı yağ açısından daha zengin yapar ve saçınız daha kalın, daha parlak olabilir.

Rahminiz, pelvisinizden dışarı doğm daha da yükselmiştir ve artık karnınızın biraz büyümesi giysilerinize elastik bir bel bandı takmanızı gerekli hale getirmiştir.

Hamileliğin en heyecan verici anlarından birisi bebeğinizin hareketini ilk kez hissettiğiniz zamandır. Bunun olmasını 17 ve 21. haftalar arsında bekleyebilirsiniz. Hareketler önce çırpınma şeklinde hissedilir -içinizde kelebekler ya da balıklar varmış gibi- ancak günler ve haftalar geçtikçe daha güçlü ve daha sık olmaya başlar. Çok kısa zamanda bu hareketleri yanlış anlamaya yer vermeyecek şekilde hissedeceksiniz. Bu duygulara ‘bebeğin rahimde hayat belirtisi göstermesi’ adı verilir. Ebeniz bu hareketlerin ilk farkına vardığınız tarihi not etmek isteyecektir.

Bebeğinizin Hareketlerini Hissetmek

Bebeğiniz 10. hafta gibi kaslarını güçlendirmeye yardım eden gerilme hareketlerini yaptığında hareket etmeye başlar. Bu hareketlerin sıklığı ve yoğunluğu sonraki birkaç haftada artar ve sağlıklı kollar ve bacaklarla kas dokusunun oluşması için şarttır.

Bu hareketleri karnınızın iç duvarı rahminizin dış duvarına yakın olduğunda, en erken dördüncü aydan önce hissetmezsiniz. Ancak bebeğin yüzü dışa dönük olduğunda tekme hissedersiniz: rahmin iç tarafını tekmelediğinde hissetmeyeceksinizdir. Daha sonraları, bebek büyüyüp rahim genişlediğinde hareketleri sıklıkla ve açıkça fark edeceksiniz.

Hamileliğiniz sonuna doğru yaklaşırken, bebeğiniz sadece aktif olarak tekme atmaya ve itmeye yeterli yer kalmadığı için daha az sıklıkta pozisyon değiştirecektir. Hareket hissetmek için en iyi zamanlardan biri yemeklerden sonraki birkaç saattir. Uzanın ve ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Eşinizi de aynını yapması için özendirin. Hareketleri sayın: 10 dakikada 10 hareket bebeğin sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Unutmayın ki bebeğiniz uykudayken hareketlerde doğal bir durgunluk meydana gelir. Ancak, yarım günden daha fazla bebeğinizin kımıldadığını hiç hissetmezseniz, biraz sıvı alın ve sol tarafınıza doğru yatın. Hala hiçbir şey hissetmiyorsanız, her şeyin iyi gittiğini garantilemek için doktorunuzdan bebeğin kalp atışlarını dinlemesini isteyin.

Güçlü tekmeler ve yumruklar nefesinizi kesse de bebeğinizin kuvvetli ve enerjik olduğunu düşünerek bundan zevk alın.

Bebeğiniz İçin

Bu haftalar boyunca bebeğinizin hareketleri daha enerjik, aktif ve daha karmaşık hale gelir.

Bu andan hamileliğinizin sonuna kadar, bebeğiniz rahminizdeki amniyotik sıvıyı yutup tekrar sidik torbası yoluyla dışarıya atar. Bu bebeğin henüz olgunlaşmamış yutma ve sindirim mekanizmalarını çalıştırma yoludur.

20. hafta civarından başlayarak, bebeğinizin cildi her tarafını kaplayan yağlı, kaygan bir madde üretir. Bu 37. veya 38. hafta gibi azalsa doğuma kadar bebeğinizin vücudunda kalır. Çok prematüre bebeklerde bu maddede daha fazla vardır.

Bebeğinizin Büyüklüğü

21. haftanın sonunda bebeğnizin boyu yaklaşık 28 cm. ve ağırlığı da 450 gr.’dır.

Kemikler ve Kaslar

Kas dokusu kuvvetlenerek büyümekte ve iskelet daha kemikli hale gelmektedir.

İşitme

Bu evredeki bebekler bir zamanlar düşünülenden daha net duyabiliyor görünmektedir. Bebeğiniz yüksek bir sese karşılık sıçrayabilir.

Cilt

Bebeğin cildi bir çeşit su geçirmez özelliği ile derinin dokusunu ve ısısını koruyan vernix maddesiyle kaplıdır.