6 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Bu, rahminizin çabucak büyüdüğü ve hızla kilo aldığınız bir zamandır. Ebeniz karnınızı bir bantla ölçebilir; bu yaklaşık olarak rahminizin ve içindeki bebeğin büyüklüğünü gösterir.

Olasılıkla sağlıklı ve zinde hissedeceksinizdir ve yüksek düzeyde hareket etme isteği duyacaksınızdır. Ancak unutmayın ki kalbiniz ve ciğerleriniz şimdi siz hamile kalmadan öncesine kıyasla %50 daha zorlukla çalışıyor. Kendinizi fazla yormamaya özen gösterin.

Bazı kadınlarda çok az miktarda meme uçlarından sızan ve adına ‘erken süt’ de denilen kolostrum üretmeye başladığınızı da fark edebilrisiniz.

Bu aşamada bebeğinizin kalp atışını duymanız oldukça kolaydır. Kendiniz için bir steteskop ödünç alın; eşiniz ise kulağını karnınıza dayayarak bebeğin kalp atışını duyabilmelidir.

24 – 25. haftalarda rahminiz göbeğinizin üzerine yükselir ve göbeğinizin çırpındığını, hatta basınç altında dışa doğru attığını fark edeceksinizdir.

Göğüsleriniz Nasıl Değişir?

Göğüsleriniz her biri daha küçük memeciklerde ayrılmış 15-20 loptan oluşan glandular dokudan meydana gelmiştir. Memecikler hücre kümecikleri içeren bezelerden (alveoli) oluşur. Her lop bir kanala boşalır. Kanallar memebaşının altında birleşir. Orada tekrar daralıp meme yüzeyindeki açıklıklardan çıkmadan önce süt depolarına doğru genişlerler.

Östrojen ve progesterondan etkilenerek hamileliğin ilk beş ve altıncı aylarında süt kanalları genişler ve yeni memecikler oluşur. Memecikler genişledikçe hücrelerde biriken protein ve yağ alveoliyi kaplar. Hamileliğin geç dönemlerinde ve bebeğiniz doğduktan sonraki ilk günler, göğüsleriniz protein, şeker ve antibiyotiklerden oluşan sarıya benzer renkli sulu bir madde olan kolostrumu bırakır.

Doğum sonrasına kadar süt üretmezsiniz, ancak hamilelikten itibaren yaklaşık altı ay içinde göğüsleriniz süt üretebilecek kapasiteye erişir. Bunun sonucunda bebekleri prematüre doğan anneler aynı ‘zamanında’ doğum yapan anneler gibi bebeklerini besleyecek sütü yaparlar.

Bebeğiniz İçin

Bebeğiniz büyümeye devam etmektedir ancak vücudundaki yağ az olduğundan hala çok zayıf görünmektedir. Bu haftalarda bebek daha büyük ve daha kuvvetli olacaktır.

Cilt hala kalın bir vernix tabakasıyla kaplıdır ve vernix üretimi bu haftalarda artmaya devam eder.

Eğer bebeğiniz bu andan itibaren herhangi bir zamanda doğarsa kurtulma şansı vardır. Akciğerler tek başına faaliyet gösterecek kadar olgunlaşmamıştır ancak bu kadar erken doğan bir çok bebek yeni doğan yoğun bakımına ihtiyaç duyar.

Bebeğinizin Büyüklüğü

25. haftada bebek yaklaşık 34 cm. uzunluğunda ve 600 gr ağırlığındadır.

Eller

Parmak uçlarında bir eşi daha olmayan parmak izleri oluşmaya başlar.

Ayaklar

Bebeğin ayak tabanlarında ve avuç içlerinde kırışıklıklar vardır.

Cilt

Bebeğin hiç vücut yağı yoktur, bu yüzden cildi neredeyse şeffaftır.