Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Gelişmekte olan bebeğinizin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu 2 ile 4 mm arasındadır. Baş bölgesinden poposuna, oturma pozisyonundaki yükseklik yani “oturma boyu” baş bölgesinden topuklara kadar olan uzunluktan daha sık kullanılır, çünkü bebeğin bacakları genellikle kıvrık durumdadır, bu da ölçümü zorlaştırır. Bazen, uygun cihazlarla, 6. haftadan itibaren kalp atışı ultrasonda görülebilir.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar?

Şimdiye kadar birkaç kilo almış olmalısınız. Eğer mide bulantısı yaşıyorsanız ve iyi beslenemiyorsanız, kilo vermiş de olabilirsiniz. 1 aylık hamilesiniz, bu süre bedeninizde oluşan bazı değişimleri fark etmek için yeterlidir.

Bu ilk hamileliğinizse, kamınız çok fazla değişmemiş olabilir. Veya giysilerinizin belinizi biraz sıktığını fark edebilirsiniz. Bacaklarınız veya diğer bölgelerinizden kilo alıyor olabilirsiniz, örneğin göğüslerinizden. Eğer pelvik muayene olduysanız, doktorunuz genellikle rahminizi hissedebilir ve büyüklüğündeki bazı değişimleri fark edebilir.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz şu anda embriyo dönemindedir (gebe kaldıktan sonra ve 10. hafta arası veya gebe kalma ve fetal gelişimin 8. haftası arası). Bu, bebeğinizde son derece önemli gelişmenin olduğu bir dönemdir! Bu dönem, embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en çok açık olduğu zamandadır. Sakatlıkların çoğu, bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

6 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
6 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 6 haftalık bebek kaç aylıktır?
1 ay, 1 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Mide Yanması

Mide yanması rahatsızlığı (pirozis), hamileliğin en yaygın şikâyetlerinden biridir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen, erken başlayabilir. Genellikle mideden yemek borusuna asit kaçması nedeniyle olur. Bu durum, hamilelikte iki nedenden ötürü daha sık görülür. Gıdalar sindirim sistemine doğru daha yavaş hareket eder, rahim büyüdükçe ve karna doğru yaklaştıkça mide sıkışır.

Kadınların çoğu için belirtiler şiddetli değildir. Az ve sık yemek yiyin, eğilmek veya düz uzanmak gibi pozisyonlardan sakının.

Mide yanmasının kesin oluşacağı bir durum; çok yemek ve daha sonra uzanmaktır! (Bu herkes için geçerlidir, sadece hamile kadınlar için değil.)

Bazı antiasitler önemli ölçüde rahatlama sağlar, alüminyum hidroksit, magnezyum trisilikat ve magnezyum hidroksit gibi. Doktorunuzun tavsiyesine veya paketin üzerinde hamilelikle ilgili uyarılara dikkat edin. Fazla miktarda antiasit almayın! Sodyum bikarbonattan sakının, çünkü fazla miktarda sodyum içerir, bu da su kaybetmenize neden olur.

Kabızlık

Tuvalet alışkanlıklarınız, büyük bir olasılıkla hamilelikte değişecek. Kadınların çoğunda kabızlık olur, genellikle bunu düzensiz dışkı çıkarma takip eder. Basur daha sık oluşur.

Hamilelikte kabızlık problemlerinden sakınmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Sıvı alımınızı arttırın. Egzersiz de yardımcı olur. Birçok doktor, hafif bir rahatlatıcı önerir, örneğin magnezya sütü veya erik suyu.

Bahsedilenler dışındaki müshilleri doktorunuzun onayı olmadan kullanmayın. Eğer kabızlık süregelen bir problemse, bir muayenede tedavi konusunu ele alın. Kabız olduysanız, dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın. Bu basura neden olabilir.