7 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Olasılıkla çoğu zaman kendinizi enerjik ve sağlıklı hissede-ceksinizdir. Yüz çevrenizde, ellerinizde ve bileklerinizde şişkinlik hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda bunu doktorunuza veya ebenize söyleyin; büyük olasılıkla ödem (su toplama) oluşuyordur. Ciddi şişkinlikler, yüksek tansiyon ve idrarda protein görülmesi birlikte ortaya çıkarsa preeklampsi belirtisi olabileceğinden, doktorunuz sizi izlemek isteyecektir.

Göğüsleriniz, eğer daha önce olmadıysa, biraz kolostrum (koyu, sarımtırak bir sıvı) sızdırabilir. Bazı uzmanlar meme başlarını baş parmak ve işaret parmağının arasında yuvarlayarak göğüsleri emzirmeye hazırlamayı tavsiye edebilirler, ancak bunu denemeden önce 36. Haftaya kadar bekleyin.

Bu sıralarda, bebeğinizin risk altında olabileceğine dair herhangi bir olasılık varsa, Rhesus (Rh) değerinizi kontrol etmek üzere bir başka kan testi daha yaptırabilirsiniz. Kansızlık için de kontrol edilebilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe diyaframınızda olduğu kadar, idrar kesenizde de basınç hissedebilirsiniz. Karın deriniz gerilmiş ve ince hissedilecektir.

Ya Bebeğim Prematüre Doğarsa?

Erken doğuma kıyasla çok daha fazla bebek geç doğar, ancak bir çok kadın bebeklerinin prematüre -hamileliğin 37. haftasından önce -doğacağından endişe ederler. Bazı vakalarda, prematüre doğumun sebebi bilinmemektedir, ancak bu duruma katkıda bulunan bir çok faktör bulunmaktadır. Sigara içmek, alkol bağımlılığı ve uyuşturucu / ilaç kullanımı kadar iyi beslenmemek ve yetersiz kilo alımı da prematüre doğuma yol açabilir. Diğer daha az engellenebilir faktörler ise: sağlığınızı (yüksek tansiyon, diyabet ve kalp problemleri riski arttırır), sentetik östrojen ilaçları (DES), bebekle ilgili herhangi bir patoloji (tedavinin uygulanabileceği bir durum), çoğul gebelik ya da prematüre doğum hikayesi olmak olarak sıralanabilir.

Son yıllarda, prematüre bebeklerde uzun dönemli sekeller olmadan kurtulma şansı dramatik olarak artmıştır. Kurtulma oranlarının etkilendiği faktörler: normal doğum zamanına ne kadar yaklaştığınız, bebeğin büyüklüğü, bebekte herhangi bir doğum sekeli yada özür olup olmadığı ve uzman bakımının uygunluğudur.

23 haftadan önce doğan bebekler ender olarak bir iki saatten daha fazla yaşar. 24. haftada yarıdan biraz daha azı kurtulur. Ondan sonra istatistikler dramatik olarak artmaktadır.

25 haftalık doğan bir bebeğin %50’den biraz daha fazla bir yaşama şansı vardır. 26. haftada bu %75’tir ve 28. Haftada bebeklerin %85’i kurtulmaktadır. Hamileliğinizin 35. haftaya ulaştığı sırada bebeğinizin iyi olması neredeyse kesindir.

Bebeğiniz İçin

Bu haftalarda bebeğiniz derisinin altında yağ biriktirmeye başlar. Bu yağ ona doğumdan sonraki ilk birkaç gün enerji vererek vücut sıcaklığını ayarlamasına yardım eder. Ancak doğmaya hazır bir bebeğin büyüklüğüne kıyasla hala çok küçük ve zayıf görünmektedir.

Akciğerleri olgunlaşmaya başlamıştır ancak, şimdi doğarsa ve rahim içi steroidle-rinden faydalanamamışsa respiratör yardımı olmaksızın nefes alabilmesi için daha bir çok hafta var demektir.

Bebeğinizin Büyüklüğü

Bebek yaklaşık 40 cm. uzunlukta ve 1.3 – 1.8 kg. ağırlığındadır.

Baş

Bebeğin başı vücudun kalan kısmına kıyasla daha orantılı görünmeye başlar ve yüzü özellikle de yanakları biraz dolmuştur.

Cilt

Bebeğin derisi dış yüzeylerin altındaki yağlardan dolayı daha az şeffaf ve kağıtsıdır.

Kollar ve Bacaklar

Derinin altındaki yağ bebeğin uyluklarını ve kollarını daha dolgun hale getirir. Rahmin içinde hala serbest hareket edebilir ancak alan giderek daha fazla daralmaktadır.

Cinsel Organlar

Erkeklerde testisler 29. hafta gibi scrotuma iner.