Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Bebeğiniz, bu hafta inanılmaz bir büyüme çabasına girer! 7. haftanın başında büyümekte olan bebeğinizin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu 4 ila 5mm’dir. Bu haftanın sonuna kadar, bebeğiniz iki katından daha fazla büyüyecektir (1.1 ila 1.3 cm).

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bacak tomurcukları kısa yüzgeçler gibi belirmeye başlar. Kol tomurcukları büyümüştür; el bölümü ve kol-omuz bölümü olarak ayrılmıştır. El ve ayaklarda, daha sonra el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklanmalar vardır.

Kalp vücuttan dışarıya doğru çıkıntı yapar. Bu döneme kadar, sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır. Akciğerlerde ilk bronş oluştu; bronşlar akciğerlerdeki hava geçitleridir. Beyni oluşturan beyin yan küreleri de gelişiyor. Gözler ve burun delikleri oluşmakta.

Bağırsaklar gelişiyor ve apandis hazır. Ayrıca insulin hormonunu üreten pankreas da oluştu. Bağırsakların bir kısmı göbek kordonuna doğru gider. Bebeğinizin gelişim sürecinde daha sonra karına geri dönecektir.

7 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
7 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 7 haftalık bebek kaç aylıktır?
1 ay, 2 haftalık hamilesiniz.

Sizde Oluşan Değişimler

Değişimler yavaş yavaş oluşuyor. Hâlâ hamile olduğunuz belli olmuyor ve insanlar siz söylemeden hamile olduğunuzu fark etmiyorlar. Vücudunuzun her yeri kilo alıyor olabilir ancak şimdiye kadar yalnız birkaç kilo almanız gerekirdi.

Kilo almadıysanız veya birkaç kilo verdiyseniz bu normaldir. Gelecek haftalarda bu durum diğer yönde ilerleyecektir. Hâlâ sabah bulantısı ve hamileliğin diğer erken belirtilerini yaşıyor olabilirsiniz.

Davranışlarınız Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Reçetesiz Satılan İlaçlar Kullanmak

Birçok kişi reçetesiz satılan ilaçları ilaç olarak görmez ve hamile olsun ya da olmasın kendi isteğiyle bunları alır. Bazı araştırmacılar, reçetesiz ilaç kullanımının aslında hamilelik döneminde arttığını düşünmektedir.

Reçetesiz satılan ilaçlar hamilelik sırasında sakıncalı olabilir. Onları herhangi bir başka ilaç gibi dikkatli kullanın! Birçok reçetesiz satılan preparat, ilaç kombinasyonlarından oluşur. Örneğin, ağrı kesiciler, aspirin, kafein ve fenasehin içerebilir. Öksürük şurupları veya uyku ilaçları % 25 alkol içerebilirler. Bunun şarap ve bira içmekten farkı yoktur.

7. Hafta İçin Tavsiye

Doktorunuza danışmadan, reçetesiz satılan ilaçları 48 saatten uzun süre kullanmayın. Eğer probleminiz çözülmezse, doktorunuz sizin için başka bir tedavi planı yapabilir.

Hamilelikte dikkat edilmesi gereken birkaç reçetesiz satılan ilaç vardır; ibuprofen naproksen, ketoprofen, famotidin simetidin, hydorokortizon ve iyot içeren herhangi bir ilaç. Çünkü, hamilelikte bu ilaçların kullanımıyla ilgili deneyim sınırlıdır, en iyisi bunlardan sakınmaktır. Bu ilaçları yalnızca doktorunuzun gözetimi altında alın.

Hamilelikte kullanım hakkındaki paket etiketlerini ve paket eklerini okuyun -hemen hemen bütün ilaçlarda bu bilgiler bulunur. Bazı antiasitler sodyum bikarbonat içerir, bu da sodyum aliminizi arttırır (su tutma problemleriniz varsa bu önemli olabilir). Ayrıca antiasitler kabızlığa ve gazın artmasına neden olurlar. Bazı antiasitler alüminyum içerir, bu da kabızlığa neden olur ve diğer minerallerin (fosfat) metabolizmasını etkiler. Bazıları ise magnezyum içerir; bu ilaçların aşırı kullanımı magnezyum zehirlenmesine yol açabilir.

Parasetamal Kullanmak

Doktorların çoğu ve araştırmacılar hamilelikte parasetamal kullanımının uygun olduğuna inanır. İlaç 200’den fazla üründe bulunduğu için ondan sakınmak çok zordur! Bununla birlikte, yapılan son araştırmalar, çok fazla ilaçta bulunduğu için bu ilacın aşırı düzeyde aliminin çok kolay olduğunu göstermiştir. Tek bir problemi tedavi etmek için aldığınız çeşitli ürünlerin parasetarmal içerdiğini bilmeyebilirsiniz. Bir durumu veya hastalığı tedavi etmek için çok ürün almak tehlikeli olabilir. Belirtilerini iyileştirmek için birden fazla ürün almayı düşünüyorsanız her zaman etiketleri okuyun. Örneğin, bir nezle veya grip belirtilerini tedavi etmek için yalnız bir ilaç alın ve her zaman doğru dozda alın.

Eğer belirtileri veya rahatsızlığınızın olması gerektiğinden daha ciddi durumda olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu arayın. Onun tavsiyesine uyun. Ayrıca, kendinize dikkat edin. Egzersiz yapın, doğru beslenin ve hamileliğiniz konusunda olumlu bir zihinsel tutumda olun.