8 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Bu ayın içinde işi bırakmayı düşünebilirsiniz, ancak kendinizi iyi hissediyorsanız, aktifseniz ve işiniz fiziksel olarak çok yorucu ya da stresli değilse, ayrılmak için sağlıkla ilgili hiçbir sebep yoktur. Diğer yandan, bebeğinizin doğumuna hazırlık yapmak üzere evde serbest kalacağınız bir zaman isteyebilirsiniz. Çalışmaya devam etmek isterseniz önce ebenizle konuşun.

Şu andan itibaren, doğum öncesi kontrolleriniz daha sık olacaktır. Doktor herhangi bir problemden şüphelenirse bu ay içerisinde ultrason taramasına da tabi tutulabilirsiniz. Rahimde aşağıda olan plasenta ya da doğum kanalının ağzını kapatan plasenta, plasenta praeavia adıyla bilinir. Böyle bir durumda, -yani plasenta bebeğin dışarı çıkış yolunu kapatıyorsa- doktorunuz dokuzuncu ayda sezaryenle doğum yapıp yapmayacağınıza karar verecektir.

Rahminizin tepesi göğüs kafesinize doğru iyice yükselmiştir, ve göbek deliğiniz dışarı çıkmış olabilir.

Bebeğiniz İçin

Bu aşamadan itibaren bebeğinizin rahim içindeki pozisyonu gittikçe artan bir belirginliğe sahip olur. Bu ayın başlangıcına dek, bebekler rahimde herhangi bir pozisyonda yatmaya eğilimlidirler. Çok hareket ederler ancak “dinlenme zamanı” çoğu ayaklarını ya da poposunu vajinaya doğru yönlendirir.

Sekizinci ayın sonuna doğru, çoğu bebek – yüzde 95- dönmüş ve doğum için daha iyi bir pozisyonda olmuştur. Bu baş aşağı pozisyon vertex ya da cephalic adıyla bilinir. Ancak bebeğiniz bu aşamada hala ayakları ve poposu vajinaya doğru duaıyorsa endişelenecek bir şey yoktur, dönmek için hala zamanı vardır. Dışsal cephalic versiyon adıyla bilinen bir işlemle bazı doktorlar bebeği ultrasonun rehberliğinde manuel çevirmeye çalışabilirler.

Bebeğinizin Büyüklüğü

Bebek yaklaşık 43 cm. uzunluğunda ve 2.1 -2.6 kg. ağırlığındadır. Fazla kilo, boydaki uzamadan çok, karşılaştırmalı olarak hafif de olsa fazladan yağdan kaynaklanır.

Baş

Tüm bebeklerde, bebeklik ve okul öncesi çocukluk yıllarında rengi ve yapısı değişecekse de biraz saç normaldir, ve bir çoğunun bir sürü saçı vardır. Bebeğin yüzündeki ve vücudundaki lanugo kaybolmaya başlamıştır ancak vernix kalır.

Gözler

Bebeğin gözleri açık tenli bebeklerde neredeyse her zaman mavi ve daha koyu derili bebeklerde de kahverengi olacaktır. Gözlerin rengi doğumdan sonraki aylarda değişebilir.

Cilt

Fazladan yağ bebeği şişman ve daha yuvarlak yapar, ve cildi daha az kırışık hale gelir.

Eller ve Ayaklar

El ve ayak tırnakları tamamıyla büyümüştür. Bu ayın sonundaki hareketler güçlü tekmeler olarak hissedilir.