Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Hamileliğinizin 8. haftasında bebeğinizin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 1.4 ila 2 cm’dir. Bu yaklaşık bir barbunya tanesi kadardır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz, bu ilk haftalarda hızla büyümeye ve değişmeye devam ediyor.

Gözkapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar. Burnun ucu da hazır durumdadır. Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor. Kalbin içinde, aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir. Boğazdan akciğerlere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı, aynı bir ağacın dalları gibi. Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.

Dirsekler oluştu, kollar ve bacaklar uzadı. Kollar daha da uzar. Dirseklerden bükülmüştür ve hafifçe kalbin üzerine doğru kıvrılmıştır. Parmakları oluşturan dijital tabakalar girintili çıkıntılıdır. Ayak parmakları artık oluşmuştur.

8 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
8 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 8 haftalık bebek kaç aylıktır?
1 ay, 3 haftalık hamilesiniz.

Sizdeki Değişimler

Rahminiz gittikçe büyüyor, ama hâlâ fark edilecek kadar büyük değil, özellikle de bu ilk hamileliğinizse. Belinizde ve giysilerinizin ölçüsünde çok az bir değişim fark edeceksiniz. Doktorunuz, eğer pelvik muayene yaparsa rahminizin genişlediğini görecektir.

Hamilelikten önce rahminiz yumruğunuz büyüklüğündeydi. 6 haftalık büyümeden sonra artık bir greyfurt büyüklüğünde. Hamileliğiniz ilerledikçe ve rahminiz büyüdükçe, karnınızın altında ve yanlarınızda kramplar ve hatta ağrı hissedebilirsiniz.

Rahim, hamilelik boyunca esner ve kasılır. Bunu hissetmezseniz üzülmeyin. Bununla birlikte, ağrıları kanama takip ederse doktorunuzu arayın.

Siyatik-Sinir Ağrısı

Birçok kadın, hamilelik ilerledikçe, bazen dayanılmaz ağrı (kalçalarında ve sırt kısmının altında veya dizlerinin yanlarında) duyarlar. Bu, siyatik – sinir ağrısı olarak adlandırılır. Siyatik sinir, pelvisten rahmin arkasından dizlere kadar uzanır.

Ağrının, büyüyen, genişleyen rahmin sinire yaptığı baskıdan kaynaklandığını düşünüyoruz.

Ağrıyı gidermek için en iyi yol, ağrıyan tarafın tersine yatmaktır. Bu, sinir üzerindeki basıncın azalmasını sağlar.