9 Aylık Gebelik (Hamilelik)

Sizin İçin

Eğer bu aşamada çalışmayı bıraktıysanız, bu haftalar yavaş geçiyor görünür; bebek ve doğumu düşünecek daha fazla zamanınız olur. Ancak olaylar olmaktadır. 36. veya 37. haftada bebeğinizin başı doğum kanalına girebilir, bu da diyaframınızdaki basıncı azlatır. İkinci ve daha sonraki bebeklerde bu daha geç olur çünkü bir kadın bebek sahibi olduktan sonra pelvis kemikleri az da olsa farklı şekilde yerleşir. Bebeğinizin başı doğum kanalına yerleşmezse endişelenmeyin: ilk hamileliklerin yaklaşık %10’unda doğum, başlayana kadar bu gerçekleşmez.

Nadiren, pelvis bebeğin başının geçemeyeceği kadar dar olduğunda da düzgün yerleşme olmaz. Bu, genellikle doğum başlamadan önce tespit edilir ve bebeğin başı ile annenin pelvisi arasında uygunsuzluk teşhisi konulur.

Kesin vakalarda sezaryen olmanız tavsiye edilir. Ancak çoğu vakada, doktorunuz bekleyip görmenizi tavsiye edecektir. Sancıların başlayıp normal doğum olup olamayacağını görmek isteyecektir.

Bebeğiniz İçin

Bebeğin başı pelvis içinde doğuma hazırlık olarak aşağı doğru durmaktadır. Hamileliğin son birkaç haftasında, kilo almayı son kez hızlandırarak, bebeğiniz haftada yaklaşık 200 gr. ağırlık kazanır. Ayrıca boyu da 10 cm. kadar uzar.

Bebeğinizin daha az hareket etmesi normaldir, ancak bir çok saat üsttiste bebeğinizin hareketlerinin kesildiğini hissederseniz ebenize söyleyin. Bebeğiniz son derece doğal olarak uyku ve uyanıklık zamanlarına sahiptir ve sessiz bir zaman dilimi uzun bir uykudan daha fazla bir anlama gelmeyebilir. Ancak endişeliyseniz, doktorunuz emin olmak için bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilir.

Bebeğinizin Büyüklüğü

Doğuma hazır olduğunda ortalama bebek 53 cm uzunluğunda ve 3.2 kg. ağırlığındadır.

Gözler

Bu zamandan sonra bebeğin görüşü hızla gelişir ve ışıkla karanlığı ayırt edebilir.

Kollar ve Bacaklar

Artık rahimde daha az yer vardır ve bu bebeğin hareketlerini kısıtlar, ayrıca kollardan yada bacaklardan gelecek açıkça hissedilen dürtmeler de öncesine göre azalır.

Ağız

Yaklaşık 36. haftadan itibaren, bebek emme ve yutkunmasını koordine edebilir, ve güçlü bir emme içgüdüsü vardır.

Akciğerler

İçinde hiç hava olmamasına rağmen bebeğin akciğerleri olgunlaşmaktadır ve hafif nefes alıp verme hareketleri yapar. Sonuç olarak amniyotik sıvı zaman zaman hava yollarına geçer ve sizin ritmik, hafif hareketler olarak hissedeceğiniz biçimde aralıklı bir şekilde hıçkırabilir.

Cilt

Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo miktarı bu haftalarda azalır; zamanında ya da daha sonra doğan bebekte her ikisinden de az miktarda bulunur.