Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

Embriyonun baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu 2.2 ila 3 cm’dir. Bu yaklaşık orta boy bir zeytin kadardır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğinizin kolları ve bacakları uzamaktadır. Eller bileklerden kıvrılmış ve kalp bölgesinin üzerinde durmaktadır. Parmaklar daha uzundur ve parmak uçları hafif genişlemektedir. Ayaklar vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır ve gövdenin önüne gelecek kadar uzun olabilir.

Baş daha diktir ve boyun daha çok gelişmiştir. Gözkapakları gözleri hemen hemen örter. Şimdiye kadar, gözler açıktı. Dış kulak kepçeleri belirgindir ve iyice şekillenmiştir. Bebeğiniz artık vücudunu ve uzuvlarını hareket ettirebilmektedir. Bu hareket ultrason incelemesinde görülebilir.

Bebek, hâlâ çok küçük olmasına rağmen, daha fazla insan görünümündedir. Büyük olasılıkla, bir erkeği dişiden ayırmak henüz mümkün değildir. Erkek ve dişinin dış organları (dış üreme organları) birbirine çok benzer ve daha birkaç hafta birbirinden ayırt edilemez.

9 Haftalık Gebelikte Bebeğinizin Gelişimi ve Görüntüleri
9 haftalık gebelik kaç aylık olur – Anne karnında 9 haftalık bebek kaç aylıktır?
2 aylık hamilesiniz.

Sizdeki Değişimler

Bebeğin içeride büyümesi ile rahminiz genişliyor. Şimdiye kadar beliniz kalınlaşmaya başladığını görüyorsunuzdur. Pelvik muayene, rahminizin bir greyfurttan biraz daha büyük olduğunu belirleyecektir.

Kilo Değişimi

Kadınların çoğu hamilelik döneminde kilolarıyla ilgilenirler. Ne kadar garip görünse de, kilo alımı gelişen bebeğinizin sağlığını izlemek için önemli bir yoldur. Az kilo alıyor olsanız bile, vücudunuz genişlemektedir.

Artan Kan Hacmi

Kan sisteminiz, hamilelik döneminde çarpıcı bir biçimde değişir. Kan hacminiz çok artar, hamile olmadan önceki miktardan % 50 daha fazladır. Bunun yanında, bu miktar kadından kadına değişir.

Artan kan hacmi önemlidir, büyüyen rahminizin ihtiyaçlarını karşılamak için artmaktadır. Bu artış, embriyodaki kanı içermez, onun dolaşımı ayrıdır (fetal kan sizin kanınızla karışmaz). Sisteminizdeki daha fazla kan, uzandığınızda veya ayaktayken sizi ve bebeğinizi zararlı etkilerden korur. Ayrıca kan artışı, doğumda kan kaybı olduğu için koruyucu olarak görev yapar.

Kan hacmi ilk trimester döneminde artmaya başlar. En fazla artış, ikinci trimester döneminde olur. Üçüncü trimester döneminde daha yavaş bir oranda artmaya devam eder.

Kan, sıvı (plazma) ve hücrelerden oluşur (kırmızı kan hücreleri ve beyaz kan hücreleri). Plazma ve hücreler, vücut fonksiyonlarında önemli bir yere sahiptir.

Sıvı ve hücreler, farklı derecede çoğalırlar. Genellikle, ilk önce plazma hacminde artış olur ve bunu kırmızı kan hücrelerindeki artış takip eder. Kırmızı kan hücrelerindeki artış, vücudunuzun demir ihtiyacını arttırır.

Hem kırmızı kan hücreleri hem de plazma hamilelikte artar; plazma daha fazla artar. Plazmadaki artış kansızlığa (anemi) neden olabilir. Aneminiz varsa, özelliklede hamilelik döneminde, kendinizi kolayca yorgun, halsiz hissedebilirsiniz veya genel olarak hasta hissedebilirsiniz.