Abur Cubur Alışkanlığım Var, Ne Yapmalıyım?

Bazı insanlar mısır cipsi, donut, tatlı, bisküvi, hamur işleri, şekerli içecekler, çikolata, dondurma ve diğer abur cubur yiyeceklere karşı dayanamadıklarından şikâyet ederler. Bu yiyeceklerin kendilerini iyi hissettirdiğini söylerler.

Burada esas problem bu gıdaların besleyici olarak boş, bağımlılık yapıcı olması, size ilave “kötü” kalori vermesi ve uzun vadede vücudunuzu toksinlerle zehirleyecek olmasıdır. Hamilelikte bu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine taze ve kuru meyveler, fındık, tam tahıllı hamur işleri, müsli gofretler, yoğurt, peynir ve ekmek çubukları tüketilmelidir. Gazlı, tatlı içecekler yerine su ve taze meyve suları içilmelidir.

Abur cubur yeme alışkanlığını bırakmak ilk başta zor olabilir ama canınızın çekmesi durumlarını geçiştirmek ve hatta zevkli hale getirmenin bazı yolları vardır:

– Tüm öğün ve atıştırmalıklarınızı önceden hazırlayın. Her gün, kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve öğün aralarında atıştırmalık olarak ne yiyeceğinizi planlamak için zaman ayırın. En yakındaki fast food restoranından bir şey almak yerine sağlıklı tercihler yapın.

– Evde abur cubur bulundurmayın. Alışverişe gittiğinizde bol miktarda kuru meyve, sebze, fındık ve diğer doğal atıştırmalık yiyeceklerden alın. Tatlı, bisküvi, çikolata, mısır cipsi ve diğer abur cubur ürünlerden kesinlikle almayın.

Not: Hamilelikte az ve orta porsiyonlarda tüketilen çikolatanın faydalı olabileceği kanıtlanmıştır. Yeni araştırmalara göre hamilelikte çikolata tüketiminin bebeğin duygusal gelişimini olumlu etkilediği gösterilmiştir.

– Sağlıksız yiyecekleri sağlıklı yiyeceklerle değiştirin. Dondurma yerine bîr bardak, taze meyvelerle hazırlanmış buzlu meyve suyu, bisküvi yerine müsli gofret, şeker yerine kuru meyve tüketin.

– Yemek yerken bebeğinizi düşünün. Midenize gönderdiğiniz her gıda bebeğinize ulaşır. Yemek yerken bebeklerini düşünmek, birçok kadının sağlıksız yiyecekler yemelerini önler. Hiçbir anne bilerek ve isteyerek bebeğini henüz doğmadan abur cuburla beslemek istemez! Bebeğinizin daha çok aklınıza gelmesi için etrafınıza güzel bebek resimleri koyabilirsiniz; cüzdanınıza, masanıza, el çantanıza bu resimleri koyabilirsiniz. Bu resimler size iki kişilik beslendiğinizi hatırlatacaktır.

– Sınırlarınızı belirleyin. Hamilelikte arada sırada az miktarda abur cubur yemekte, eğer kendinizi kontrol edebiliyorsanız, sorun yoktur. Eğer tek bir donut, birkaç bisküvi veya şeker yemek size büyük keyif veriyorsa haftada bir ya da iki kez bunları yiyin ancak sınırlarınızı unutmayın.