Acil Doğum

İlk çocuklar bazen hastaneye yetişemeyeceğiniz kadar çabuk gelirler. Bu; annenin ve bebeğin vücutlarının birlikte mükemmel çalışmasından kaynaklanır.

Eğer hastaneye yetişmek için zamanınız yoksa o anda yanınızda kim varsa ona güvenmek zorundasınız veya (daha az tercihle) yalnız başınıza doğururusunuz. Muhtemel olmayan acil bir doğumda siz ve eşiniz ne yapacağınızı bilmelisiniz. Bir yardımcının ne yapabileceğini ve ne yapması gerektiğini öğrenmesiyle, size nasıl yardımcı olunacağı konusunda birine talimat vermeye hazır olacaksınızdır.

Unutmayın ki sancılar bunun gibi çok çabuk ve efektif geliştiğinde muhtemelen sağlıklı bir bebeğin mutlu doğumuyla sona erecektir. Bu, sizin vücudunuzun ve bebeğinizin mümkün olduğunca iyi çalıştığının bir işaretidir. Kendinize güvenin ve gevşemeye çalışın.

Eşler veya Yardımcılar: Ne Yapabilirsiniz?

Duygusal destek vererek, anneyi mümkün olduğunca rahat ettirerek doğumun pürüzsüz olmasına yardımcı olacak temel pratik işleri yaparak yardımcı olabilirsiniz. Her şeyi idare edebileceğinizden emin olsanız da ve geç ulaşacağını düşünseniz de bir ambulans çağırın. Uzmanlar her şeyin yolunda olduğunu kontrol edecektir ve herhangi bir şeyin yolunda gitmemesi durumunda doktorun orada olması farklı ve güvenli bir ortam yaratacaktır.

Ellerinizi yıkayın ve parmak uçlarınızı fırçalayın, sonra annenin apış arasını ve anüsü temiz bezlerle ve kaynamış, soğumuş suyla yıkayın. (Su, sığ ve çok soğuk bir kapta daha hızlı soğur). Annenin oturduğu, uzandığı ya da diz çöktüğü yeri kaplamak için temiz bir bez veya havlu kullanın. Eğer zamanınız varsa, onun yatak, masa, sandalye gibi yüksek bir yerin üstüne yerleşmesine yardım edin. Eğer yerde rahatsa orada bırakın. Ayaklan yüksekte veya dirsekleriyle yere diz üstü çökmüş ve kafası ellerinin üstünde düz yatış işleri yavaşlatabilir. Nefes alma annenin çabalama ihtiyacını azaltabilir.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hazırlıklı olun. Evinizdeki her telefonun yanında ve çantanızda acil telefon numaraları bulunsun.

Sakin olun: Bedeniniz ne yaptığını bilir.

Biraz su ısıtın: Bir miktar kaynamış, soğumuş su doğumun öncesinde ve sonrasında annenin apış arasını ve bebeği yıkamak için gereklidir.

Panik olmayın: Bu sizin planladığınız gibi bir doğum olmadığı için tedirgin olmanız doğaldır ama gevşeme tekniklerini hatırlayın, yavaşça ve düzenli olarak nefes alın.

Kordonu kesmeyin: Doktor veya ambulans gelene kadar öyle bırakın eğer kordon, bebeğin annenin göğsüne gelmesini engelleyecek kadar kısa ise, bebeği annenin karnı üstüne yatırın.

Kordonu çekmeyin: Bu plasentayı zamansız yerinde ayıracaktır. Bebeğin solunumu yeterli düzeyde başlamadan oksijen kaynağını kesecektir.

Bebeğin başının tepe kısmını göreceksiniz. Bu olduğunda anneye nefes alıp vermesini söyleyin. Kafa yavaş yavaş ileriki birkaç kasılmayla belirebilir. Onu ellerinizle nazikçe çekin böylece baş doğrudan dışarı fırlamaz ama başın dışarı çıkmasına yardımcı olmak için çekmeye çalışmayın. Baş dışarı çıktığında göbek bağınız siyah bir ip gibi görünür, bunun bebeğin boynuna sarılmadığını kontrol edin. Eğer sarılmışsa, nazikçe kafasını kurtarın. Parmak uçlarınızla,bebeğin burnundan ve ağzından sümük veya sıvıyı temizleyin (burundan dışa doğru, ağızdan aşağı doğru). Diğer birkaç kasılma bebeğin önce bir sonra diğer omzunu dışarı getirecektir. Ondan sonra bebek çok kolay bir biçimde dışarı doğru kayacaktır. Dikkatli olun: bebek kaygan olacaktır.

Bebeğin vücudundaki verniksi silmeyin (bu onu ılık tutmayı sağlayacaktır) ve bebeği sıcak bir şeye sarın (radyatör üstünde ısıtılmış bir havlu idealdir). Başından itibaren sıcaklığını kaybedecektir bu yüzden başının kapandığından emin olun. Daha sonra, onu annesine verin. Eğer kordon göğse ulaşamayacağı kadar uzun değilse, onu midesinin üstüne koyun.

Kordonu kesmeyin veya çekmeyin. Plasenta ilaç olmadan 20 dakika kadar çıkmaz ama onu yakalamak için bir kap veya gazete koyun. Eğer ambulans gelmeden dışarı çıkarsa onu saklayın, böylece sağlık personeli plasentanın tamamının çıkıp çıkmadığını kontrol edebilir.

Eğer Yalnızsanız

Evde, telefona ulaşmaya çalışın ve 112’yi çevirin. Eğer ulaşamazsanız, bir cam kırarak yere veya duvara vurarak, eğer yakın komşularınız varsa dikkat çekmeye çalışın. Rahat, temiz ve ılık bir yere girin (eğer sıcak bir oda yoksa, yardım geldiğinde çabucak ısıtılabilecek bir odaya gidin).

Rahat bir pozisyon bulun. Ayaklarınızı ve kıyafetlerinizi rahatlayacağınız şekilde gevşetin. Bebeğin başını gördüğünüzde veya hissettiğinizde, nefes alıp verin böylece baş daha yavaş çıkacaktır.

Bazen, göbek bağı bebek dışarı çıktığında onun boynunun etrafındadır.Parmaklarınızı boyaan ve bağ arasına koyun ve bağı kafaya doğru çekin. Bebeğin yüzünde zar görebilirsiniz. Bunu temizleyin böylece nefes alabilsin. Dışarı çıkarken, onu yakalamak için kollarınız kullanın. Üşütmeyin. Bebeğinizi sarın, sonra ikinizi birden yorgana veya battaniyeye sarın. Bağı kesmeyin.

Eğer dışarıda yalnızsanız insanların olduğu bir yere gidin (bir mağaza gibi); eğer araba kullanıyorsanız, bir motorsikletli durdurun ve yardım getirmesini isteyin.