Altıncı Aydan Sonraki Duygusal Etki

Hamile olduğunuzu öğrenmenin verdiği mutluluk azalır ve doğumun kendisi yaklaşırken siz ve eşiniz karışık, duygular yaşayabilirsiniz.

Hamilelik bir paylaşma ve eşinize kendinizi yakın hissetme zamanıdır. Birbirinize olan aşkınızla başlayan, hayatın en büyük maceralarından birine birlikte atılıyorsunuz. Hamileliğiniz planlı da olsa, sürpriz de olsa, çok çabuk gerçekleşse yada yıllarca hevesle beklemiş dahi olsanız, doğal olarak bazı endişelere ve gelecekle ilgili bir takım kaygılara sahip olabilirsiniz. Doğumdan sonraki ilk birkaç gündeki anne babalığınızı hayal edebilirsiniz ancak bunların ötesine bakmak her zaman zordur. Biliyorsunuz bir karakter testine tabisiniz. Anne baba olmanın gerektirdiklerini karşılayabilecek misiniz?

Kendi çocukluğunuzla ilgili duygularınız şimdi yüzeye çıkmış olabilir. Eğer sevgi ve saygı duyduğunuz anne babanız varsa, izlemek için zor bir rolünüz olacaktır. Geçmişiniz daha az mutluysa, size yol gösterecek olan rol modellerinin eksikliğinden dolayı kaygılanabilirsiniz. Anne babanız artık yaşamıyorsa, onları şiddetle özlediğinizi fark edebilirsiniz.

Bir çok doğum öncesi kurs bu sıralarda başlar. Bu kurslar, duygularınızı açığa vuracak forumlar sağlar ve daha geniş bir dinleyici kitlesiyle aklınızdakileri paylaşma şansı verir. Endişeleriniz belki cevap bulur: örneğin, doğumda neler olduğunu öğrenir, birbirinize destek olma yollarını keşfedersiniz.

Kaygılarınız

Ana kaygınız olasılıkla bebeğinizdir. Çoğu yeni annenin sorduğu ilk soru (bebeklerinin sağlığı konusunda doğum öncesi test yaptırmış olsalar da) ‘kız mı erkek mi’ değil, ‘sağlığı nasıl?’ dır. Her şey yolunda değilse o zaman ne yapacağınızı merak etmeye başlayabilirsiniz.

Çocukların özel gereksinimlerini göz önüne almakta fayda vardır. Altı çocuktan biri özel bakıma gereksinim duymaktadır. Bun ların büyük bir çoğunluğu, basit fiziksel problemler, sıklıkla geçici, öğrenme güçlükleridir. Bu istatistik, çocuğunuzun ihtiyaçlarını n etkisini azaltmaz ancak başka bir çok anne babanın da benzer zorluklarla yüz yüze kaldığını an lamanıza yardım eder. Ciddi, yaşamsal bozukluklar göreceli olarak enderdir.

İhtiyaç ne olursa olsun, destek grupları çoktur ve bilgi ve arkadaşlık sağlar.

Doğum yaklaştıkça, doğum sürecinin kendisiyle ilgili sorularınızı ve korkularınızı açıklayın. Eşinizle ve diğer yeni anne babalarla konuşun, böylece olabildiğince iyi hazırlanırsınız.

Eşler: Sizin Kaygılarınız

Eşinizin duygularının bir çoğunu paylaşacaksınızdır. Ebeveyn olacak olmanın verdiği büyük mutluluk ve hayatınıza katılmak üzere olan yeni kişiyle ilgili endişeler. Önceden doğumla ilgili deneyiminiz yoksa, eşinizin gereksinim duyacağı desteği sağlayıp sağlayamayacağınız konusunda meraklanabilirsiniz. Bebekle iletişiminiz konusunda kaygılanabilir, yada bebeğin gelmesiyle eşinizle ilişkinizde yaşanabilecek kaçınılmaz değişikliklerden korkabilirsiniz.

İkinci Bebek

Eğer bu ilk bebeğiniz değilse, yeni bebeğin doğumu yaklaşırken duygularınız belki daha da karmaşık olabilir. Doğumdan ne beklendiğini ve yeni doğan bebekle geçen ilk haftaları bilirsiniz ve olasılıkla ebeveynlik becerileriniz konusunda kendinizi daha güvenli hissedeceksinizdir.

Ancak yeni bebeğin ilk çocuğunuz üzerindeki etkilerini merak edebilir ve ona karşı aşırı bir korumacılık gösterebilirsiniz.

Kız yada erkek kardeşe duyulan karmaşık reaksiyonlar normaldir. Çocuğunuz şimdiye dek sizin tamamen kendisine adanan dikkatinize alışmıştır ve şimdi sizi paylaşması gerekecektir. Yeni doğan bebekler çok zaman alır ve ihtiyaçları fazla bekletmeye gelmez.

Yeni doğan bebekle ilgili olarak ilk çocuğunuzun duygularını önceden çözemezsiniz. (Eğer ilk çocuğunuz hala bebekse, bunun farkına bile varmayacaktır). Ancak bu birkaç ay içinde, onu sevdiğinizden ve onunla zaman geçirmekten hoşlandığınızdan emin olmasını sağlayarak çocuğunuzla olabildiğince çok zaman geçirin. Yeterince büyükse, onu ‘büyüklerin’ aktivitelerine götürerek ödüllendirin. Bebek doğduğunda, bu çabalar ona ailenizdeki özel yerini anlamasında yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz bebeğin hemen oynayabilmesini bekleyeceğinden, bebekten bir oyun arkadaşı gibi bahsetmek yanlış yönlendirici olabilir. Ancak bebeğin ailenize ne getireceği hakkında konuşmak (bakacak birisi, sevecek bir başka kişi) ilk çocuğunuza dahil olması için daha büyük bir duyarlılık verebilir. Büyük kardeşin, bebeğin seveceği ve ihtiyaç duyacağı kişi olarak ne önemli bir rolde olduğunu vurgulayın.

Ayrıca eşinizin çocuğunuzla bolca zaman geçirdiğinden emin olmaya çalışın, böylece siz bebek bakımıyla tamamen meşgulken onların güçlü ilişkisi açığı kapatabilir.