Anne Sütü Nasıl Oluşur?

Bilinen bir çok yararından dolayı, anne sütüyle besleme çok teşvik edilmektedir. Bebek anne sütüyle ne kadar uzun zaman beslenirse, o kadar yararlı olur ve yararları da o kadar kalıcı olur.

Emzirme gerçekten de müthiş bir şeydir. Daha gebeliğin ilk başlarında süt bezleriniz emzirme için hazırlığa geçerler. Gebeliğin altıncı ayına ulaştığınızda, göğüsleriniz süt yapmak için hazırdır. Bazı kadınlarda minik sarımsı sıvı damlacıkları (ağız sütü), meme uçlarında bu dönemde görülür. Emzirilen bir bebeğin doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde emdiği süt bu protein açısından zengin ağız sütüdür. Sizin vücudunuzda bulunan enfeksiyonlarla savaşmayı sağlayan antikorları içerdiği için bebeğe çok yararlıdır. İçinde süt şekeri (laktoz) henüz yoktur.

Süt miktarınız bebek doğduktan sonraki üçüncü ve beşinci günler arasında yavaş yavaş artar. Göğüsleriniz dolu ve bazen de hassas olur. Süt bezleri sütle doldukça sertleşip yumrulu olurlar. Bebek süt emdiği zaman, süt bezlerinden salgılanan süt, meme uçlarının etrafındaki koyu renkli dokunun (areola) tam arkasında bulunan süt kanallarına yönelir. Bebeğin emme hareketi areolaya baskı yapar ve süt meme uçlarındaki küçük deliklerden dışarıya çıkar.

Bebeğin emmesi meme uçlarındaki ve areoladaki sinir uçlarını harekete geçirir ve beyne oksitosin hormonu salgılama emri gönderir. Oksitosin göğüslerinizdeki süt bezlerine etki ederek meme emen bebeğinize süt fışkırmasını sağlar. Buna süt fışkırtma refleksi adı verilir. Anne, bu esnada göğsünde karıncalanma hissedebilir.

Sütünüz bebeğinize bu süt fışkırtma refleksi sayesinde ulaşır. Bu refleksi harekete geçiren ana etmen bebeğin emme hareketi olsa da, başka etmenler de aynı sonucu verebilir. Örneğin, bebeğin ağlaması, hatta bebeğinizi düşünmek ya da su şırıltısı bile aynı etkiyi yaratabilir.

Siz emzirme niyetinde olsanız da, olmasanız da vücudunuz doğum yaptıktan sonra süt üretecektir. Eğer emzirmezseniz, sütünüz zamanla azalır. Emzirecek olursanız, süt üretimi arz ve talep yasalarına uygun bir şekilde ilerler. Göğüsleriniz ne kadar sık boşalırsa, o kadar çok süt üretirler.